Komentáře ke článku: Kdo rozesměje Klause
Komentář ze dne: 26. 01. 2006 10:37:26
Autor: Vlastimil Čich
Mail: cich@valachnet.cz
Titulek: Počátky kapitalismu a povatažené obočí
K článku J.Č. jsem původně napsal čtenářskou poznámku do Lidovek, leč mi ji neotiskli, tak jsem si dovolil ji umístit zde.
Překvapivou shovívavost projevil ekonom Pavel Kohout k Václavovi Klausovi, když jeho projev na úterním semináři CEPu (10.1.) označil jako oprávněnou sebechválu. Já jsem v jeho projevu marně čekal na věcnou reflexi chyb, ke kterým při budování našeho kapitalismu došlo. Nic takového se však nestalo a já rozhodně Kohoutovo příznivé hodnocení nesdílím.
Dnes se nezasvěcenému občanovi, který nemá ekonomické vzdělání, a na privatizaci se dívá s odstupem, jeví začátky kapitalismu v Čechách tak, že probíhaly způsobem, který vyhovoval těm klukům, co „spolu chodí a prožívají všelijaká dobrodružství“. O tom, že tato dobrodružství pak staly českou společnost nejen nemalé hmotné náklady, ale i dlouhodobé ztráty v oblasti morální, se výstižně zmínil Jiří Sekera v pondělních Dopisech redakci (Lidovek).
Chtěl bych se však pozastavit u jedné okrajové, leč signifikantní poznámky Václava Klause. Zase ta Komárkova marka za tři koruny. Zúčastnil jsem se tehdy v roce 1992 v čase předvolební kampaně mítinku Valtra Komárka se zaměstnanci skláren ve valašské vesničce Karolinka. Tam Komárek uvedl, že parita kupní síly marky ke koruně je 1 ku 3 (nedlouho po tom jsem si to při návštěvě Německa prakticky zkoušel přepočítávat a fungovalo to), a že rozdíl mezi tímto ukazatelem a skutečným kurzem pak charakterizuje současný stav našeho hospodářství. Ani slovo o tom, že by měl být tento kurz ihned zaveden. Poněvadž Komárkovo vystoupení v Bratislavě, kde měl tento tolikrát už citovaný a zneužitý výrok zaznít, následovalo brzy po zmiňovaném mítinku v Karolince, domnívám se tedy, že jsou jen dvě možnosti. Buď se Valtr Komárek v Bratislavě přeřekl, nebo novinář, který tuto informaci interpretoval, toto sdělení nepochopil.
Když slogan o marce za tři koruny využila ODS ve své předvolební kampani, považoval jsem to za úsměvné rarášství této strany, které ji pak dovedlo ke slavnému vítězství. Když to však znovu po patnácti letech opakuje prezident republiky, který se navíc považuje za významného ekonoma, nezbývá mi, než povytáhnout obočí.
Rád bych teď ještě připojil poznámku k diskusi probíhající na tomto webu.
Egon Erwin má patrně velké problémy s interpretací textu, jestliže poznámku J.Č, kde tento srovnává komunistické označení zločinů padesátých let za přehmaty s Klausovým postojem k chybám při privatizaci bank, označil za podpásovku zralou na omluvu. Já myslím, že stačí jen trochu pozornosti při četbě, aby to čtenář pochopil jako porovnání chabé schopnosti sebereflexe na obou stranách (a nikoliv jako srovnání míry obětí). A z tohoto úhlu pohledu poznámka J.Č. naprosto sedí.
|
Reakce na komentář... "Počátky kapitalismu a povatažené obočí"
Zobrazit komentáře |