Český rozhlas zrušil po 13 letech Seržanta

Autor: Jiří Černý (santana.c@seznam.cz), Téma: Pořady v rozhlase
Vydáno dne 09. 01. 2019 (2596 přečtení)
Na Štědrý večer 2018 jsem na Dvojce Českého rozhlasu odvysílal poslední, 551.premiéru svého autorského pořadu Klub osamělých srdcí seržanta Pepře. Že bude poslední a v lednu 2019 už se budou vysílat jen reprízy, to jsem se dozvěděl ze souhrnné rozhlasové informace 28.11.2018.

Už zjara 2018 jsem byl vedením stanice Dvojka dotázán, jestli bych nebyl ochoten své pořady nadále dělat za poloviční honorář. To jsem odmítl. Tehdy mi byla ještě smlouva o externí spolupráci prodloužena v původní podobě do konce roku.

     Své Seržanty jsem tedy dělal od soboty osmého října 2005 do pondělí 24.prosince 2018. Prvních 350 jsem připravoval půlhodinových, následující byly hodinové. Všechny režírovala Veronika Rezková, zvuk obstarávala většinou Lenka Čurdová, často i David Janečka. Především jim děkuju za radost z mé dosud nejdelší rozhlasové spolupráce. Celkem jsme odvysílali zhruba 3 700 nahrávek (takřka výhradně z mých vlastních disků nebo desek), 2 250 mých vzpomínek i poznámek a necelých 550 překladů zahraničních písničkových textů. V Seržantovi se nejčastěji ozývali Karel Kryl, Beatles, Waldemar Matuška, Jablkoň, Jaromír Nohavica, Radůza, Jiří Suchý, Marta Kubišová, Leonard Cohen, Hana Hegerová, Iva Bittová, Bratři Ebenové, Olympic a Prúdy.

     Základní ideu toho pořadu vymyslel Jan Spálený, název Jiří Vejvoda, který také Klub osamělých srdcí seržanta Pepře zařadil do programu Dvojky. Rozšířit pořad z půlhodiny na hodinu mi nabídnul Martin Jonák.

     Pro mne byl Seržant ze všech mých rozhlasových pořadů daleko nejnáročnější, ale těšil mě až do poslední chvíle.

     Všem, kdo ho kdy poslouchali a reagovali na něj i z několika světadílů, zůstanu navždy vděčný. Větší honorář mi nikdo nemohl dát.