Nacerno.cz

              

Vydáno 01.08.03 Lidé, věci, dobrodružství->Politický kolotoč

Causa Ježek-Černý dostala i úřední tečky
Případ, který na přelomu března a dubna zaměstnával noviny i televizi coby Causa Ježek-Černý, je zřejmě uzavřen. Stručně připomeňme jeho průběh. Generální ředitel Českého rozhlasu Vlastimil Ježek si 27.března pozval hudebního publicistu Jiřího Černého a předložil mu xerokopii svého Rozhodnutí, podle jehož šesti bodů byly některé osoby zbaveny možnosti spolupracovat s Českým rozhlasem. Bod 4 o osobách odsouzených v občansko-právním řízení se vztahoval na Černého. Ředitel Ježek s ním okamžitě ukončil veškerou spolupráci a rozhlasovým posluchačům to oznámil 31.března.

Černý se okamžitě obrátil na předsedu parlamentní komise pro sdělovací prostředky Jana Kasala s dopisem, který 1.dubna zveřejnily Lidové noviny spolu s názorem ředitele Ježka.
Lidové noviny se pak případem zabývaly denně až do 11.dubna. Proti Ježkovu Rozhodnutí písemně protestovalo několik set lidí a někteří hudebníci (první Stivín, dále Tichota, Bobek, Hutka aj.) odmítli spolupráci s Českým rozhlasem. Z publicistických kruhů obhajoval Ježkovo Rozhodnutí šéfredaktor Melodie Miloš Skalka.
Na doporučení Rady Českého rozhlasu, která během pár dní změnila svůj postoj k případu o 180 stupňů, Ježek své Rozhodnutí 8.dubna pozastavil. Protože mělo podle svého závěrečného bodu vstoupit v platnost až 15.dubna, prvním, jediným a posledním, koho postihlo, byl Jiří Černý. Ten se pak postupně ke všem svým předchozím rozhlasovým aktivitám vrátil.
V polovině srpna se Černý náhodou doslechl o existenci nového Rozhodnutí generálního ředitele. Bylo vydáno už 26.června a znělo takto:
"S účinností od publikování ve Věstníku Čro ruším R GŘ č. R/O13/98 ze 17.března 1998 a R GŘ č. R/016/98 z 9.dubna 1998 o některých skutečnostech podmiňujících vznik nebo ukončení pracovního poměru, dohod o pracech konaných mimo pracovní poměr nebo autorských smluv k Českému rozhlasu. Tuto problematiku upraví Etický kodex, který bude projednán Grémiem ČRo do 30.6.1999.
Mgr. Vlastimil Ježek"

Téhož 26.června vydal ředitel Ježek i toto Sdělení:
"Vážení kolegové, po právních konzultacích ruším Rozhodnutí...(viz svrchu uvedenou formulaci)
Při uzavírání těchto smluv vám však důrazně doporučuji vždy zkoumat důvěryhodnost a bezúhonnost konkrétních osob v té sféře činnosti Českého rozhlasu, kterých se uzavíraná smlouva týká. Zároveň vám doporučuji - zejména u živě vysílaných pořadů - vždy důkladně zpracovat autorskou smlouvu, která přesně specifikuje požadavky Českého rozhlasu. Do doby vydání Etického kodexu záleží posouzení důvěryhodnosti a bezúhonnosti na individuálním přístupu každého z Vás."
Se zrušením svých jarních rozhodnutí ředitel Ježek seznámil Černého osobně při schůzce, na kterou ho pozval do rozhlasu 2.září. Ježek zde mj. řekl, že po konzultacích s nezávislými právníky se omlouvá za chyby při svém předchozím postupu, dále že příliš zasahoval do pravomocí dramaturgů a že rozhlasový právník, který formuloval chybná Rozhodnutí, odchází k 16.lednu 1999 z Českého rozhlasu. Ježek také Černému navrhl, aby napříště řešili své případné problémy přímo mezi sebou, bez prostředníků. Černý tento způsob, který ostatně Ježkovi navrhoval dramaturg Václav Flegl začátkem tohoto roku, uvítal.
V pátek 4.září zformuloval Ježek zprávu o svém červnovém Rozhodnutí pro Českou tiskovou kancelář a v úterý 8.září, bezprostředně po Černého pravidelném komentáři Načerno, s ním seznámil ve dvouminutovém vstupu i posluchače Českého rozhlasu.

Publikováno: 26.6.2001

Zdroj:    
Autor: Jiří Černý   

Vytisknout článek  Vytisknout

Diskuse na téma: Causa Ježek-Černý dostala i úřední tečky
(počet příspěvků: 0, poslední: )

 
 
 
 bullet  Nejčtenější články
O velikém štěstí být chv
Betlemanie česky i slove
Prohrává vkus
Všímám si lidí, z nichž
Albové zrcadlo Radůzina
Za černými brýlemi rocko
Král Václav jedna ruka j
Zpěvačky soudím taky
Blábol léta v Harmonii
Přechytračíme i USA?
 bullet  Doporučujeme
Když se řekne Jiří Černý
Vojcek byl plný leteckýc
Maximální úspěch Glassov
Nejpohlednější operní in
Turandot nevítězí jen fo
Soňa Červená ovoněla pra
Sezona přenosů skončila
Háček Jana Spáleného je
Karel Kryl byl první vel
Sedmé nebe Jiřího Černéh
 bullet  Nejdiskutovanější
Moje pořady v roce 2022 (323)
Naše vypálené iluze (109)
Moje knížky - dostupnost (100)
WWW adresy klubů, kamarádů... (73)
Co Gottwald vylhal, o tom lže Grebeníček znova (66)
Kamarád i dezertér (65)
Přechytračíme i USA? (60)
Čunek neví, kde začíná politikova osobnost (48)
České dějiny viděné jinak než Václavem Klausem (45)
Prohrává vkus (41)
 bullet  Přečtěte si
Kritik bez konzervatore
 bullet  Doporučuji WWW
Nakladatelství
Kluby
Hudební servery
Blogy
Osobnosti
Ostatní


Inzerce:  Bazar · Byty · Seznamka · Zaměstnání    
Magazín:  Nacerno.cz     Volný čas:  Rande · Seznamit · Novina · Horoskopy
Další informace:  Reklama · Napište nám     Správce:  © 2003 - 2020 TANGER infosystems s.r.o.


TOPlist