Komentáře ke článku: Naše vypálené iluze
Komentář ze dne: 31. 07. 2006 11:35:00
Autor: Martin Ch.
Mail: martin_charvat@markbbdo.cz
Titulek: Smrt autorského práva
Měl bych k celé věci několik poznámek z hlediska autorského práva. Pracuji v reklamě a tím pádem se s autorským právem a jeho nejrůznějšími „výhonky“, ať už se to týká přímo hudby či dalších tvůrčích profesí, setkávám takřka denně.
Je pravda, že šíření hudby zdarma připravuje (některé) hudebníky o (některé) výdělky. Na druhou stranu je to nejpřirozenější způsob, jak hudbu šířit. Hudba se tak šířila odjakživa. A v současnosti to díky technologii jde snadněji, než kdy dříve. A jestli něco JDE, nemá smysl to lidem zakazovat. Je potřeba se přizpůsobit novým podmínkám. Co na to autorské právo? (A s ním samozřejmě i všechny distribuční společnosti, které na současném stavu autorského práva stojí?) Nic. Autorské právo je ve stavu jako před padesáti-šedesáti lety, kdy žádný internet, žádné iPody, žádné CD a DVD přepalovačky neexistovaly. Vývoj jaksi distributory hudby předběhl. A tentokrát opravdu o hodně. Zajímavé je, že méně již hudebníky (a další výkonné umělce). Spousta z nich se přestala spoléhat na zastaralý způsob distribuce autorské hudby. Spousta z nich dává SAMA svou hudbu zdarma na internetu k dispozici. Spousta z nich je připravena zřeknout se (nefunkčních) autorských práv a nespoléhat na výnos z nich (znám osobně takové muzikanty). Z čeho tedy žijí? Jak hudbou vydělávají? Tak, jako to dělali muzikanti vždycky. Jako to dělal už W. A. Mozart, J. S. Bach a všichni další. Jednorázovou odměnou za svou hudbu. Její výši si stanovují sami podle svých schopností a možností. Je tedy jen na nich a na jejich umu, za kolik svou hudbu prodají. Nejsou přitom závislí na žádném mezičlánku. A samozřejmě je živí koncerty, živé hraní. Opět tak, jako tomu bylo vždy v minulosti.
Jediný, kdo na současnou situaci stále ještě nestačil zareagovat, jsou velké vydavatelské firmy. Ale místo kampaní proti vypalování a místo soudů s těmi, kdo zdarma šíří hudbu po internetu, to stejně dříve či později budou muset udělat. Skutečnost totiž nepředělají. A pokud to neudělají, pokud se nezmění, zaniknou. Ovšem hudba nezanikne. Ta tu bude stále.
Autorské právo je poměrně mladé, existuje necelých dvě stě let. Vyvinulo se jako reakce na specifickou situaci v devatenáctém a především dvacátém století, dnes už však tato situace pominula a autorské právo ztrácí svoji funkci. Dle i mého osobního názoru autorské právo nemá šanci na přežití a časem zcela zanikne. Praxe se pak vrátí tam, kde byla před vznikem autorského práva (a kam už se viditelně vrací nyní). K jednorázovým platbám za odvedené dílo. Z tohoto hlediska tedy vypalování CD je zcela v pořádku, přestože neodpovídá zastaralé právní normě. Ale tato norma ztrácí svou funkci a je třeba ji buďto radikálně změnit, nebo ještě spíše zrušit. A muzikanti? Jako vždy. Ti schopnější se podle toho zařizují už nyní. Ti méně schopní si holt budou muset přivydělávat jinak. Také jako vždycky. |
Reakce na komentář... "Smrt autorského práva"
Zobrazit komentáře |