Proč volím prezidentem Jiřího Drahoše

Autor: Jiří Černý (santana.c@seznam.cz), Téma: Kam za Jiřím Černým
Vydáno dne 10. 12. 2017 (2321 přečtení)
Třebaže na rozdíl od Spojených států amerických nebo Francie nežijeme v prezidentském systému, pro mě je velice důležité, nad kým bude v příštích pěti letech vlát vlajka s poselstvím Mistra Jana Husa, Pravda vítězí. Jde mi o to, abych se za našeho prezidenta nemusel stydět sám před sebou ani před demokratickým světem. Pokusím se tu proto vysvětlit, proč budu jako hlavu českého státu volit Jiřího Drahoše.


1.Jako předseda Akademie věd v letech 2009-17 prokázal své řídící schopnosti. “Za tu dobu vytáhl z bryndy Akademii věd a projevil rozhodnost a dobrý úsudek v krizových situacích,“ zhodnotil Drahošovu práci astrofyzik Jiří Grygar.

2.Coby celoživotní nestraník je zavázán jen svému svědomí.

3.Nepředvádí se ani nepodbízí, mluví věcně, srozumitelně a nevyhýbavě.

4.V naší historii by se po jedenácti předchůdcích stal poprvé prezidentem rodák ze Slezska, země, jejíž černou orlici máme ve státním znaku.

5.Vypracoval se podobně jako František Palacký nebo T.G.Masaryk ze skromných poměrů. Otec byl učitel, matka zdravotní sestra v jeslích.

6.Nakonec jeden důvod ryze osobní a, přiznávám, nepodstatný: poprvé bysme měli prezidenta, jehož největším přiznaným koníčkem je hudba. Jiří Drahoš už 39 roků zpívá ve sboru Canticorum iubilo.

Jiří Černý, iniciátor prvního alba Karla Kryla a moderátor demonstrací pro sametovou revoluci