Komentáře ke článku: Bohémská rapsodie
Komentář ze dne: 21. 12. 2005 11:20:32
Autor: Virija [zef]
Mail: zef@zulu.cz
Titulek: AD 1975
Chystal jsem se k polemice s Jirim Cernym, ale pak jsem si jeste jednou precetl clanek a tak jen par pripominek. Bohemian Rhapsody z tvorby Queen vycuhuje a to nejen z alba Night at the Opera, kde je opravdovou perlou. Pri vsi ucte k teto britske legende, Death On Two Legs, I\\\'m in Love With My Car nebo Seaside Randevous jsou \\\"jen\\\" vytecne rockove skladby.
Intos pri sentimentalni vzpomince na Queen si poslechne asi jako prvni prave tuto Bohemskou rapsodii, \\\"normalni\\\" rocker We Will Rock You, fotbalovy fanda We Are Champions, filmovy fanda soundtrack Flash Gordon, milovnik dobrych klipu Radio Gaga, my co jsme byli na queenech v Budapesti pak vervni [treba] I\\\' m Here.
Proc tak obsirny uvod? Nu proto, ze pro mne Queen jsou a zustanou predevsim obrazem blaznivych 70tych let, kabaretnich a pestrobarevnych. A takova je Boheminan Rhapsody! Malinko, jakoby ukradena trhlym hollywoodskym \\\"hudebnim bratrum Marxum\\\" - skupine Sparks, jejichz zaklad prave tvorili bratri Maelove. Nemam ani jedno albu Queen, ktere bych si koupil : prumerne Made in Heaven a pompezni Inuendo jsem dostal jako promo od Popron[u], Greatest Hits Vol.1 i 2 byly darovane. Presto jsem slysel vsechna radova alba i Live Killers [koncerty v Kanade]. Chci-li si vzpomenout, jake byly 70.roky, pak si urcite pustim v prvni rade neco z klasicke trojice Sparks : Propagandu, Kimono My House nebo Discreet a k tomu jak to vse bajecne zesmesnili a shodili [samotni Sparks!] na CD Plagiarism z roku 1997...
Pro mne ten rok Bohemian Rhapsody, cili 1975 zustane rokem, kdy jsem s hubou otevrenou poslouchal a pak na poradech v Hudebni knihovne Havirov poustel: King Crimson - Red [ [ pro mne dodnes jejich nejlepsi album ], Emmerson, Lake & Palemer - Brain Salad Surgery, Pink Floyd - Wish You Were Here a treba Uriah Heep - Sweet Freedom [ s jejich asi nejlepsim opusem Pilgrim, co ho tak vytecne zpracoval C & K Vocal na \\\"exportni\\\" album v anglictine. K tomu musim pricist to, co jsem tehdy poslouchal a poustel z domaci, tehdy ceskoslovenske tvorby : Jaroslava Hutku - Stuj brizo zelena, Varga, Hammel & Hladik - Zelena posta a Vaclava Neckare & Bacily - Tomu, kdo nas ma rad. Taky jsem objevoval, nekdy hned, jindy zpetne - velmi \\\"art\\\" album Spooky Tooth & Pierre Henry - Ceremony, Captaina Beefheart - Trout Mask Replica, Safe a Milk, Frank Zappa - Apostrophe [mne nejmilejsi Geniovo album], pres Bitches Brew a In Silent Way jsem zacinal milovat Milese Davise [ a pochopil, kdo vynalezl fusion music, u nas nazvanou jazz rockem]. A kdyz jsem u jazz rocku, tak skvele Symbisosys Jazz Q s Joan Duggan a Energit s Lubosem Andrstem...A nesmim zapomenout na milovane Polaky: v tom roce 1975 [snad se nepletu, pisu to \\\"z hlavy\\\"] vydali 1.album SBB, na ktere jsem byl ve Vendryni jeste jako na Silesian Blues Bandu, take pro mne vychodoevropsky bluesman c.1 Tadeusz Nalepa vydal skvele album Kamenie, Czeslaw Niemen definitivne odletel do hudebni stratosfery albem Khatarsis a byl jsem v Krakowe na predstaveni rockove opery Szalona lokomotiwa meho milacka Marka Grechuty.
ALE UDALOSTI c.1 toho roku pro mne bylo dvojalbum Led Zeppelin Physical Graffiti. Domnivam se, ze jejich nejlepsiho alba vubec. To prekonalo me dojmy z poslechu Birds of Fire Mahavishnu Orchestra nebo Phantasmagorie Curved Air zcela bohate.
Ta to pro mne byl rok 1975, a to nepocitam, ze jsem tehdy slysel prvni punk rockovy singl White Riot od The Stranglers...To byl ale jen zdvizeny prstik pozdejsi cirove rebelie. |
Reakce na komentář... "AD 1975"
Zobrazit komentáře |