Nacerno.cz

              

Vydáno 28.07.03 O kultuře a hudbě->Hudební nahrávky

Z Dolňácka dolů do nejjižnější Afriky
Když se před týdnem křtilo v pražské Akropoli album Mys dobré naděje, obměnil Miroslav Horníček větu "zasloužil se o stát", která se psávala o prezidentu Masarykovi, a řekl, že primáš, skladatel a zpěvák Jura Pavlica "zasloužil se o svět." I kdybychom z Horníčkova nadšení a dojetí hodně ubrali, nikdo Pavlicovi neupře, že neusnul na vavřínech dolňáckého folklóru a neudělal si z něj dobré živobytí a jediný důvod pro zahraniční zájezdy.

Cimbálovou muziku Hradišťan přebíral po primáši Jaroslavu Staňkovi jako dvaadvacetiletý student. Za čtvrt století natočil patnáct alb a jediné není pouhým opakováním předchozího. Pavlica mění repertoár, muzikanty, zvuk a především sebe sama. Od stylově přesné interpretace slováckých písní zvolna přešel k jejich skromné, poučené nápodobě a postupně k vlastní tvorbě i ke spolupráci s muzikanty z jazzových břehů i z jiných světadílů.
Jak naznačuje už název nového alba, Mys dobré naděje spoluvytvářeli hudebníci a zpěváci z Jižní Afriky; především hráč na marimbu a jiné tradiční černošské nástroje, Dizu Plaatjies. A po právu je album nadepsáno jeho a Pavlicovým jménem. Oba jsou autory veškeré hudby, některé skladby vymysleli společně. Krásný zvuk pro moravsko-africkou něhu našli v závěrečné Uspávance pro Aničku a Batathua s počítáním oveček. K mnoha šťastným náhodám při vzniku alba Mys dobré naděje patřilo totiž i téměř totožné datum narození Pavlicovy dcery Aničky a Plaatjiesova syna Batathuy.
Zatímco černí zpěváci používají svou mlaskavou řeč Xhosa, Pavlica si vedle lidové poezie a jedné Skácelovy básně našel nové texty u Jiřího Moravského Brabce. Někde se vcelku podařily, někde přece jen za svými vzory klopýtají. Kde lidová poezie - například na albu Spirituál kvintetu Šibeničky - zobrazuje těhotenství verši "Oj, nechej mě na živě, v tobě dušička, ve mně dvě," tam Brabec poněkud strojeně rýmuje "Ten vyšší stupeň harmonie, když v tobě další srdce bije." Takové drobné zádrhely ale jednoznačně překonává hudba, tentokrát rozšířená o elektrifikovanou, vlastně rockovou skupinu Talant, Wihanovo smyčcové kvarteto i varhany, natočené v bazilice na Velehradě.
Myslím, že v Mysu dobré naděje si Pavlica porozuměl s Dizu Plaatjiesem lépe a hlouběji než před časem s japonským bubeníkem Yas Kazem. Do kteréhopak asi světadílu se vydá primáš z Uherského Hradiště příště?Vstupenka, hudební recenze Jiřího Černého pro stanici Praha, 10. dubna 2001.

Publikováno: 21.6.2001

Zdroj:    
Autor: Jiří Černý   

Vytisknout článek  Vytisknout

Diskuse na téma: Z Dolňácka dolů do nejjižnější Afriky
(počet příspěvků: 0, poslední: )

 
 
 
 bullet  Nejčtenější články
O velikém štěstí být chv
Betlemanie česky i slove
Prohrává vkus
Všímám si lidí, z nichž
Albové zrcadlo Radůzina
Za černými brýlemi rocko
Král Václav jedna ruka j
Zpěvačky soudím taky
Blábol léta v Harmonii
Přechytračíme i USA?
 bullet  Doporučujeme
Když se řekne Jiří Černý
Vojcek byl plný leteckýc
Maximální úspěch Glassov
Nejpohlednější operní in
Turandot nevítězí jen fo
Soňa Červená ovoněla pra
Sezona přenosů skončila
Háček Jana Spáleného je
Karel Kryl byl první vel
Sedmé nebe Jiřího Černéh
 bullet  Nejdiskutovanější
Moje pořady v roce 2022 (323)
Naše vypálené iluze (109)
Moje knížky - dostupnost (100)
WWW adresy klubů, kamarádů... (73)
Co Gottwald vylhal, o tom lže Grebeníček znova (66)
Kamarád i dezertér (65)
Přechytračíme i USA? (60)
Čunek neví, kde začíná politikova osobnost (48)
České dějiny viděné jinak než Václavem Klausem (45)
Prohrává vkus (41)
 bullet  Přečtěte si
Kritik bez konzervatore
 bullet  Doporučuji WWW
Nakladatelství
Kluby
Hudební servery
Blogy
Osobnosti
Ostatní


Inzerce:  Bazar · Byty · Seznamka · Zaměstnání    
Magazín:  Nacerno.cz     Volný čas:  Rande · Seznamit · Novina · Horoskopy
Další informace:  Reklama · Napište nám     Správce:  © 2003 - 2020 TANGER infosystems s.r.o.


TOPlist