Nacerno.cz

              

Vydáno 17.07.03 O kultuře a hudbě->Dojmy z koncertů a divadel

Nazí v Plzni
Do Plzně na festival Divadlo nejezdím kvůli nahotě. Na po-sledních sedmi ročnících, které jsem absolvoval, jí sice bylo dost, ale ne toho druhu, aby si – slovy Jiřího Grossmanna - divák nemrava přišel na své. Letos se však o ní mnohem víc psalo a mluvilo.

Začalo to dopoledne 12.září. Primátor Jiří Šneberger se podíval z okna a spatřil šest naháčů na lyžích. Jeden právě klepal slepeckou holí do auta, kterému nezbylo než zastavit. Lyžaři z ostravského Bílého divadla dorachotili ke kostelní zdi a před bílým závěsem spustili za doprovodu dívčího, koncertně oblečeného smyčcového kvarteta svou hru Ty, který lyžuješ. Od roku 1997 ji hráli 88 krát. Inspirovaly je k ní kresby Martina Velíška; toho, co vymyslel vnitřek hospody U vystřelenýho oka v Praze na Žižkově. Smál jsem se i dojímal, jako všichni kolem. Nahota zdůraznila něžnou nemotornost i amatérskou horlivost. Zmizel šok, zůstala groteskní poezie němého filmu.
NAHÁČI POBOUŘILI V PLZNI CÍRKEV, psalo potom Plzeňsko. BĚHAT NAHÝ NA PETŘÍNĚ JE TRESTNÉ, V PLZNI NE, horlili v Právu normalizačním způsobem Ivan Blažek a Matěj Hušeka. Svolávali význačné policisty i paragrafy o trestných činech. Tajemníka festivalu Tomáše Froydu vzrušením překřtili na Jaroslava Frojdu. Naštěstí také napsali, že primátor „by ale jako vrchní velitel městské policie povel k zásahu nedal.“
Festivalový maratón jsem radostně proseděl obvyklým tempem čtyři představení denně, do nedělní noci patnáct. Na Skleněný zvěřinec dalších Ostravanů, Divadelní společnosti Petra Bezruče, jsem šel totiž dvakrát. Mladí herci byli stejně dokonalí jako v jiných hrách Blanka Bohdanová, Josef Somr, Kamila Magálová nebo Milan Lasica. Na Richarda Krajča vzpomínám doteď: coby syn Jima Morrisona ze skupiny Doors oprávnil i tento významový posun Williamsova originálu. Škoda, že dělí svůj čas s televizní Medúzou a skupinou Kryštof. Jeho herecká energie, cit, samozřejmost a originalita snesou srovnání se startem Vladimíra Pucholta i Ondřeje Vetchého.
Nejobtížněji se píše o nejsilnějším zážitku. Budapešťské vervní herectví mě strhne pokaždé, ale Krétakör Színház a jejich Dělnický cirkus, to byla sopka. Předem se psalo o tunách písku, pytlích vody, pile, nahých hercích. Režisér Árpád Schilling všechno a všechny hnal na doraz. Obnažil i zpěv a melodii trubky. A ponižovaný Vojcek vyšel z této úpravy věčného Büchnerova dramatu opět nový, jinak čistý než třeba z nedávné operní režie Davida Radoka. Buď požehnána plzeňská nahota.
Jiří Černý
(Reflex č.39)

Zdroj:    
Autor: Jiří Černý   

Vytisknout článek  Vytisknout

Diskuse na téma: Nazí v Plzni
(počet příspěvků: 0, poslední: )

 
 
 
 bullet  Nejčtenější články
O velikém štěstí být chv
Betlemanie česky i slove
Prohrává vkus
Všímám si lidí, z nichž
Albové zrcadlo Radůzina
Za černými brýlemi rocko
Král Václav jedna ruka j
Zpěvačky soudím taky
Blábol léta v Harmonii
Přechytračíme i USA?
 bullet  Doporučujeme
Když se řekne Jiří Černý
Vojcek byl plný leteckýc
Maximální úspěch Glassov
Nejpohlednější operní in
Turandot nevítězí jen fo
Soňa Červená ovoněla pra
Sezona přenosů skončila
Háček Jana Spáleného je
Karel Kryl byl první vel
Sedmé nebe Jiřího Černéh
 bullet  Nejdiskutovanější
Moje pořady v roce 2022 (323)
Naše vypálené iluze (109)
Moje knížky - dostupnost (100)
WWW adresy klubů, kamarádů... (73)
Co Gottwald vylhal, o tom lže Grebeníček znova (66)
Kamarád i dezertér (65)
Přechytračíme i USA? (60)
Čunek neví, kde začíná politikova osobnost (48)
České dějiny viděné jinak než Václavem Klausem (45)
Prohrává vkus (41)
 bullet  Přečtěte si
Kritik bez konzervatore
 bullet  Doporučuji WWW
Nakladatelství
Kluby
Hudební servery
Blogy
Osobnosti
Ostatní


Inzerce:  Bazar · Byty · Seznamka · Zaměstnání    
Magazín:  Nacerno.cz     Volný čas:  Rande · Seznamit · Novina · Horoskopy
Další informace:  Reklama · Napište nám     Správce:  © 2003 - 2020 TANGER infosystems s.r.o.


TOPlist