Premiérův tik

Autor: Jiří Černý (santana.c@seznam.cz), Téma: Týdenní komentáře, Zdroj:
Vydáno dne 08. 08. 2003 (3178 přečtení)
Nade všemi ochotníky na Hodonínsku kdysi vynikal chalupník z Lužic. Ať hrál co hrál, v posledním jednání vždycky končil v podvlíkačkách. Zeman z Česka zase vyniká nad předsedy všech vlád: ať mluví, o čem mluví, skončí fórem. Prvně jsem to poznal v Laterně magice během listopadového převratu. Členové souboru, kteří půjčili divadlo dobrovolníkům z Občanského fóra, nám jednou večer cosi zahráli. Nebylo to světoborné, ale nedospalí revolucionáři poslouchali všichni - i dramatik světové pověsti. Jen hlubokohlasý prognostik sžíravě ironizoval účinkující a rozchichtával své dámské okolí.

Když se pár týdnů poté uvažovalo o zákazu komunistické strany, bývalý komunista Zeman vtipně kontroval: "Zachováme si komunisty coby skanzen."
Z prognostika se stal předseda sociálních demokratů. Legitimace svých soukmenovců sliboval vázat do kůže členů tehdejší vládnoucí ODS,sobě nelibou vlastní místopředsedkyni označil za maskota, jakého přece nelze postavit do skutečného zápasu, a nedávno rakouským voličům jemně naznačil, že by mohli být idioty.
Vtipkovací posedlost se u současného předsedy české vlády rozbujela do zhoubného fórovacího tiku. Osoba takto postižená může - aniž by si toho byla vědoma, dokonce i v dobré vůli - škodit druhým i sobě. Z českého filmového prostředí 60. let je znám případ krásné herečky,která při žádosti o rozvod udávala, že jí manžel pořád vypráví vtipy.Soud je rozvedl.
Zemana nedávno zavedl fórovací tik až na pokraj zrušení českých zásnub s Evropskou unií, dopadl však mnohem lépe. Ze všech svých přirovnání Palestinců k nacistům se vykroutil větným rozborem: "Prostě konstatuji, že pouhá záměna tečky a čárky způsobila tento problém." A pánové diplomati ho s velkomyslností hodnou dobré společnosti opět přijali do svých evropských smokingů a rádi zapomněli na jeho včerejší podvlíkačky.On sám na nic zapomínat nemusel, neboť možná ani neví, co činí. Když totiž při jiné příležitosti prohlásil, že "vlichocování se davu může přinést" jen "krátkodobý úspěch", zjevně tím měl na mysli kdekoho jiného - jenom ne sebe.
Fórem stupňoval i svou úvahu o příští hlavě státu: "Na Vysočině mi bude dost jedno, kdo bude příští prezident, protože nebude ovlivňovat ani výši mého starobního důchodu." Kdybychom to mohli chápat jako důchodcovo krédo "Když mi chutná, je mi všechno putna", byla by to dobrá zpráva.
Stane-li se však prezidentem sám Miloš Zeman, čekají nás další fóry. Bez možnosti rozvodu.

5. 3. 2002     www.reflex.cz