Nacerno.cz

              

Vydáno 20.09.05 Týdenní komentáře

Nevzdávej se radosti
Jakmile vám pořadatelé festivalu Divadlo dají na krk obojek s plackou VIP, jste skřivánek, který „nevorá ani nic neseje, předce si v povětří zazpívá vesele“. Nic nemusíte recenzovat, a jen si po Plzni chodíte, kam vás neodbornické srdce táhne.

Začal jsem ve středu dopoledne mezi Židy a mladým Hitlerem v předválečné vídeňské ubytovně. Po obědě jsem běžel na Taboriho Mein Kampf znova. I trošku ze sentimentu: jako voják jsem kdysi v Příbrami spatřil v titulní roli Brechtova Zadržitelného vzestupu Artura Uie nejuhrančivějšího ze všech jevištních Hitlerů, Josefa Vondráčka. Ale hlavně jsem si chtěl zopakovat zvuk, který mne z celého hlasového koncertu Národního divadla moravskoslezského, režírovaného Jurajem Deákem, znovu přitahoval: Jana Hájka. Mladý herec měl pro trpělivost, hořkost, moudrost a laskavost židovského intelektuála Šloma Herzla úžasný rejstřík polohlasů, zámlk a přeryvů. Pochopitelně jsem si přitom vzpomněl, jak mne na tomto festivalu jednou nadchnul jiný mladý Ostravák, Richard Krajčo.


Letos byl v Plzni už s pražským Národním. Hrál, jako by mu osmadvacetiletý ruský autor Vasilij Sigarev ušil roli veksláka v Černém mléku na tělo. Nadto dokázal i s mistrovským herectvím Blanky Bohdanové nebo Pavla Landovského splynout právě tak jako s mladými spoluhráči. Kačerova inscenace zobrazila takřka jedním, byť přerývaným, dechem sprostotu i milosrdenství, životní box i kapličku. Nic pro milovníky přesné, čisté architektury a odpůrce patosu. Pro mne naděje, že milost je stále totéž co u Dostojevského.


Předem jsem se bál Pitínského dramatizace Lišky Bystroušky. Jak může obstát oproti Janáčkově opeře? A pak ve mně od začátku do konce všechno zpívalo. Jen mi bylo líto,   že Bystróšku černohřívnaté Jitky Joskové nemůže vidět Jan Werich. On, který miloval mládí i profesionalitu a obojímu rozuměl. Hradišťská Liška se chumlá do sebe jako hadí žena (nebo Bittová v ranném Provázku), skáče v přemetech, vrní zvířátkovskou řečí, je jí rozumět každé slovo – a to vše je „pouze“ technický grunt pod příběhem divoké ženské něhy, podmalovaným teskným těsnohlídkovským vědomím lidské konečnosti.


Kdybych měl někomu ukázat možnosti mnohonárodnostního divadla, pošlu ho na slovensko-polsko-česko-francouzské, bydlištěm pražské, studio Farma v jeskyni a jeho představení Sclavi/Emigrantova píseň. Kolem náklaďákové maringotky uprostřed prázdného jeviště se střetávají, tančí, milují, zpívají a opouštějí mladí emigranti. Oslovují se písněmi v ukrajinštině, rusínštině, slovenských nářečích, rytmy, které se vymykají folklorismu a hudbou, která nepřipomíná žádnou world music, to spíš garážový rock. Jsou krásní pohybovou jedinečností, nepodobní ani tanečním školám, nemodeloví, nepříběhoví. I jejich mottem by mohlo být „Nevzdávej se radosti nad tím, že přijmeš ránu.“


I když tu větu – snad Durychovu – mám z uliční produkce Z tohoto obrazu už nikdy neodejdu, dalšího majstrštyku Číhalovy ostravské party Bílé divadlo. Stejně jako tu písničku o skřivánkovi. Pak se divte, že jsem se na jejich kolotoči svezl i se Smrtkou.


Zdroj:    
Autor: Jiří Černý   

Vytisknout článek  Vytisknout

Diskuse na téma: Nevzdávej se radosti
(počet příspěvků: 0, poslední: )

 
 
 
 bullet  Nejčtenější články
O velikém štěstí být chv
Betlemanie česky i slove
WWW adresy klubů, kamará
Prohrává vkus
Všímám si lidí, z nichž
Albové zrcadlo Radůzina
Za černými brýlemi rocko
Král Václav jedna ruka j
Zpěvačky soudím taky
Blábol léta v Harmonii
 bullet  Doporučujeme
Neworský operní duel Aid
Stoletou republikou od J
Oživlý AG Flek, nestárno
Přírodní úkazy Jonny Lan
Mladá krev ve staronové
New York strhla i "
Od potemnělé Giddensové
Výlet do populární hudby
Proč volím prezidentem J
Virtuos extrémů
 bullet  Nejdiskutovanější
Přechytračíme i USA? (989)
Kdy a kam za Jiřím Černým v roce 2018 (308)
Naše vypálené iluze (109)
AKTUÁLNĚ! - PO KRYLOVI VE ŠVANDOVĚ DIVADLE HEGEROVÁ (98)
WWW adresy klubů, kamarádů... (73)
Kamarád i dezertér (65)
Co Gottwald vylhal, o tom lže Grebeníček znova (63)
Čunek neví, kde začíná politikova osobnost (48)
České dějiny viděné jinak než Václavem Klausem (44)
Prohrává vkus (41)
 bullet  Přečtěte si
Kritik bez konzervatore
 bullet  Doporučuji WWW
Nakladatelství
Kluby
Hudební servery
Blogy
Osobnosti
Ostatní


Inzerce: Inzeráty a inzerce zdarma · Bazar · Antikvariát · Mimibazar · Byty · Stroje · Seznamka · Zaměstnání   
Magazín: Nacerno.cz    Volný čas: Rande · Rychloseznamka ··Fotoalbum · Horoskopy
Další informace: Reklama · Napište nám    Správce: © 2003 - 2017 TANGER infosystems s.r.o.

TOPlist