Osmý den Milana Knížáka

Autor: Jiří Černý (santana.c@seznam.cz), Téma: Týdenní komentáře, Zdroj:
Vydáno dne 01. 08. 2003 (3243 přečtení)
"I ta nejvyhrocenější debata by se měla odehrávat bez agrese a v rytířském duchu. To znamená s maximální znalostí problému a bez ran pod pás," zakončil Knížák svou úvahu. Těsně předtím ovšem vyhrotil svou kritiku televizní Katovny takto: "demagogicky vzteklý, bývalý neúspěšný politik Rejžek…"

To není rána pod pás? Jak víme, výtvarník Knížák byl volen (1998) na kandidátce ODS, publicista Rejžek (1992) na kandidátce ODA. Oba neuspěli. Znamená to snad, že pro příště vystačíme s vyčerpávajícím označením "bývalý neúspěšný politik Knížák"?
Podobné podpásovky Knížák už použil (43/00) při svém zpochybnění Fóra 2000, kde podle něj "Hejno vysloužilých politiků, řada vědců, dokonce popový zpěvák debatovali o problémech, o nichž možná ani na tak rozdílných úrovních a s tak rozdílnými zkušenostmi debatovat nelze." Označením "dokonce popový zpěvák" mínil progresivního rockového skladatele, textaře a interpreta Petera Gabriela, iniciátora festivalů world music, člověka, který se za posledních dvacet let zasloužil o vzájemné poznání etnických kultur jako málokdo jiný.
Vysvětlení Knížákova počínání je možné dvojí, horší a lepší: 1.Těm, kteří mu jsou nesympatičtí, pomocí zavádějící charakteristiky nasadí psí hlavu, aby byli nesympatičtí i čtenářům. 2.Chybí mu "maximální znalost problému." 

www.Reflex.cz
Publikováno: 23.6.2001