Nacerno.cz

              

Komentáře ke článku:
Česky mluvte, nekrafejte, nerozporujte

Komentář ze dne: 09. 11. 2004 16:58:55     Reagovat
Autor: Vašek Kozuk
Mail: ohnothimagen@centrum.cz
Titulek:

Výborně! Nelze než souhlasit! To, co se na nás v poslední době valí z médií (at již tištěných, nebo těch druhých) za gramatické hrůzy, bláboly a rádobyodborné výrazy, již přestává být pomalu legrační (jako bývalý korektor v novinách to vcelku mohu posoudit - horší je, že nejvíce podobných chyb se dopouštěli mí kolegové, vystudovaní učitelé jazyka českého!). Otřesné jsou ony zmíněné \"otomismy\" a leckdy i pražština (slyšet v televizi, zejména té komerční, výrazy \"gontejner\", \"balgon\" či již klasické \"demogracie\", je na pováženou). Magorským a najmě nelogickým větám, jež zde uvádíte, bych přisoudil přízvisko \"kalvodismus\".

   Komentář ze dne: 24. 11. 2004 17:31:07     Reagovat
Autor: Vendula Běláčková
Mail: www.mediar.cz
Titulek: Jazyk je konzerva

Jazykova kultura se posouva, a tak dnes nebiji do oci tytez veci co pred lety. Dodam malou dousku o spisovne cestine: obrozenci jako autori norem, ktere se od te doby posunuly jen malo, meli za ideal venkov s jeho nezkazenosti, a tak se jim nechali inspirovat i v kodifikaci spisovne cestiny. Ta se narozdil od mesta opravdu nevyvijela a tak uz ve sve dobe byla pro mesto neaktualni, polomrtvy ideal. Ktereho se dodnes zuby nehty drzime. I ja jsem pro jazykovou kulturu, ale konecne priznavam, ze polovinu vybranych citaci bych za vadne neoznacila. Jazyk neni plastova lahev, co svou konzistenci nezmeni, jak je lidstvo stare. Mozna trochu konzerva.

      Komentář ze dne: 28. 11. 2004 14:26:20     Reagovat
Autor: Jiří Černý
Mail: @
Titulek: Re: Jazyk je konzerva

Možná jsem se nevyjádřil srozumitelně, možná každý jinak cítíme, co je \"vadné\". Zatímco s vaším historickým výletem nemohu než souhlasit, to, že polovinu z toho, co já považuji za mizérii, vy zřejmě akceptujete ve jménu aktuálnosti a živosti, to mě poněkud vyvádí z míry. Hlavně by mě ale - a možná i ostatní čtenáře - zajímalo, které mé konkrétní příklady nepovažujete za vadné. Abychom si rozuměli: nekritizuji váš jazykový cit, k tomu prostě nemáme exaktní měřítka. Respektuji, že je jiný a RÁD BYCH VĚDĚL JAKÝ. Děkuji vám.

         Komentář ze dne: 11. 12. 2004 13:03:28     Reagovat
Autor: Vendula
Mail: @
Titulek: Re: Re: Jazyk je konzerva

Určitě bych neřekla \"dovidět do konce\", ale kdyby mne to napadlo, povžovala bych to za úsměvnou inovaci. Ale jinak: právě že mě nenaskakuje husí kůže nad žádnou z vámi citovancýh replik, i když u většiny jsem schopna rozpoznat, jak by se řečník mohl vyjádřit korektněnji. ale signálem k Vám má být, že přestože ještě teď procházím jazykovým drilem čekého školství, okolní mluva jazykovému vnímí mému a mých vrstevníků stanovuje nová měřítka snesitelnsoti.

            Komentář ze dne: 11. 12. 2004 14:52:15     Reagovat
Autor: Jiří Černýá
Mail: @
Titulek: Re: Re: Re: Jazyk je konzerva

Výraz \"nová měřítka snesitelnosti\" bych rád považoval za pologeniální Rejžkův sarkasmus - ale vy to myslíte vážně, stejně jako tu úsměvnou jazykovou inovaci, že? A kdo proti vám, ten je buď pohrobkem nedůtklivých obrozenců nebo obětí jazykového drilu českého školství. Děkuji vám za vše včetně vaší úvahy v LN. Jste mi předvánočním dárkem, kouzlem nechtěného.

Komentář ze dne: 03. 12. 2004 13:22:24     Reagovat
Autor: bohouš
Mail: @
Titulek: I ve sportu

Připojil bych i sportovní komentátory. V poslední době běžně nazývají členy mužstev a družstev, které něco vyhrály, mistry světa a podobně. Dnes je v tisku, že do Plzně míří olympijský vítěz z Nagana David Moravec. V čem vyhrál? V hokeji.

   Komentář ze dne: 11. 12. 2004 15:01:32     Reagovat
Autor: Jiří Černý
Mail: @
Titulek: Re: I ve sportu

Možná bych někdy připojil i sportovní komentátory, ale ne kvůli tomu, co citujete. Výrazy jako olympijský vítěz či mistr světa pro členy vítězných družstev snad nikoho nikam nezávádějí (ledaže by se čtenář domníval, že existuje fotbal a hokej jeden proti jednomu) ani neporušují pravidla. Ve zpravodajském boji s časem se mi tyto výrazy zdají být přijatelnou zkratkou. Pokud jde o prostornější komentáře, pak vám dávám za pravdu. Sporťáci říkají onačejší lahůdky: dali branku Barošem, vyrovnali Poborským. Ale hlavně jdu do kolen, když svou mluvu poetizují. To je ovšem téma na dlouhou debatu.

Komentář ze dne: 30. 04. 2005 20:05:39     Reagovat
Autor: Láďa
Mail: @
Titulek: Četl jsem na \'www.sme.sk\'

Pavel Eisner, ľuďom českým\' o používaní češtiny adresoval slová: \'Máte v rukou stradivárky, a hrajete na nich jako šumaři.\'

Přidat nový komentář

 
 
 
 bullet  Nejčtenější články
O velikém štěstí být chv
Betlemanie česky i slove
Prohrává vkus
Všímám si lidí, z nichž
Albové zrcadlo Radůzina
Za černými brýlemi rocko
Král Václav jedna ruka j
Zpěvačky soudím taky
Blábol léta v Harmonii
Přechytračíme i USA?
 bullet  Doporučujeme
Když se řekne Jiří Černý
Vojcek byl plný leteckýc
Maximální úspěch Glassov
Nejpohlednější operní in
Turandot nevítězí jen fo
Soňa Červená ovoněla pra
Sezona přenosů skončila
Háček Jana Spáleného je
Karel Kryl byl první vel
Sedmé nebe Jiřího Černéh
 bullet  Nejdiskutovanější
Moje pořady v roce 2022 (323)
Naše vypálené iluze (109)
Moje knížky - dostupnost (101)
WWW adresy klubů, kamarádů... (73)
Co Gottwald vylhal, o tom lže Grebeníček znova (66)
Kamarád i dezertér (65)
Přechytračíme i USA? (60)
Čunek neví, kde začíná politikova osobnost (48)
České dějiny viděné jinak než Václavem Klausem (45)
Prohrává vkus (41)
 bullet  Přečtěte si
Kritik bez konzervatore
 bullet  Doporučuji WWW
Nakladatelství
Kluby
Hudební servery
Blogy
Osobnosti
Ostatní


Inzerce:  Bazar · Byty · Seznamka · Zaměstnání    
Magazín:  Nacerno.cz     Volný čas:  Rande · Seznamit · Novina · Horoskopy
Další informace:  Reklama · Napište nám     Správce:  © 2003 - 2020 TANGER infosystems s.r.o.


TOPlist