Nacerno.cz

              

Vydáno 11.08.15 O kultuře a hudbě->Hudební nahrávky

Hudba pro mou radost
(Díl 1: Mezi Amerikou, Valašskem, Slovenskem, Irskem a Islandem) - Hudba pro radost – ten rozhlasový pořad jsem poslouchal od svých dvanácti do čtrnácti let. Vymyslel si ho a uváděl Vladimír Dvořák. Aby byl pojmenování svého týdeníku věrný, musel se pokoušet trefit do gusta většiny posluchačů. Něčím takovým jsem se jako hudební publicista nikdy moc nezdržoval. A jak vidno z onoho jediného zájmena přivlastňovacího, které jsem vpašoval do dávného Dvořákova titulu, i teď využiju redakční nabídku doslova: „abyste čtenáře seznamoval s tím, co Vás v hudbě zaujalo.“

Z kompaktních disků mě vytrvale těší Vítr, ocenění J.J.Cala (THE BREEZE, AN APPRECIATION OF J.J.CALE). Ze známých i dříve nenahraných písniček oklahomského rockera sestavil celé album ERIC CLAPTON a nahrál je i nazpíval s anglickými i americkými přáteli. U nás některé Calovy skladby popularizoval alespoň Petr Kalandra. I on se držel návodu, který u předloni zemřelého autora, kytaristy a zpěváka nejvíc oceňují Clapton a Mark Knopfler: Když můžeš místo tří not zahrát jednu, udělej to. Tak si na albu vedou i Tom Petty, Willie Nelson a další.
I kdyby k nám ze Slovenska nedozněly jiné novinky než MORUŠA ČIERNA od JANY KIRSCHNER a BANSKÁ BYSTRICA od bratislavského tria KORBEN DALLAS, stačily by, aby člověk špicoval uši. Jana Kirschner se nespoléhá na výbornou pověst, suverénní frázování ani tmavé fluidum. Nikomu se nepodobá a se svým anglickým partnerem si umí napsat žánrově nejrozličnější skladby. Korben Dallas jdou ve stopách nezapomenutelného krajana Deža Ursinyho. Zejména Juraj Benetin je v trojjediné ursinyovské pozici zpěváka, kytaristy a skladatele uhrančivou osobností s vnitřním žárem. Ne náhodou si Kirschner a Korben Dallas příležitostně pomáhají.
Do neběžného folku skupiny BONSAI, ani popěvkovitého, ani filozofujícího, jsem se časech plzeňských Port nestačil pořádně zaposlouchat. O to větší radost mám z výběrového dvojkompaktu HISTORKA, NAHRÁVKY Z LET 1982 - 1998. Co novinář a kontrabasista Tomáš Hrubý vybral, sestavil a komentuje, je čirá hudba, žádné táborákové dojmy. A vůbec už ne truchlivé prodlévání v nemilosrdně krátkých životopisech dvou nejdůležitějších z Bonsaie, Františka Stralczynského (1961 – 1998) a Tomáše Poláčka (1960 – 2000). Tak celistvé, barvité a chápavé ohlédnutí za minulostí je u nás výjimečné.
Chválit další počinek dublinské skupiny U 2, SONGS OF INNOCENCE (PÍSNĚ NEVINNOSTI), je nošením dříví do lesa. Ale která ze světových legend hraje 37 roků v neměnné sestavě, s neutuchajícím koncertním elánem a hlavně s neotřelými autorskými nápady? Čímž nenarážím na dožívající Pink Floyd, ale hlavně na Rolling Stones.
Sedmadvacetiletá zpěvačka, klavíristka, skladatelka a textařka MARKÉTA IRGLOVÁ víc a víc dokazuje, že talent se nemusí upínat k „rodné hroudě“, byť to byla ta požehnaná valašská. Za posledních devět let Markéta žila v Irsku, Americe a na Islandu. Zprvu účinkovala s Glenem Hansardem, potom v národnostně pestrých sestavách. Dnes na jejím novém, druhém studiovém albu MUNA (ROZPOMÍNÁNÍ) převládají Islanďané v čele s producentem a otcem její dcery Sturlou Dórissonem. S výjimkou jedné si Markéta všechny písničky napsala sam. Jew to její nejvýraznější projekt. Neměřím ho ovšem Oskarem za písničku k filmu Once ani nejrůznějšími poctami pro stejnojmenný broadwayský muzikál. Původně tenký středoškolský hlásek z Valašského Meziříčí zní dnes plně jako kdysi Joni Mitchellová nebo současné písničkářky Björk či Kate Bushová. Kvůli Markétě Irglové rád brávám do rukou i anglický slovník. K docenění jejích textů nestačí neustále užívané charakteristiky (něha, pokora) ani křesťanské nasměrování. Autorčiny zpovědi jsou osobitější, plné otazníků. Stává se vykladačkou svého života a posluchače tak bezděčně nutí vnímat zároveň krásu i nejistotu.

Zdroj: Vital, časopis pro seniory, 1/2015   
Autor: Jiří Černý   

Vytisknout článek  Vytisknout

Diskuse na téma: Hudba pro mou radost
(počet příspěvků: 0, poslední: )

 
 
 
 bullet  Nejčtenější články
O velikém štěstí být chv
Betlemanie česky i slove
WWW adresy klubů, kamará
Prohrává vkus
Všímám si lidí, z nichž
Albové zrcadlo Radůzina
Za černými brýlemi rocko
Král Václav jedna ruka j
Zpěvačky soudím taky
Blábol léta v Harmonii
 bullet  Doporučujeme
Soňa Červená ovoněla pra
Sezona přenosů skončila
Háček Jana Spáleného je
Karel Kryl byl první vel
Sedmé nebe v neděli 16.č
Wagner skladatel opět př
Donizetti plný gagů a te
Český rozhlas o mně třik
Roberto Alagna umocní ka
Nový něžný vzkaz písničk
 bullet  Nejdiskutovanější
40 let bez výmluv - Nad poetickým rockem C&K Vocalu (951)
Český pop žije (417)
Kdy a kam za Jiřím Černým v roce 2019 (310)
Naše vypálené iluze (109)
AKTUÁLNĚ! - VE ŠVANDOVĚ DIVADLE 3X VÁCLAV NECKÁŘ (99)
WWW adresy klubů, kamarádů... (73)
Kamarád i dezertér (65)
Co Gottwald vylhal, o tom lže Grebeníček znova (63)
Přechytračíme i USA? (62)
Čunek neví, kde začíná politikova osobnost (48)
 bullet  Přečtěte si
Kritik bez konzervatore
 bullet  Doporučuji WWW
Nakladatelství
Kluby
Hudební servery
Blogy
Osobnosti
Ostatní


Inzerce: Inzeráty a inzerce zdarma · Bazar · Antikvariát · Mimibazar · Byty · Stroje · Seznamka · Zaměstnání   
Magazín: Nacerno.cz    Volný čas: Rande · Rychloseznamka ··Fotoalbum · Horoskopy
Další informace: Reklama · Napište nám    Správce: © 2003 - 2017 TANGER infosystems s.r.o.

TOPlist