Nacerno.cz

              

Vydáno 16.07.03 O kultuře a hudbě->Hudební nahrávky

Ožil skvostný Blachutův Dalibor
Do vhodnější doby se reedice půlstoleté nahrávky nejlepší české romantické opery ani nemohla trefit: kdypak v dějinách se o Daliborovi psalo denně, jako po dubnové inscenaci režiséra Pitínského v Národním divadle? Zatímco však spory o vhodnosti nové výpravy a kostýmů vyšumí, poválečný Dalibor z éry dirigenta Jaroslava Krombholce zůstává podobným měřítkem smetanovské interpretace jako Ostrčilova předválečná gramofonová Prodaná nevěsta s Mařenkou Ady Nordenové, Kecalem Emila Pollerta a Jeníkem Vladimíra Tomše. (Bohužel víckrát už nevydaná, vlastně nedostupná.)

První kompletní nahrávka Dalibora vznikala v mimořádně šťastné situaci. Dvaatřicetiletý Krombholc měl ve studiu sólisty Národního divadla, kteří pod ním zpívali už ve dvou inscenacích Dalibora a jejichž hlasy byly v zenitu: dramatický soprán Marie Podvalové (41), vladařský baryton Václava Bednáře (45) a zejména lyrický tenor Bena Blachuta (37). Krombholc také mohl navázat na detailně propracované nastudování svého učitele Václava Talicha, pověstného náročností vůči orchestru i zpěvákům.
Že ovšem Krombholc obsadil do titulní hrdinné role Blachuta, který sice už byl v mladodramatickém oboru špičkou, ale pod Talichem ještě zpíval vedlejší úlohu Vítka, bylo riziko. Ale tam, kde jiní Daliborové Talichovy éry ztratili hlas (Josef Vojta a Jindřich Blažíček), Blachutova univerzálnost a muzikálnost zvítězily. Navíc tu byl mimořádný, tehdy ojedinělý instinkt pro mikrofon. Projevil se ve všech Blachutových snímcích, jeho Dalibora však vynáší nad tehdejší Blachutovy divadelní výkony; dokonce na úroveň světových tenoristů. V porovnání s jejich polnicovým leskem zní Blachut spíš teskně hobojově, právě tím ale osobitě a jímavě. Odstíní každý tón i slovo. Jeho výšky skutečně vzlétají „k nebes výšinám“, věříme mu, když přísahá „hroznou pomstu“. Nevadí, že libreto řinčí rytírnou, šednou teorie o homosexualitě a gotickém lupiči: v Blachutovi „plane jakýs vyšší a nadpozemský žár“, milostná vášeň, odbojná hrdost i rytířské přátelství. Zpěvák naplnil skladatele.
Vidět Podvalovou jako Miladu, nádhernou od vlasů až ke kotníkům, byl doživotní zážitek. Na desku se z něj přenáší erotický, laskající hlas, výtečné hlubší polohy a nadpřirozeně heroické výšky, jaké už po ní nemá nikdo. Neúprosný záznam nicméně povystrčí i dvě zpěvaččiny slabiny: neuzpívá pianissimo (ani při umírání „Kde jsem to?“) a občas tremoluje.
Na rozdíl od neopakovatelných výkonů Blachuta a Podvalové založil Bednář svým králem Vladislavem úctyhodnou tradici, přímo vzor. Jeho dokonale srozumitelnou výslovnost i naprostou vyrovnanost, pevnost, až takřka neměnnost všech poloh můžeme přijmout jako dobový vrchol české deklamace – ale i jako otázku, jestli Smetanova kantiléna nemůže být živější a zpěvnější.
Z ostatních rolí vynikají otcovský žalářník Karla Kalaše, technického basisty, prostého jakékoli manýry, i Vítek s Antonínem Votavou, jinak tenoristou spíš mozartovským, ale i zde navýsost muzikálním. Hlasově jsou zvládnuti i Budivoj a Jitka, i když světlejší baryton Teodora Šrubaře není pro vojáckého Budivoje rytmicky důrazný a pro Jitku jsou subretní tóny Štefy Petrové někdy koketně úzké. Sbory, v Daliborovi tak důležité, vycházejí přesně a dynamicky bohatě, u mužů o poznání barevněji. I závěrečné „Život je pouhý klam“, v textu banální, vyzní díky sboru osudově.
Není divu, že v dobách této nahrávky dirigent Erich Kleiber nazval Dalibora „českým Lohengrinem“ a chtěl Blachuta angažovat v zahraničí.
Publikováno: 8.9.2001

Zdroj:    
Autor: Jiří Černý   

Vytisknout článek  Vytisknout

Diskuse na téma: Ožil skvostný Blachutův Dalibor
(počet příspěvků: 0, poslední: )

 
 
 
 bullet  Nejčtenější články
O velikém štěstí být chv
Betlemanie česky i slove
Prohrává vkus
Všímám si lidí, z nichž
Albové zrcadlo Radůzina
Za černými brýlemi rocko
Král Václav jedna ruka j
Zpěvačky soudím taky
Blábol léta v Harmonii
Přechytračíme i USA?
 bullet  Doporučujeme
Když se řekne Jiří Černý
Vojcek byl plný leteckýc
Maximální úspěch Glassov
Nejpohlednější operní in
Turandot nevítězí jen fo
Soňa Červená ovoněla pra
Sezona přenosů skončila
Háček Jana Spáleného je
Karel Kryl byl první vel
Sedmé nebe Jiřího Černéh
 bullet  Nejdiskutovanější
Moje pořady v roce 2022 (323)
Naše vypálené iluze (109)
Moje knížky - dostupnost (100)
WWW adresy klubů, kamarádů... (73)
Co Gottwald vylhal, o tom lže Grebeníček znova (66)
Kamarád i dezertér (65)
Přechytračíme i USA? (60)
Čunek neví, kde začíná politikova osobnost (48)
České dějiny viděné jinak než Václavem Klausem (45)
Prohrává vkus (41)
 bullet  Přečtěte si
Kritik bez konzervatore
 bullet  Doporučuji WWW
Nakladatelství
Kluby
Hudební servery
Blogy
Osobnosti
Ostatní


Inzerce:  Bazar · Byty · Seznamka · Zaměstnání    
Magazín:  Nacerno.cz     Volný čas:  Rande · Seznamit · Novina · Horoskopy
Další informace:  Reklama · Napište nám     Správce:  © 2003 - 2020 TANGER infosystems s.r.o.


TOPlist