Nacerno.cz

              

Vydáno 10.11.09 Týdenní komentáře

Muzeum, kde vás poučí a rozesmějí i na záchodě
Ani konzervativní, ani dryáčnické, zkrátka muzeum dle mého gusta jsem našel předminulý týden na Pennsylvánské třídě ve Washingtonu. Je mladé půldruhého roku a ve svém přesném a vtipném názvu má zkratkovitý novotvar, pro jaké je angličtina jak stvořená: Newseum. Těch zpráv, news, je v něm šest poschodí a podávají jako na dlani světovou historii sdělovacích prostředků, tedy čtyři staletí.

Sedmá velmoc svou sílu nejdřív elegantně zpochybní hned u hlavního vchodu. „Mýlit se je lidské, opravit se je božské“ – čteme při vstupu na toaletu. Její kachlíkové stěny jsou totiž ozdobeny nešikovnými formulacemi nebo vadnými informacemi z novin.
Citáty jsou i nadále téměř na každém kroku, už ale vážné, téměř všechny na velké americké téma: žurnalistika a svoboda. „Dejte lidem fakta a země bude zachráněna,“ řekl už Abraham Lincoln. Nejradši bych si tam opsal všechny, ovšem senátor Daniel P.Moynihan snad musel navštívit Československo právě za husákovské normalizace: „Když člověk přijede do nějaké země a zjistí, že noviny jsou plné jen dobrých zpráv, pak jsou dobří občané ve vězení.“
Je příznačné, že první Pulitzerovu cenu za fotografii dostala momentka ze stávkové bitky u Fordů v roce 1942. Vítězné snímky tu defilují všechny, od roku 1968 po dvou, ty nejvýraznější i ve větším formátu a se strohou poznámkou. Z ní třeba vím, že vyzáblé dítě v mateřském náručí černé Madony (1985 Hlad v Etiopii) chvíli po fotografování zemřelo.
Tady, a během čtyřhodinové prohlídky ještě mnohokrát, novinář odkázaný na pouhá slova fotoreportérům závidí. Namísto úvah o nepraktičnosti dávného prezidentského kandidáta Adlaie Stevensona – spodní pohled na jeho děravou podrážku. Po všech dokumentech o kubánské krizi a opakovaném vyslechnutí projevu Johna Kennedyho, vyhlašujícího blokádu Kuby v roce 1962 – záběr na ohnutá záda a skloněné hlavy Kennedyho a Eisenhowera, nesoucími na pěšině v Camp Davidu svou odpovědnost za možnou světovou válku.
Kdo líp než mluvené angličtině rozumí psané, v duchu děkuje za titulky všech (!) filmových dokumentů. S jejich pomocí mě zaujali i veteráni amerického sportovního reportérství, o kterých jsem dosud věděl tolik jako oni o Josefu Lauferovi a předválečné Slávii.
Pečlivě, skoro britsky připravená expozice Dějin zpravodajství chová jak šperky ve vitrinách výtisk The Oxford Gazette z roku 1666 a jestli jsem nezapomněl, co nás učíval docent Vladimír Klimeš, zhruba tehdy vydávala první české noviny i vdova Ludmila Sedlčanská. Vlastenecká hrdost mnou ještě zatřepe už jen v prodejně knih, kde má čelné místo monografie fotografa Antonína Kratochvíla Broken Dreams. Někdy se prý na každodenně obměňovaných titulních stranách světových deníků v posledním patře objeví i české, ale já zrovna neviděl ani polské nebo rakouské, zato lichtenštejnský.
Mockrát jsem si při citátech v Newseu vzpomněl i na Františka Gela, rozhlasového reportéra poválečného Norimberského procesu, přikrčeného pána o holi, který na univerzitě vyučil krom jiných i Petra Hořejše a Rudolfa Křesťana. Vlastně nám Gel říkal, co Rudyard Kipling zbásnil: „Šest služebníků držím si (dali mi vše co vím); jenž zovou Co a Proč a Kdy a Jak a Kde a s Kým.“
Měl jsem štěstí, že krátkodobá expozice zrovna má na programu čtyřicáté výročí Woodstocku. Patří mu především obří obrazovka, široká třicet tři a vysoká čtyři metry, na ní vousatý Dave Crosby tehdy i dnes. Coby starého rockera mě dojal i původní novinářský průkaz, seznam honorářů, nebo prvně vystavené fotky, které tehdy sedmnáctiletý Dan Garson dělal pro školský časopis.
Nakonec dobrá zpráva i pro sporťáky, přímo od předsedy Nejvyššího soudu USA Earla Warrena: „Pokaždé čtu nejdřív sportovní stránku. Zaznamenává lidské úspěchy. Na první straně jsou jen lidské nezdary.“

Zdroj: Hospodářské noviny, 10.11.2009   
Autor: Jiří Černý   

Vytisknout článek  Vytisknout

Diskuse na téma: Muzeum, kde vás poučí a rozesmějí i na záchodě
(počet příspěvků: 0, poslední: )

 
 
 
 bullet  Nejčtenější články
O velikém štěstí být chv
Betlemanie česky i slove
WWW adresy klubů, kamará
Prohrává vkus
Všímám si lidí, z nichž
Albové zrcadlo Radůzina
Za černými brýlemi rocko
Král Václav jedna ruka j
Zpěvačky soudím taky
Blábol léta v Harmonii
 bullet  Doporučujeme
Soňa Červená ovoněla pra
Sezona přenosů skončila
Háček Jana Spáleného je
Karel Kryl byl první vel
Sedmé nebe v neděli 16.č
Wagner skladatel opět př
Donizetti plný gagů a te
Český rozhlas o mně třik
Roberto Alagna umocní ka
Nový něžný vzkaz písničk
 bullet  Nejdiskutovanější
40 let bez výmluv - Nad poetickým rockem C&K Vocalu (943)
Český pop žije (417)
Kdy a kam za Jiřím Černým v roce 2019 (310)
Naše vypálené iluze (109)
AKTUÁLNĚ! - VE ŠVANDOVĚ DIVADLE 3X VÁCLAV NECKÁŘ (99)
WWW adresy klubů, kamarádů... (73)
Kamarád i dezertér (65)
Co Gottwald vylhal, o tom lže Grebeníček znova (63)
Přechytračíme i USA? (62)
Čunek neví, kde začíná politikova osobnost (48)
 bullet  Přečtěte si
Kritik bez konzervatore
 bullet  Doporučuji WWW
Nakladatelství
Kluby
Hudební servery
Blogy
Osobnosti
Ostatní


Inzerce: Inzeráty a inzerce zdarma · Bazar · Antikvariát · Mimibazar · Byty · Stroje · Seznamka · Zaměstnání   
Magazín: Nacerno.cz    Volný čas: Rande · Rychloseznamka ··Fotoalbum · Horoskopy
Další informace: Reklama · Napište nám    Správce: © 2003 - 2017 TANGER infosystems s.r.o.

TOPlist