Nacerno.cz

              

Vydáno 14.11.05 Týdenní komentáře

Týden mistrů pěvců
Zatímco fotbaloví fanoušci, přilepení k obrazovkám, trnuli, jestli Norsko nevyrovná a neznemožní jim skákat a dokázat si, že jsou Češi, já jsem ve stejnou předvčerejší hodinu rozmařile očekával, jakou další skopičinu ještě Jitka Molavcová vyvede s Figarovou cavatinou z Lazebníka sevillského. Srazem spřízněných semaforských duší mi tak v Saleziánském divadle končil hudební týden, jehož vrcholy byly pondělní koncert Boba Dylana v Sazka Areně a páteční Rolanda Villazóna ve Smetanově síni.

Žádný sport neodmítám, v každém je i nádhera srovnatelná s obrazy nebo hudbou. Lze se nadchnout pro Šmicerův gól hlavičkou do horního rohu norské branky i pro Villazónovo zasněné pianissimo v předsmrtném loučení z Čajkovského Evžena Oněgina. (Opak si zřejmě myslí ČT a proto ten večer nasadila proti fotbalu dokument o Dylanovi.) Jenomže ve sportu, málo platné, i když oba soupeři běhají jak gazely, jednomu zbyde porážka a smutek. Po koncertu zůstává jen čirá krása.
I tu můžete sami sobě pokazit. Třeba když si předem řeknete, že folkový a rockový novátor jako Bob Dylan nemá co dělat v pyšné, odlidštěné aréně. (Překladatel Gabriel Gössel a Jan Sobotka, náš nejlepší dylanolog, tam raději vůbec nešli.) Nebo když hned během koncertu srovnáváte, jaký byl Dylan předtím v Praze, Berlíně, Linci, Washingtonu nebo Mnichově. Já měl štěstí, že vedle mě seděl Glen Hansard, sólista dublinských Frames a jeden z nejoriginálnějších světových zpěváků posledních let. Dylana zná jak své boty, “předskakoval” i na jeho koncertech. A když Glen visí na Dylanovi očima a tleská, hvízdá i křičí třeba i po kratičkém baskytarovém sóle, přejde vás chuť cokoli porovnávat. Trnete vděčností, že tu Bob Dylan zase je. Že opět nevíte, kudy půjdou melodie, které od něj dávno znáte, jak změní text a kterak se vůbec došplhá svým havraním hlasem na vrchol improvizace, jejíž nečekanost naráží na opotřebované hlasivky.
V opeře je zdánlivě všechno obráceně. Třiatřicetiletý Mexičan Rolando Villazón, od loňska nejdiskutovanější světový tenor, nezpíval v Praze nic, co by nezpívali jeho největší dnešní konkurenti a co by už sto let před nimi nenahráli jejich italští předchůdci v čele s Beniaminem Giglim a Enrikem Carusem. A barvou hlasu, objemem i průrazností Villazón za leckterými z nich přece jen zaostává. Zkraje jakoby se trochu i šetřil. S každou árií však víc a víc odhaloval, proč ho chtějí nejlepší dirigenti a režiséři. Aniž by měnil předepsaná tempa nebo dynamiku, Villazón “čte” partituru jinak: jakoby ani netušil, co jsou efektní místa, kde zní jeho tenor nejlépe a kde by mohl potlačit slovo ve prospěch opojného tónu. Soustřeďuje se výhradně na myšlenku celé árie nebo fráze a vyjadřuje ji přesně a přesvědčivě. Nad energií, s níž vrhá do orchestru i publika květiny, úsměvy a české věty, vládne zpěvákova inteligence, vkus a nikde neselhávající technika.
Právě svou ryzí muzikálností a vnitřní přesvědčivostí je Villazón blízký i Dylanovi. A nepotřebuje koketovat s populární hudbou. V tom jediném je naštěstí zcela nedotčen svým vzorem Plácidem Domingem. A naopak spřízněn s Dagmar Peckovou a Magdalenou Koženou.

Zdroj:    
Autor: Jiří Černý   

Vytisknout článek  Vytisknout

Diskuse na téma: Týden mistrů pěvců
(počet příspěvků: 4, poslední: 2005-12-02 11:24:54)

 
 
 
 bullet  Nejčtenější články
O velikém štěstí být chv
Betlemanie česky i slove
WWW adresy klubů, kamará
Prohrává vkus
Všímám si lidí, z nichž
Albové zrcadlo Radůzina
Za černými brýlemi rocko
Král Václav jedna ruka j
Zpěvačky soudím taky
Blábol léta v Harmonii
 bullet  Doporučujeme
Donizetti plný gagů a te
Český rozhlas o mně třik
Roberto Alagna umocní ka
Nový něžný vzkaz písničk
Proč je dokument o Karlu
Netrebková a ovace veris
Clapton jako koledník ne
Český rozhlas zrušil po
V New Yorku je i nová Tr
Muhly má blíž k Janáčkov
 bullet  Nejdiskutovanější
Přechytračíme i USA? (1100)
Kdy a kam za Jiřím Černým v roce 2019 (309)
Naše vypálené iluze (109)
AKTUÁLNĚ! - VE ŠVANDOVĚ DIVADLE TŘIKRÁT O WALDEMARU MATUŠKOVI (98)
WWW adresy klubů, kamarádů... (73)
Kamarád i dezertér (65)
Co Gottwald vylhal, o tom lže Grebeníček znova (63)
Čunek neví, kde začíná politikova osobnost (48)
České dějiny viděné jinak než Václavem Klausem (45)
Prohrává vkus (41)
 bullet  Přečtěte si
Kritik bez konzervatore
 bullet  Doporučuji WWW
Nakladatelství
Kluby
Hudební servery
Blogy
Osobnosti
Ostatní


Inzerce: Inzeráty a inzerce zdarma · Bazar · Antikvariát · Mimibazar · Byty · Stroje · Seznamka · Zaměstnání   
Magazín: Nacerno.cz    Volný čas: Rande · Rychloseznamka ··Fotoalbum · Horoskopy
Další informace: Reklama · Napište nám    Správce: © 2003 - 2017 TANGER infosystems s.r.o.

TOPlist