Nacerno.cz

              

Vydáno 16.01.06 Týdenní komentáře

Kdo rozesměje Klause
Nepřehlédnutelným titulkem Klausova oprávněná sebechvála (LN 12.1.) mě analytik Pavel Kohout alespoň dodatečně nasměroval, kam jsem se ke své škodě nedostal přímo: do Národního domu na Vinohradech, kde Václav Klaus promluvil ke svým přátelům z Centra pro ekonomiku a plánování, které v roce 1989 sám založil. Onoho úterního podvečera se reformní ekonomové nemuseli prokousávat žádnými novoročními zdvořilostmi; patnáctileté jubileum obnovení kapitalismu v naší zemi mohl prezident pojednat vtipně a zpříma.

Zatímco jindy s nositelem Nobelovy ceny Josephem Stiglitzem dlouze polemizuje, v plesovém sále to zkrátil: “Ve svobodné demokratické společnosti při jakékoli fundamentální změně nejde o cvičení v aplikované ekonomii, ale o reálný společenský proces, který nelze konstruktivisticky řídit a dávkovat (proto jsou tak směšné Stiglitzovy rady, stejně jako rady našich malých Stiglitzů, že jsme měli naši transformaci dávkovat tak, jak to dělají např. v Číně).”
Svůj internacionální půvab měl i Klausův slovník, od rusismu (“reálpolitická koncepce zahraniční politiky”) po anglickou obraznost (“neměli sebemenší politické ambice, minimálně in the short run”).
Když Klaus pojmenoval ty, “kteří nezbytné systémové změny skutečně brzdili a ohrožovali,” zpozorněl jsem i coby stárnoucí rocker. “Disidenti z kulturní a intelektuální sféry v čele s V. Havlem, J. Dienstbierem, P. Pithartem, a dalšími, kteří chtěli vytvořit něco nového, něco, co by nemělo vady obou, v historii známých modelů uspořádání lidské společnosti. Svět měla řídit skupina vyvolených (do níž by patřili oni sami spolu s Rolling Stones a Billem Gatesem).” Tomu bych se s Dušanem Třískou, Karlem Dybou a Ivanem Kočárníkem jistě zasmál i já. Ale příště, až se zase někdy sejdu v hospodě s Keithem Richardsem, už s ním nebudu zbůhdarma tlachat o černých amerických bluesmenech. Jen ať, kytarista, pěkně kápne božskou, jak chtějí s Mickem Jaggerem řídit svět.
(Klause jsem loajálně citoval podle www.lidovky.cz. V on-line reportáži na ihned.cz totiž ještě včera stálo “…Komárek, Vrba a Jičínský, kteří chtěli vést republiku jako skupina vyvolených spolu s Rolling Stones a Billem Gatesem.” Taková skupina už hraničí s poezií.)
Dvoustránkové interview, které tři dny po vinohradském semináři vyšlo s Klausem v Hospodářských novinách, už nebylo, pochopitelně, pro partu veselých kluků, co všechno vyhráli. Přesto však i tady dokázal první polistopadový ministr financí v pravé chvíli, při sebekritické vzpomínce na dávnou privatizaci bank, použít jemný anglický humor: “…vsadili jsme na jednu kartu, která se ukázala jako ne úplně úspěšná.” Jak nesrovnatelně fádní je proti tomu známý obrat z komunistických sebekritik, že “docházelo k jistým přehmatům.”
Další zábava nás možná ještě čeká. Cituje Havlovo “neviditelná ruka trhu páchá různé pěkně viditelné zločiny”, Klaus naznačil, že “tento výrok je na dlouhý esej – a nebo i na krátké pousmání.”
A co obojí dohromady? Takový dlouhý esej k pousmání. Ať se naši malí Gatesové třesou.

Zdroj:    
Autor: Jiří Černý   

Vytisknout článek  Vytisknout

Diskuse na téma: Kdo rozesměje Klause
(počet příspěvků: 19, poslední: 2006-06-28 16:04:54)

 
 
 
 bullet  Nejčtenější články
O velikém štěstí být chv
Betlemanie česky i slove
WWW adresy klubů, kamará
Prohrává vkus
Všímám si lidí, z nichž
Albové zrcadlo Radůzina
Za černými brýlemi rocko
Král Václav jedna ruka j
Zpěvačky soudím taky
Blábol léta v Harmonii
 bullet  Doporučujeme
Soňa Červená ovoněla pra
Sezona přenosů skončila
Háček Jana Spáleného je
Karel Kryl byl první vel
Sedmé nebe v neděli 16.č
Wagner skladatel opět př
Donizetti plný gagů a te
Český rozhlas o mně třik
Roberto Alagna umocní ka
Nový něžný vzkaz písničk
 bullet  Nejdiskutovanější
40 let bez výmluv - Nad poetickým rockem C&K Vocalu (647)
Český pop žije (417)
Kdy a kam za Jiřím Černým v roce 2019 (310)
Naše vypálené iluze (109)
AKTUÁLNĚ! - VE ŠVANDOVĚ DIVADLE 3X VÁCLAV NECKÁŘ (99)
WWW adresy klubů, kamarádů... (73)
Kamarád i dezertér (65)
Co Gottwald vylhal, o tom lže Grebeníček znova (63)
Přechytračíme i USA? (61)
Čunek neví, kde začíná politikova osobnost (48)
 bullet  Přečtěte si
Kritik bez konzervatore
 bullet  Doporučuji WWW
Nakladatelství
Kluby
Hudební servery
Blogy
Osobnosti
Ostatní


Inzerce: Inzeráty a inzerce zdarma · Bazar · Antikvariát · Mimibazar · Byty · Stroje · Seznamka · Zaměstnání   
Magazín: Nacerno.cz    Volný čas: Rande · Rychloseznamka ··Fotoalbum · Horoskopy
Další informace: Reklama · Napište nám    Správce: © 2003 - 2017 TANGER infosystems s.r.o.

TOPlist