Nacerno.cz

              

Vydáno 10.07.03 O kultuře a hudbě->Hudební nahrávky

Zpívajícímu Muži v černém osamělost pomáhá
Když se řekne Muž v černém, všichni, kdo mají rádi americkou country, vědí, že to nemůže být nikdo jiný než Johnny Cash. Černý je Cashův bas, oblek, nejeden z osmašedesáti prožitých roků i mnohý z autobiografických textů. Zpívat jako Cash se pokoušelo mnoho countryových zpěváků po celém světě a také u nás: Ladislav Vodička, Jindřich Šťáhlavský, Vratislav Vyskočil.

Žít jako Cash - to se ani zkoušet nedá. A nevydržel by to možná ani on nebýt jeho manželky June Carterové, která mu pomáhala zvítězit nad opilstvím i nad drogami. Že ti dva k sobě patří bylo vidět při jejich pražských koncertech v roce 1976 i před třemi lety. Zároveň ale bylo slyšet, jak Cashův bas ztrácí na sytosti. Utěšovali jsme se, že to způsobila jen únava po jarní chřipce. Později ale začaly z Ameriky přicházet zprávy o Cashových vážných zdravotních potížích včetně dlouhodobé poruchy nervového systému. Zdálo se, že musíme počítat se vším, přinejmenším však s tím, že Cash už nebude zpívat.

A najednou ho tu máme ve vší mužné kráse s novým albem Osamělý muž - Solitary Man. "Pán a dárce života je na mně hodný," říká Johnny Cash v průvodním textu. "Dává mi teď zdraví a pomáhá mi, abych dál dělal to co miluji." Popravdě jsou na Cashe hodní i lidé z tohoto světa. Možná je přitahuje jeho statečná osamělost, možná mu chtějí poděkovat za všechno, co pro hudbu udělal. Ale není vyloučeno, že především obdivují jeho stále tak ojedinělý hlas. Ať mu vypomáhají Tom Petty, Merle Haggard, Sheryl Crowová nebo June Carterová, ať zpívá své nové čtyři písně nebo osm převzatých, ať jsou to evergreeny jako That Lucky Old Sun a Wayfaring Stranger nebo rockové písničky od Nicka Cavea i skupiny U 2 - ve všech Johnny Cash i s tím hlasem, který mu zbyl a s prožitky, které mu přibyly, potvrzuje, co kdysi řekl: "Můžou si vzít kolik chtějí syntezátorů, ale lidské srdce ničím nenahradí."

Hudební odborníci, kteří americkou country rozdělují na větev farmářskou a psaneckou, bez váhání zařazují Cashe k té druhé. Patrně nejprůkazněji to slyšíme z drsné milostné písničky, kterou složil bývalý dlouholetý vězeň David Alan Coe. "Lehla by sis se mnou do kamenitého pole, kdybych tě strašně chtěl", ptá se Cashův bas a osamělá akustická kytara mu přikyvuje. Duet odhodlané touhy s trpělivou něhou. Takový je Osamělý muž Johnny Cash, na stejnojmenném albu a myslím, že i v životě.

Zdroj:    
Autor: Jiří Černý   

Vytisknout článek  Vytisknout

Diskuse na téma: Zpívajícímu Muži v černém osamělost pomáhá
(počet příspěvků: 0, poslední: )

 
 
 
 bullet  Nejčtenější články
O velikém štěstí být chv
Betlemanie česky i slove
Prohrává vkus
Všímám si lidí, z nichž
Albové zrcadlo Radůzina
Za černými brýlemi rocko
Král Václav jedna ruka j
Zpěvačky soudím taky
Blábol léta v Harmonii
Přechytračíme i USA?
 bullet  Doporučujeme
Když se řekne Jiří Černý
Vojcek byl plný leteckýc
Maximální úspěch Glassov
Nejpohlednější operní in
Turandot nevítězí jen fo
Soňa Červená ovoněla pra
Sezona přenosů skončila
Háček Jana Spáleného je
Karel Kryl byl první vel
Sedmé nebe Jiřího Černéh
 bullet  Nejdiskutovanější
Moje pořady v roce 2022 (323)
Naše vypálené iluze (109)
Moje knížky - dostupnost (100)
WWW adresy klubů, kamarádů... (73)
Co Gottwald vylhal, o tom lže Grebeníček znova (66)
Kamarád i dezertér (65)
Přechytračíme i USA? (60)
Čunek neví, kde začíná politikova osobnost (48)
České dějiny viděné jinak než Václavem Klausem (45)
Prohrává vkus (41)
 bullet  Přečtěte si
Kritik bez konzervatore
 bullet  Doporučuji WWW
Nakladatelství
Kluby
Hudební servery
Blogy
Osobnosti
Ostatní


Inzerce:  Bazar · Byty · Seznamka · Zaměstnání    
Magazín:  Nacerno.cz     Volný čas:  Rande · Seznamit · Novina · Horoskopy
Další informace:  Reklama · Napište nám     Správce:  © 2003 - 2020 TANGER infosystems s.r.o.


TOPlist