Nacerno.cz

              

Vydáno 13.03.06 Týdenní komentáře

Hudba, chrám a rozum
Na Hradě seděl Husák, republikou bloumaly sovětské divize, v Mladém světě falšovali Zlatého slavíka a Zelenkova televize se smála až praštělo. Zkrátka normalizace. Ale Pražák všude České bratry má a já je měl i na bohoslovecké fakultě. Nabídnul jsem se, že bych studentům v Jirchářích udělal pořad o muzikálu Jesus Christ Superstar; jakože o křesťanství a hudebním divadle. Lekli se, že by kvůli tomu mohly být potíže.

Zakrátko nato vznikla Charta 77 a vzápětí i vynucená anticharta. Víc ponížení, běsu a lží se už do jediného roku nemohlo snad ani vejít. Uprostřed toho duchamoru mě v červenci katolický farář Otmar Kaplan poprosil, abych v kostele v Lužicích u Hodonína udělal poslechovou diskotéku. Pak jsme to zopakovali i v Mikulčicích.
Naposled a nejkrásněji jsem si pro katolíky zahrál 20.srpna 1989 v Budči u Telče. Bylo to hned po nedělní bohoslužbě a trochu jsem se bál. Ne, co tomu řeknou den před výročím sovětské okupace fízlové, ale jak přijmou desky Marty Kubišové a Boba Dylana stařenky v šátcích. Budečský kostel se však onoho poledne zaplnil úsměvy. I jednomu z budoucích polistopadových biskupů oči hrály.
A teď se náhle dozvídám, že jsme všichni porušili vatikánskou směrnici z roku 1987, Koncerty v kostelích. Nejsem se svými rozpaky sám: počínaje 28.únorem vyšlo v Lidových novinách osm příspěvků o tom, jestli a proč světská hudba do kostela nepatří. Spor, který původně začal v Jihlavě a šlo v něm jen o tamní kostel sv.Ignáce a hudbu Gustava Mahlera, tak očividně přerostl hranice jednoho biskupství i jedné radnice. Vatikánská směrnice je strohá a jasná: „Kostely mají být otevřeny pro koncerty hudby liturgické nebo náboženské, zatímco pro každý jiný druh hudby musejí zůstat uzavřeny. Například ani ta nejkrásnější symfonická hudba není sama o sobě náboženská…“
Což ale třeba v benediktinském klášteře v Rohru, kde arciopat Anastáz Opasek hostíval i exilové písničkáře, nikdy nezazněla jiná hudba než náboženská?
Nezdá se mi důstojné donekonečna kličkovat – jako v diskusi na stránkách LN - mezi výrazy duchovní a náboženský, mezi tím co je „jen“ kavárensky využitelná střecha svatopetrského chrámu a co už sakrální prostor, mezi nařízením, pokynem a výjimkou. Nebylo by lepší otevřeně uznat, že vatikánská směrnice Koncerty v kostelích je problematická svým obsahem a vysloveně nešťastná svým armádním jazykem? („Tyto pokyny nesmějí být považovány za projev nedostatku zájmu o hudební umění…“) Že je zralá na opravu?
Pokud má pravdu chrámový varhaník Jiří Kub a „široká veřejnost katolický kostel chápe – jako prostor pro pěstování duchovna“, pak to pro „širokou veřejnost“, čtyřicet let masírovanou komunistickými kecy o prelátech, vůbec není zlé vysvědčení. A přičtu-li Kubovo vymezení přijatelné hudby („i světská, pokud je v souladu s posvátností místa“) a nepřímou radu mluvčího biskupské konference Martina Horálka, jak mají církevní činitelé postupovat („Řídit se přitom musí především citem“), pak mají katolíci i hudba naději: selský rozum Kaplanů a Opasků nevymřel.

Zdroj:    
Autor: Jiří Černý   

Vytisknout článek  Vytisknout

Diskuse na téma: Hudba, chrám a rozum
(počet příspěvků: 12, poslední: 2006-04-06 15:12:56)

 
 
 
 bullet  Nejčtenější články
O velikém štěstí být chv
Betlemanie česky i slove
WWW adresy klubů, kamará
Prohrává vkus
Všímám si lidí, z nichž
Albové zrcadlo Radůzina
Za černými brýlemi rocko
Král Václav jedna ruka j
Zpěvačky soudím taky
Blábol léta v Harmonii
 bullet  Doporučujeme
Donizetti plný gagů a te
Český rozhlas o mně třik
Roberto Alagna umocní ka
Nový něžný vzkaz písničk
Proč je dokument o Karlu
Netrebková a ovace veris
Clapton jako koledník ne
Český rozhlas zrušil po
V New Yorku je i nová Tr
Muhly má blíž k Janáčkov
 bullet  Nejdiskutovanější
Přechytračíme i USA? (1100)
Kdy a kam za Jiřím Černým v roce 2019 (309)
Naše vypálené iluze (109)
AKTUÁLNĚ! - VE ŠVANDOVĚ DIVADLE TŘIKRÁT O WALDEMARU MATUŠKOVI (98)
WWW adresy klubů, kamarádů... (73)
Kamarád i dezertér (65)
Co Gottwald vylhal, o tom lže Grebeníček znova (63)
Čunek neví, kde začíná politikova osobnost (48)
České dějiny viděné jinak než Václavem Klausem (45)
Prohrává vkus (41)
 bullet  Přečtěte si
Kritik bez konzervatore
 bullet  Doporučuji WWW
Nakladatelství
Kluby
Hudební servery
Blogy
Osobnosti
Ostatní


Inzerce: Inzeráty a inzerce zdarma · Bazar · Antikvariát · Mimibazar · Byty · Stroje · Seznamka · Zaměstnání   
Magazín: Nacerno.cz    Volný čas: Rande · Rychloseznamka ··Fotoalbum · Horoskopy
Další informace: Reklama · Napište nám    Správce: © 2003 - 2017 TANGER infosystems s.r.o.

TOPlist