Nacerno.cz

              

Vydáno 17.07.03 Kam za Jiřím Černým->Články v novinách

Jsem světový
Přišel mi dopis z Anglie. Z toho mám vždycky radost, i dvanáct let po zhroucení cenzury. Ve slavnostní tříbarevné úpravě mi oznamují z Cambridge, že tamní International Biographical Centre mě zařadí do knihy 2000 význačných intelektuálů 21.století, jen co vyplním, pode-píšu a nejpozději do 6.října vrátím přiložený životopisný dotazník. Nadechl jsem se a pohlédl na svou adresu vlevo nahoře.

Byla správně. A blizoučko pod ní zmenšená reprodukce dalších příslušných poct, diplomu i medaile. Na obou je prozatím jen tak na ukázku napsáno Robert Joseph Garland. Vyryli by mě s háčky a čárky nebo bez? Škoda, že se toho nedožili rodiče, oba krejčí.
„Zařazení do této knihy se opírá pouze o zásluhy a vydava-telské pozvání nelze zakoupit.“ Hmm, v Cambridgi zřejmě pama-tují na všechno. Jakoby znali kanadské žertíky mého kolegy Jo-sefa Vlčka, který sestavil a přátelsky mi daroval CD Pocta Mi-loši Skalkovi. Vyčerpávající výběr všech Drupi, Pupo, Toto, Bino, Frufru, Titi i Piti, co nám tapetovali střední věk.
Ale přece jen… Kdyby tak, sakra, těch významných světových intelektuálů jednadvacátého století jmenovali aspoň 20 000. A někde kolem této „pravděpodobnější“ možnosti jsem pochopil, že blbnu a zaostřil jsem na fakta a čísla. Onu vzácnou publikaci ve zvláštním pouzdru, která pak bude „ve všech hlavních světo-vých knihovnách včetně Kongresové knihovny ve Washingtonu DC a Britské knihovny v Londýně“, nejsem „nikterak“ povinen si ku-povat, ale pro zařazené „bude rezervován omezený počet výtisků za sníženou cenu. Podrobnosti si prostudujte.“
Přeskočme, zda platit šekem nebo hotově a počítejme. Kniha, diplom i medaile (postříbřená a v etuji) po 240 dolarech, nebo dohromady za 660, čili 60 dolarů ušetříte. Sakumprásk za dva-cet tisíc korun to všechno máte s „bezpodmínečnou zárukou“ až domů. Pravda, vaše jméno nesmí přesáhnout čtyřicet písmen a víc nesmí mít ani popis vašeho oboru a vašich zásluh. Významní intelektuálové přece zvládnou sami sebe vychválit stručně.
Navíc mně z Cambridge posílají formulář, abych jim doporučil dalších čtrnáct poctyhodných. Pokud jich navrhnu víc, mám po-kračovat na zvláštním listu.
Z toho všeho i krejčovský synek pochopí, že na obsahu dotaz-níku nezáleží. A že si nás diplom může objednat i sto tisíc. Největší strach mám, aby Pepa Vlček do neděle nesehnal dvacet talířů a všechny ty pocty mi přece jen nezařídil.
Jiří Černý
(Reflex č.40)

Zdroj:    
Autor: Jiří Černý   

Vytisknout článek  Vytisknout

Diskuse na téma: Jsem světový
(počet příspěvků: 0, poslední: )

 
 
 
 bullet  Nejčtenější články
O velikém štěstí být chv
Betlemanie česky i slove
Prohrává vkus
Všímám si lidí, z nichž
Albové zrcadlo Radůzina
Za černými brýlemi rocko
Král Václav jedna ruka j
Zpěvačky soudím taky
Blábol léta v Harmonii
Přechytračíme i USA?
 bullet  Doporučujeme
Když se řekne Jiří Černý
Vojcek byl plný leteckýc
Maximální úspěch Glassov
Nejpohlednější operní in
Turandot nevítězí jen fo
Soňa Červená ovoněla pra
Sezona přenosů skončila
Háček Jana Spáleného je
Karel Kryl byl první vel
Sedmé nebe Jiřího Černéh
 bullet  Nejdiskutovanější
Moje pořady v roce 2022 (323)
Naše vypálené iluze (109)
Moje knížky - dostupnost (100)
WWW adresy klubů, kamarádů... (73)
Co Gottwald vylhal, o tom lže Grebeníček znova (66)
Kamarád i dezertér (65)
Přechytračíme i USA? (60)
Čunek neví, kde začíná politikova osobnost (48)
České dějiny viděné jinak než Václavem Klausem (45)
Prohrává vkus (41)
 bullet  Přečtěte si
Kritik bez konzervatore
 bullet  Doporučuji WWW
Nakladatelství
Kluby
Hudební servery
Blogy
Osobnosti
Ostatní


Inzerce:  Bazar · Byty · Seznamka · Zaměstnání    
Magazín:  Nacerno.cz     Volný čas:  Rande · Seznamit · Novina · Horoskopy
Další informace:  Reklama · Napište nám     Správce:  © 2003 - 2020 TANGER infosystems s.r.o.


TOPlist