Nacerno.cz

              

Vydáno 17.07.03 O kultuře a hudbě->Hudební nahrávky

Frames žhavili Pekárnu baladami
Umí si někdo představit, že by U 2 nebo Bob Dylan vydali u moravské firmy desku ze svého brněnského koncertu? To, co od takového vydavatelského zázraku dělí dublinskou skupinu Frames a záznam jejího koncertu z 2.ledna v brněnském klubu Stará Pekárna, je pouze její malá zámořská popularita. Pokud jde o sílu rockových písní, dostáváme teď z první ruky vysvětlení, proč Frames doma vytlačili svým čtvrtým studiovým albem For The Birds z nejvyšších stupňů několika anket i své slavné krajany U 2.

Ostatně odečteme-li dva studiové bonusy, polovinu koncertního alba tvoří právě písničky z For The Birds. A písničky spolu s hlasem jejich autora Glena Hansarda jsou tím, čím Frames převyšují řadu výtečných irských skupin, zvukově srovnatelných. (Včetně houslí zrovnoprávněných s oběma kytarami.)
Dvaatřicetiletý Hansard je po náhlé smrti Američana Jeffa Buckleyho, jehož písničky někdy i zpívá, nejvýmluvnějším z autorských hlasů, které se objevily v minulé dekádě. Obsáhne oddanost melodii, typicky irské vypravěčské napětí, ojedinělé dynamické rozpětí a přirozenost i antivirtuózní nepředvádivost, jaké jsou u tak strhujících, až k rozervanosti horoucích osobností těžko představitelné. Snad proto se Hansardem a jeho Frames nadchli i Dylan, Morrison nebo U 2. Třebaže Hansard se neustále obrací k posluchači, nic mu neusnadní. Nejenže zvolil samé pomalejší, zamyšlené písně; trval i na tom, aby vydaný záznam obsahoval všechny jeho úvahy mezi skladbami. Jsou často podobně mnohovrstevnaté a ve své upřímnosti podobně bloudivé jako jeho texty. Hansard nic netvrdí: pochybuje, vzpomíná, váhá mezi zkušeností a nadějí. Má i nevšední inspirace: Santa Maria je o posledních horečnatých dnech rakouského malíře a grafika Egona Schieleho, film režiséra Wernera Herzoga vstoupil do titulní písně ze třetího alba Fitzcarraldo, jejíž znamenitou devítiminutovou verzi dotvářejí housle hostujícího Jana Hrubého. A obě převzaté skladby Ohio Riverboat Song a New Partner k nám uvádějí nedoceněného amerického písničkáře Willa Oldhama.
Název „pekárenského“ alba Breadcrumb Trail lze i s pomocí pohádky o zbloudilých dětech přeložit jako Po stopě drobků. Zatímco na začátku Stopy jsou písně Lay Me Down (asi Hansardova nejsilnější) a What Happens When The Heart Just Stops, na konci je takřka modlitbička, Star Star s dívčími hlásky valašských sester Irglových. Jak zkraje říká – výjimečně česky –Hansard: „Byla to dlouhá cesta, která nás sem přivedla, ale teď jsme tu jako doma.“ Kupodivu tak zní nejen housle zakládajícího člena skupiny Colina Mac Cona Iomaira, ale i sólová kytara Simona Gooda, který se na deskách Frames objevuje poprvé.
JIŘÍ ČERNÝ Autor je hudební publicista
The Frames: Breadcrumb Trail. CD, 75 minut, vydali Indies Recors 2002.
(MF DNES)

Zdroj:    
Autor: Jiří Černý   

Vytisknout článek  Vytisknout

Diskuse na téma: Frames žhavili Pekárnu baladami
(počet příspěvků: 0, poslední: )

 
 
 
 bullet  Nejčtenější články
O velikém štěstí být chv
Betlemanie česky i slove
Prohrává vkus
Všímám si lidí, z nichž
Albové zrcadlo Radůzina
Za černými brýlemi rocko
Král Václav jedna ruka j
Zpěvačky soudím taky
Blábol léta v Harmonii
Přechytračíme i USA?
 bullet  Doporučujeme
Když se řekne Jiří Černý
Vojcek byl plný leteckýc
Maximální úspěch Glassov
Nejpohlednější operní in
Turandot nevítězí jen fo
Soňa Červená ovoněla pra
Sezona přenosů skončila
Háček Jana Spáleného je
Karel Kryl byl první vel
Sedmé nebe Jiřího Černéh
 bullet  Nejdiskutovanější
Moje pořady v roce 2022 (323)
Naše vypálené iluze (109)
Moje knížky - dostupnost (100)
WWW adresy klubů, kamarádů... (73)
Co Gottwald vylhal, o tom lže Grebeníček znova (66)
Kamarád i dezertér (65)
Přechytračíme i USA? (60)
Čunek neví, kde začíná politikova osobnost (48)
České dějiny viděné jinak než Václavem Klausem (45)
Prohrává vkus (41)
 bullet  Přečtěte si
Kritik bez konzervatore
 bullet  Doporučuji WWW
Nakladatelství
Kluby
Hudební servery
Blogy
Osobnosti
Ostatní


Inzerce:  Bazar · Byty · Seznamka · Zaměstnání    
Magazín:  Nacerno.cz     Volný čas:  Rande · Seznamit · Novina · Horoskopy
Další informace:  Reklama · Napište nám     Správce:  © 2003 - 2020 TANGER infosystems s.r.o.


TOPlist