Nacerno.cz

              

Vydáno 17.07.03 Lidé, věci, dobrodružství->Politický kolotoč

Kdokoli na hrad
Jak bude volen prezident? Kdo bude prezidentem? Tak prostince jsem se tu ptal našich politiků 92 dní před parlamentními volbami (Reflex 11/2002). Konkrétního kandidáta uvedla jediná ODA (Jaroslavu Moserovou). Přímou volbu prezidenta občanským hlasováním označil Václav Klaus za „náhražku skutečných témat naší doby“. Po prohraných parlamentních volbách mu došlo, že se může stát prezidentem spíš z dopuštění „ulice“, a jedním dechem ohlásil svou kandidaturu i požadavek přímé volby.

Účel ale Klausovy prostředky neposvětil; i někteří čelní funkcionáři ODS je odsoudili, byť mírněji než šéf jejich senátorského klubu Mirek Topolánek. („…jakobychom se chtěli chovat jako naši političtí protivníci, jako politická prasata.“)
Máme tedy skutečné téma, jen se zpožděním půl roku?
Ne. Dlouhodobým tématem a neléčenou nemocí ODS je ustupování od jejích vlastních zásad, jež v některých případech zašlo za hranici cynizmu a podbízivosti. Skutečný pravicový politik nemůže vytýkat jinému politikovi, že má peníze z cestovní kanceláře a přirovnávat ho ke Caligulovu koni z římského senátu. A když Klaus onehdy v Milevsku řekl, že by jako prezident šetřil s udílenými řády, neboť o většině vyznamenaných stejně „nikdo předtím neslyšel“, měl být místo potlesku vypískán. Nebo se ho aspoň mohli zeptat, kolik on sám třeba zná nositelů Nobelovy ceny.
V Lidovém domě sice byli pro přímou volbu už dávno, ale to ještě nevěděli, že sestaví s lidovci a unionisty parlamentní většinu. Navíc se jim bývalý předseda Miloš Zeman neobjímá s vysočinskými stromy tak pevně, aby mu to bránilo vzhlížet ještě výš. Některým sociálním demokratům by se na hradě líbil. Ve složité situaci strana vymyslela, že se nejdříve optá lidu pomocí jakýchsi anketních lístků. Do tohoto pondělí můžete zakroužkovat vedle Zemana i Otakara Motejla, Jaroslava Bureše a Martina Potůčka, jak doporučilo Špidlovo předsednictvo. Hlasovalo, předpokládám, pod Masarykovým obrazem a dalo před chartistou a teologem Jakubem Trojanem (mj.se loučil nad hrobem Jana Palacha) nakonec přednost právníkovi Burešovi, který ještě v roce 1986 vstoupil kvůli kariéře do KSČ. Protože však případný anketní lid má hlas toliko poradní a podle Špidlových slov bude „konečné rozhodnutí“ stejně na Ústředním výkonném výboru sociální demokracie.
Úhrnem tedy o volbě a osobě budoucího prezidenta republiky stále ještě nevíme – především vinou českých parlamentních stran – téměř nic. Vzhledem k našim novodobým dějinám a stavu současného světa to člověku na dobré náladě nepřidá. 


24. 10. 2002   www.reflex.cz
 


Zdroj:    
Autor: Jiří Černý   

Vytisknout článek  Vytisknout

Diskuse na téma: Kdokoli na hrad
(počet příspěvků: 0, poslední: )

 
 
 
 bullet  Nejčtenější články
O velikém štěstí být chv
Betlemanie česky i slove
Prohrává vkus
Všímám si lidí, z nichž
Albové zrcadlo Radůzina
Za černými brýlemi rocko
Král Václav jedna ruka j
Zpěvačky soudím taky
Blábol léta v Harmonii
Přechytračíme i USA?
 bullet  Doporučujeme
Když se řekne Jiří Černý
Vojcek byl plný leteckýc
Maximální úspěch Glassov
Nejpohlednější operní in
Turandot nevítězí jen fo
Soňa Červená ovoněla pra
Sezona přenosů skončila
Háček Jana Spáleného je
Karel Kryl byl první vel
Sedmé nebe Jiřího Černéh
 bullet  Nejdiskutovanější
Moje pořady v roce 2022 (323)
Naše vypálené iluze (109)
Moje knížky - dostupnost (100)
WWW adresy klubů, kamarádů... (73)
Co Gottwald vylhal, o tom lže Grebeníček znova (66)
Kamarád i dezertér (65)
Přechytračíme i USA? (60)
Čunek neví, kde začíná politikova osobnost (48)
České dějiny viděné jinak než Václavem Klausem (45)
Prohrává vkus (41)
 bullet  Přečtěte si
Kritik bez konzervatore
 bullet  Doporučuji WWW
Nakladatelství
Kluby
Hudební servery
Blogy
Osobnosti
Ostatní


Inzerce:  Bazar · Byty · Seznamka · Zaměstnání    
Magazín:  Nacerno.cz     Volný čas:  Rande · Seznamit · Novina · Horoskopy
Další informace:  Reklama · Napište nám     Správce:  © 2003 - 2020 TANGER infosystems s.r.o.


TOPlist