Nacerno.cz

              

Vydáno 01.08.03 O kultuře a hudbě->Dojmy z koncertů a divadel

Mozartův, Smetanův a Suchého kořínkovský večírek
Zatímco v trafice je cena Divadelních novin patnáct korun, ceny, které tento čtrnáctidenník letos poprvé udělil choreografovi Jiřímu Kyliánovi a režisérům Davidu Radokovi, Michalu Dočekalovi a Vladimíru Morávkovi, byly po padesáti tisících a pro herečku Jaroslavu Adamovou sto tisíc. Cenu slavnostního večírku, který skončil dnes nad ránem, vyčíslit nelze, ale bžunda to byla náramná.

Herci pražské Ypsilonky ji vystrojili v režii svého principála Jana Schmida a v hudebním nastudování Miroslava Kořínka. A při vší úctě ke všem gratulantům i gratulujícím, k úvodnímu slovu Martina Dejdara, který namísto výrazu sponzor říkal hezky po staru mecenáš, a k Marku Ebenovi, jenž nás elegantně prokormidloval nástrahami citových výlevů i jiných možných trapasů, hlavním, byť pro oko nenápadným ohňostrůjcem celého večírku byl klavírista, dirigent, sbormistr, aranžér a mile střídmý klaun Miroslav Kořínek. Jestliže se improvizované výstupy téměř celého ansámblu Ypsilonky odehrávaly v puclíkových kulisách z tamní Prodané nevěsty, pak jakýmisi hudebními puclíky neboli skládačkami byly i árie a sbory Smetanovy a Mozartovy, předválečné šlágry, budovatelské zpěvy i písničky Šlitra a Suchého, který měl ten den sedmdesátiny. Kořínek na tomto principu spoluvytváří Ypsilonku už od šedesátých, tehdy ještě libereckých let. Skladatelské klasiky neparoduje, ani nevykořisťuje jejich motivy. Nabízí harmonické, melodické, barevné i textové souvislosti, které působí překvapivě, vtipně a přitom naprosto bezprostředně, neupracovaně, jakoby je Kořínek pochytal ze vzduchu. Nečekanými ději a zpěvy tak procházejí Kecal Jiřího Lábuse – kterého Marek Eben nazval heavy metalem české činohry - i kníže Gremin hostujícího Romana Janála z opery Národního divadla, Babeta, Tereza, fréza krasavice, Královna noci i Mařenka.
Zatímco v běžném divadelním provozu Ypsilonky některé inscenace prostě vycházejí lépe než jiné, pro slavnostní večírek je Kořínkův a Schmidův princip hudebních skládaček coby výplní mezi udílením jednotlivých cen takřka neomylný. A pokud při podobných slavnostních příležitostech dojetí oceněných ještě zvyšují průvodní patetická dráždidla včetně slzotvorné hudby, pak Kořínkovy včerejší mozartovské, smetanovské a šlitrovské koláže okamžitě připozastřely jakýkoli sentiment a rozchechtaly i živou dekoraci všudypřítomné společenské smetánky.
Ve chvíli, kdy nejvytleskávanější osobnost večera, Jaroslava Adamová, na pódiu poněkud prodlévala v pochvalných vzpomínkách na našeho nejlepšího moderátora, ji Marek Eben jemně přerušil, aby nezapomněla, že cenu přece dostala ona. Rád bych, abychom nezapomněli na Miroslava Kořínka. Ceny nedostává, nemívá ani heslo v encyklopediích, ale precizních nápadů, nadhledu a humoru má za milióny.
Publikováno: 16.10.2001

Zdroj:    
Autor: Jiří Černý   

Vytisknout článek  Vytisknout

Diskuse na téma: Mozartův, Smetanův a Suchého kořínkovský večírek
(počet příspěvků: 0, poslední: )

 
 
 
 bullet  Nejčtenější články
O velikém štěstí být chv
Betlemanie česky i slove
WWW adresy klubů, kamará
Prohrává vkus
Všímám si lidí, z nichž
Albové zrcadlo Radůzina
Za černými brýlemi rocko
Král Václav jedna ruka j
Zpěvačky soudím taky
Blábol léta v Harmonii
 bullet  Doporučujeme
Donizetti plný gagů a te
Český rozhlas o mně třik
Roberto Alagna umocní ka
Nový něžný vzkaz písničk
Proč je dokument o Karlu
Netrebková a ovace veris
Clapton jako koledník ne
Český rozhlas zrušil po
V New Yorku je i nová Tr
Muhly má blíž k Janáčkov
 bullet  Nejdiskutovanější
Přechytračíme i USA? (1100)
Kdy a kam za Jiřím Černým v roce 2019 (309)
Naše vypálené iluze (109)
AKTUÁLNĚ! - VE ŠVANDOVĚ DIVADLE TŘIKRÁT O WALDEMARU MATUŠKOVI (98)
WWW adresy klubů, kamarádů... (73)
Kamarád i dezertér (65)
Co Gottwald vylhal, o tom lže Grebeníček znova (63)
Čunek neví, kde začíná politikova osobnost (48)
České dějiny viděné jinak než Václavem Klausem (45)
Prohrává vkus (41)
 bullet  Přečtěte si
Kritik bez konzervatore
 bullet  Doporučuji WWW
Nakladatelství
Kluby
Hudební servery
Blogy
Osobnosti
Ostatní


Inzerce: Inzeráty a inzerce zdarma · Bazar · Antikvariát · Mimibazar · Byty · Stroje · Seznamka · Zaměstnání   
Magazín: Nacerno.cz    Volný čas: Rande · Rychloseznamka ··Fotoalbum · Horoskopy
Další informace: Reklama · Napište nám    Správce: © 2003 - 2017 TANGER infosystems s.r.o.

TOPlist