Nacerno.cz

              

Vydáno 28.07.03 Kam za Jiřím Černým->Články v novinách

ČTK jako Nova
Satirik Pavel Bošek ironizoval v 60.letech důvěryhodnost českých sdělovacích prostředků ujištěním, že to, co nám říká on, „to nejsou žádná fakta“, to se doopravdy stalo. Bohužel, Boškův bonmot nezestárl. Třeba Lidové noviny (7.10.) uvedly v souvislosti s kandidáty na prezidenta, že KSČM oslovila i Gustava Mahlera. Křestní jméno mrtvého skladatele daly LN omylem živému spisovateli. To se stává. Jenomže ani Zdeněk Mahler s komunisty nejednal a žádal proto od redakce omluvu. Tůdle! LN se omluvily mrtvému a živému pouze vzkázaly, že zprávu převzaly ze servisu ČTK 1.října.

Podobně LN převzaly (4.10.) od TV Nova zprávu o autonehodě Miroslava Antla. Značka alt novácký komentář, že 0,53 naměřených Antlových procent alkoholu odpovídá asi čtyřem až pěti vypitým pivům, jen zkrátila na piva čtyři. Titulky na prvních stranách tedy hlásaly, že Antl „řídil opilý“ (LN), případně „havaroval opilý“ (MF DNES), přestože v článku samotném už počet piv klesl na „zhruba jedno až dvě“. Rozdíly mezi „fakty“ a tím, co se doopravdy stalo, mě nutí se dále ptát. Než Česká tisková kanceláři vydá důležitou zprávu, kolikrát ji ověří? Reuters každou třikrát. Že v TV Nova mají pifku na Antla, není nic nového. Ale koho v ČTK baví uveřejňovat koniny o Zdeňku Mahlerovi? Nebo jim na nějakém spisovateli nesejde? Vydali by stejnou zprávu třeba o Gottovi nebo Jágrovi? A převzaly by takovou zprávu LN bez mrknutí šéfredaktorova oka?
Zkrátka některé novináře podezírám z toho, že své výhrady proti Mahlerovi i Antlovi – na které mají plné právo – promítli i do zpravodajství. Místo aby nám napsali Kdo? Co? Kde? Kdy?, podstrčili mezi řádky i Proč? a Nač?
Zatímco Zdeněk Mahler měl při jmenovitých případech (seriál o Masarykovi, kniha o svatovítské katedrále) možnost se svými kritiky polemizovat, těžko se bránit proti spekulativní „přízni“ komunistů. Umějí dočasně zneužít kdykoli kohokoli, od TGM až po Laternu Magiku. O bývalém náměstkovi policejního prezidenta vím mnohem méně. Určitě ale to, že na něm teď nenechají nit suchou. Že rezignoval na svou funkci sám? To přece jen podle Petra Fischera (LN) „musel chtě nechtě (,k policii jsem měl vždycky blízko, ale bál jsem se té disciplíny´) přijmout vlastní měřítko“ a podle Petra Kamberského (MF DNES) „se zpožděním čtyřiadvaceti hodin (a po konzultacích s nadřízenými) pochopil.“ Kamberský i předem ví, že Antla „čeká…normální kariéra v privátním sektoru a pravděpodobně si na něj političtí přátelé za nějaký čas opět vzpomenou.“
A když ne, bude to Kamberskému pravděpodobně fuk.
Jiří Černý
(Reflex č.42)
Publikováno: 5.11.2002

Zdroj:    
Autor: Jiří Černý   

Vytisknout článek  Vytisknout

Diskuse na téma: ČTK jako Nova
(počet příspěvků: 0, poslední: )

 
 
 
 bullet  Nejčtenější články
O velikém štěstí být chv
Betlemanie česky i slove
Prohrává vkus
Všímám si lidí, z nichž
Albové zrcadlo Radůzina
Za černými brýlemi rocko
Král Václav jedna ruka j
Zpěvačky soudím taky
Blábol léta v Harmonii
Přechytračíme i USA?
 bullet  Doporučujeme
Když se řekne Jiří Černý
Vojcek byl plný leteckýc
Maximální úspěch Glassov
Nejpohlednější operní in
Turandot nevítězí jen fo
Soňa Červená ovoněla pra
Sezona přenosů skončila
Háček Jana Spáleného je
Karel Kryl byl první vel
Sedmé nebe Jiřího Černéh
 bullet  Nejdiskutovanější
Moje pořady v roce 2022 (323)
Naše vypálené iluze (109)
Moje knížky - dostupnost (100)
WWW adresy klubů, kamarádů... (73)
Co Gottwald vylhal, o tom lže Grebeníček znova (66)
Kamarád i dezertér (65)
Přechytračíme i USA? (60)
Čunek neví, kde začíná politikova osobnost (48)
České dějiny viděné jinak než Václavem Klausem (45)
Prohrává vkus (41)
 bullet  Přečtěte si
Kritik bez konzervatore
 bullet  Doporučuji WWW
Nakladatelství
Kluby
Hudební servery
Blogy
Osobnosti
Ostatní


Inzerce:  Bazar · Byty · Seznamka · Zaměstnání    
Magazín:  Nacerno.cz     Volný čas:  Rande · Seznamit · Novina · Horoskopy
Další informace:  Reklama · Napište nám     Správce:  © 2003 - 2020 TANGER infosystems s.r.o.


TOPlist