Nacerno.cz

              

Vydáno 27.03.06 Týdenní komentáře

Thálie nemusí dunět
Někoho vítězství rozzáří, jiného dojme a ztiší. Když Jurij Gorbunov v sobotní záři televizních kamer a lustrů Národního divadla dostával od Herecké asociace Thálii za obě role v brněnské inscenaci Prokofjevovy Vojny a míru, své stručné poděkování zazpíval zrnitým ruským basem. Lubomír Lipský se rozpovídal vtipně a dlouze, třímaje v ruce Thálii za Celoživotní mistrovství. Když stejnou cenu přebíral basista Jaroslav Horáček, vyšlo z něj sotva pár slov a měl při nich i tak na krajíčku. A jaký to býval suverén!

Prvně jsem ho sledoval teenagerovským uchem z bidýlka Národního divadla, když přijel hostovat do Rusalky. Sedmadvacetiletý Vodník? Zkraje šlo všechno dobře. Jenže operní fanda ví, kdy se láme basistův chléb. Antonín Dvořák si totiž s hlasy moc hlavu nelámal a pro Vodníka napsal „Na vodách bílý leknín sní“ ve vysoké, vysloveně barytonové poloze. Teď se ukaž, Horáčku. Ukázal všechno: melodickou dvořákovskou frázi, postavenou na širokém dechu, ocelově znělý hlas bez tremola, a navrch i bezpečné fis. Horáček byl náš!
Tehdy v roce 1953 angažovali do Národního i Rudolfa Asmuse a Karla Bermana. Všichni tři basisté si byli něčím podobní: výteční herci, přemýšliví, muzikálně vybavení i pro hudbu dvacátého století. (Žádný mě neoslnil v roli Kecala. Rozšafnost v genech neměli.) Horáček z nich byl nejmladší a opticky nejvhodnější: vysoký, štíhlý, tmavovlasý, s francouzsky uhrančivou tváří. Dostal ji darem i s hlasem. Už v sedmnácti byl sboristou v Ostravě. Jak tenkrát bývalo běžné, pomáhal i v operetě, činohře a baletu. Dokonce i v orchestru na triangl. Pod vedením slovinského tenoristy Petara Burji se stal devatenáctiletým sólistou v Opavě. Tam také začalo Horáčkovo celoživotní přátelství s Bermanem, zpečetěné v Massenetově opeře Don Quijote. Pokud Horáček zvládal titulní roli tak, jak mi obdivně líčil jeho věrný sluha Sancho Panza Berman, přišel jsem o hodně.
I tak jsem si Horáčka užil. Z více než 150 rolí a téměř 5 400 představení jich okolo čtyř tisíc odehrál v Národním divadle. Důvěryhodnějšího Mozartova Figara už asi neuvidím, pro tu úlohu jako by se celý narodil. Moc se mi líbil i jako Don Giovanni, noblesou trochu připomínal fenomenálního Cesareho Siepiho. Třebaže intrikány mohl sypat z rukávu, neházel v takových partiích zlým okem ani efektními výškami; jeho Pizzaro v Beethovenově Fideliovi nebyl démonický tajtrlík, ale protihráč ministrův. A ještě před pár lety krásně, otcovsky přesvědčivě zazpíval výrazově nejednoduchou árii hraběte ve Dvořákově Jakobínovi, „Ten úsměv děcka.“
Ať zpíval, učil nebo režíroval (taky v milánské Scale), nikdy nebral sám sebe jako celebritu. A protože ho tak nebrali ani jeho šéfové, využívali Horáčkovu pohotovost, všestrannou použitelnost (i v malých rolích) a spolehlivost někdy až do mrtě. Velké dary ovšem dostával už dávno před Thálií. Od života. Tak si také s Pavlem, jedním ze svých čtyř dětí, zazpívali v Čertově stěně Raracha a poustevníka. Chvílemi byli k nerozeznání, zjevem i hlasem.
Štěstí zpravidla neduní.

Zdroj:    
Autor: Jiří Černý   

Vytisknout článek  Vytisknout

Diskuse na téma: Thálie nemusí dunět
(počet příspěvků: 3, poslední: 2006-03-31 00:15:57)

 
 
 
 bullet  Nejčtenější články
O velikém štěstí být chv
Betlemanie česky i slove
WWW adresy klubů, kamará
Prohrává vkus
Všímám si lidí, z nichž
Albové zrcadlo Radůzina
Za černými brýlemi rocko
Král Václav jedna ruka j
Zpěvačky soudím taky
Blábol léta v Harmonii
 bullet  Doporučujeme
Donizetti plný gagů a te
Český rozhlas o mně třik
Roberto Alagna umocní ka
Nový něžný vzkaz písničk
Proč je dokument o Karlu
Netrebková a ovace veris
Clapton jako koledník ne
Český rozhlas zrušil po
V New Yorku je i nová Tr
Muhly má blíž k Janáčkov
 bullet  Nejdiskutovanější
Přechytračíme i USA? (1100)
Kdy a kam za Jiřím Černým v roce 2019 (309)
Naše vypálené iluze (109)
AKTUÁLNĚ! - VE ŠVANDOVĚ DIVADLE TŘIKRÁT O WALDEMARU MATUŠKOVI (98)
WWW adresy klubů, kamarádů... (73)
Kamarád i dezertér (65)
Co Gottwald vylhal, o tom lže Grebeníček znova (63)
Čunek neví, kde začíná politikova osobnost (48)
České dějiny viděné jinak než Václavem Klausem (45)
Prohrává vkus (41)
 bullet  Přečtěte si
Kritik bez konzervatore
 bullet  Doporučuji WWW
Nakladatelství
Kluby
Hudební servery
Blogy
Osobnosti
Ostatní


Inzerce: Inzeráty a inzerce zdarma · Bazar · Antikvariát · Mimibazar · Byty · Stroje · Seznamka · Zaměstnání   
Magazín: Nacerno.cz    Volný čas: Rande · Rychloseznamka ··Fotoalbum · Horoskopy
Další informace: Reklama · Napište nám    Správce: © 2003 - 2017 TANGER infosystems s.r.o.

TOPlist