17.8.2023 v 87 letech zemřela legenda české hudební publicistiky Jiří Černý

Autor: Ing. Petr Smetánka (), Téma: Pořady v televizi, Zdroj: P.S.
Vydáno dne 27. 08. 2023 (5753 přečtení)


Vážení hudební přátelé a kamarádi,
když jsem se od mé dcery dozvěděl tu přesmutnou zprávu, moc mne to zasáhlo.
Co na to říct ... Že je Jirka nenahraditelnou ztrátou pro český národ a to nejen pro hudební společnost, to všichni víme.
Díky Jiřímu většina z nás poznala spoustu krásné muziky a úžasných interpretů.
Jirkovi dělalo největší radost, když se dozvěděl, kolik jsme kvůli němu zase utratili za vinyly, CD a jiná média.
Pro ty z naší party, kteří jsme ho v době, kdy už nemohl sám řídit, vozili na pořady, je to ještě horší. My jsme s ním určité období doslova žili. Vyzvedávali ho doma, cestou tam i zpět s ním probírali hudbu, jeho život a tak. Mně (nebyl jsem zdaleka jediný) se dokonce povedlo s ním sedět i na pódiu a pouštět mu CD nosiče dle jeho dispozic.
Závěry akcí byly vždycky nádherné. Ten obdiv, láska a úcta publika, kterou pravidelně po zásluze dostával, ho neskutečně těšila a nabíjela. S každým si podal ruku, popovídal, fanynky bez ohledu na věk dostaly pusu ... Prostě ho všichni milovali!
A my řidiči jsme si pak vždycky oddechli, když jsme s ním těch 100 schodů v Čechovce o půlnoci vylezli a ohlídali, že je v bezpečí svého bytu. Ta artróza v kolenou ho trápila čím dál víc. Ale nebyla šance mu v tomto pomoct. A že jsme se snažili, to ví Bůh (pokusy zařídit výtah do bytu atd.). Nechci tu rozepisovat detaily, co se dalo, kdyby ... většina z Vás ví ...
Stejně jako Vám, i mně bude Jirka strašně moc chybět ...
Odpočívej v pokoji, drahý kamaráde !
S velkým smutkem v duši Ing. Petr Smetánka, Jiřího kamarád, IT podpora, řidič a spousta dalšího (18.8.2023)
Aktualizace 27.8.2023:
Poslední rozloučení s hudebním kritikem Jiřím Černým proběhlo v kostele Nejsvětějšího Salvátora u Karlova Mostu ve čtvrtek 24. srpna 2023 v 16 hodin. Ekumenický obřad vedl katolický kněz Mons. Tomáš Halík a evangelický farář Miloš Rejchrt. Přepis krásné řeči pana Miloše Rejchrta najdete zde
P.S. Doufám, že Jiřímu bude splněno jeho poslední přání:
chtěl zahrát Až jednou červánky od Ulrychovců