Nacerno.cz

              

Vydáno 01.08.03 Lidé, věci, dobrodružství->Politický kolotoč

Ten, který jenom nedoporučoval
Na počátku nedávných masmediálních polemik o minulosti sociálně demokratického poslance Mgr. Miroslavu Kučerovi byla Fakta (19.března), pravidelný pondělní pořad ČT 1. Jeho tvůrci mě pozvali, abych jim do kamery něco pověděl o předlistopadové cenzuře písňových textů. Dva dny po pořadu mně můj královéhradecký kolega, muzikant a pamětník Kučerovy minulosti Pavel Sonda předal kopii čtyřstránkového dopisu, ve kterém si stěžoval televizním autorům na „celou řadu polopravd…i zjevných manipulací a nepravd.“ Také mj. psal: „…je pro mě naprosto nepřijatelná manipulace s osobnostmi, které se k případu vyjadřovaly. Mrzí mě, že se k této velmi smutné části příspěvku propůjčili lidé, kterých si jinak velmi hluboce vážím - a to se týká jak Vladimíra Mišíka, tak Michala Pavlíčka a zejména Jiřího Černého. I z použitých záběrů bylo zřejmé, že vše, co o skutečnostech, ke kterým se vyjadřují, vědí, je informace, získaná od příslušného redaktora.“

Pavel Sonda netuší, že „příslušný redaktor“ mi naopak nabídl, že mi před natáčením neřekne, k čemu mou charakteristiku předlistopadové cenzury použije. Souhlasil jsem a nepřipadám si zneužitý. Pořadu bych sice i já leccos vytkl, ale za důležitější teď považuji jeho ohlas: především reakci poslance Kučery (MFD 22.března) a tři Kučerovy lektoráty, které mi poslal posuzovaný autor Slávek Klecandr, vedoucí skupiny Oboroh.
Tehdejší externí spolupracovník Poradenského střediska pro textaře zábavné hudby Mgr. Kučera nedoporučil v únoru 1989 „k veřejné prezentaci“ dva texty. Ke třetímu, Tělu, se rozepsal: „Umělecká úroveň je nepochybná a nesporně kvalitní. Horší to bude patrně s otázkou ideovou: jak se postavit k evidentně náboženskému, či spíše nábožnému textu. Pravda, existuje svoboda vyznání. Ale jeho propagace? Osobně si rád čtu v bibli, zvláště Šalamounovu Píseň písní, Davidovy žalmy, Knihu Kazatel. Miluji obrazy Leonardovy, Michelangela atd. Je to však moje soukromá záležitost a z pódia podobné verše nerecituji, spíš mne zajímá obecná morálka a navíc jsem podstatou ateista. Leč nechci být špatně pochopen: nemíním náboženství a víru zakazovat, avšak také ani propagovat… A veřejná produkce málo platné propagací je. Spíše tedy jde o to, kde a komu by se měly podobné písně zpívat. V kostelích a na shromážděních věřící mládeže nepochybně. Na zábavách asi sotva. Nebo se mýlím?“ Kučera se pak doporučení i nedoporučení vyhnul poznámkou „Spíš záleží na okolnostech.“
Podstatu tohoto postoje nevědomky vystihla jiná Klecandrova písnička: „Lítá anděl po nebi, leskne se mu prdelka. Jen co na zem přistane, přistřihnem mu křidélka.“ Nedivím se, že tuhle Kučera nedoporučil. A s vykřičníkem.
V té době už Rejžek uvedl na lipnickém festivalu Václava Havla, v klubech byly pořady o Třešňákovi, v Radioportě pouštěli Hutku. Lektor Kučera, sám vyloučený v roce 1970 z KSČ, však dále žil ve svém vlastním světě postrašených přičinlivých dobráků, kteří si na rozdíl od Klecandra odmítají připustit, že „ať žiješ tam a nebo tady, stavíš se k nim čelem či zády, ať je tvá pozice jak chce jistá, ať jsi věřící či ateista, když budou chtít, tak pudeš“. (Píseň o rovnosti, nedoporučená.) Poslanec Kučera si dodnes myslí, že pokud vůbec nějaké příkoří někomu svou činností způsobil, bylo to „prostě proto, že jsem si myslel, že ta písnička je špatná.“ A prý kdo jsme čistí, ať po něm hodíme kamenem.
Jakoby nevěděl, jak vysoko jsou okna parlamentu.


Publikováno: 29.6.2001

Zdroj: Divadelní noviny   
Autor: Jiří Černý   

Vytisknout článek  Vytisknout

Diskuse na téma: Ten, který jenom nedoporučoval
(počet příspěvků: 0, poslední: )

 
 
 
 bullet  Nejčtenější články
O velikém štěstí být chv
Betlemanie česky i slove
Prohrává vkus
Všímám si lidí, z nichž
Albové zrcadlo Radůzina
Za černými brýlemi rocko
Král Václav jedna ruka j
Zpěvačky soudím taky
Blábol léta v Harmonii
Přechytračíme i USA?
 bullet  Doporučujeme
Když se řekne Jiří Černý
Vojcek byl plný leteckýc
Maximální úspěch Glassov
Nejpohlednější operní in
Turandot nevítězí jen fo
Soňa Červená ovoněla pra
Sezona přenosů skončila
Háček Jana Spáleného je
Karel Kryl byl první vel
Sedmé nebe Jiřího Černéh
 bullet  Nejdiskutovanější
Moje pořady v roce 2022 (323)
Naše vypálené iluze (109)
Moje knížky - dostupnost (100)
WWW adresy klubů, kamarádů... (73)
Co Gottwald vylhal, o tom lže Grebeníček znova (66)
Kamarád i dezertér (65)
Přechytračíme i USA? (60)
Čunek neví, kde začíná politikova osobnost (48)
České dějiny viděné jinak než Václavem Klausem (45)
Prohrává vkus (41)
 bullet  Přečtěte si
Kritik bez konzervatore
 bullet  Doporučuji WWW
Nakladatelství
Kluby
Hudební servery
Blogy
Osobnosti
Ostatní


Inzerce:  Bazar · Byty · Seznamka · Zaměstnání    
Magazín:  Nacerno.cz     Volný čas:  Rande · Seznamit · Novina · Horoskopy
Další informace:  Reklama · Napište nám     Správce:  © 2003 - 2020 TANGER infosystems s.r.o.


TOPlist