Nacerno.cz

              

Vydáno 01.08.03 O kultuře a hudbě->Dojmy z koncertů a divadel

Rytmické divočení newyorského architekta
Už dávno neplatí, že hudba = melodie. A zvláště ne v rockové hudbě, která mimochodem letos v březnu slavila padesát let od vzniku první rockové gramofonové desky Rocket 88. Onou nahrávkou s černým americkým zpěvákem Jackiem Brenstonem bylo rockové hudbě dáno do vínku, že bude především ostře rytmická a kytarová. Co všechno s rytmem dokážou nejlepší současní rockeři, to jsme si znovu uvědomili včera a převčírem při koncertech Davida Byrna v pražské Arše.

Devětačtyřicetiletý rodák ze Skotska, vyškolený v New Yorku původně jako výtvarník, koncertoval v Praze už potřetí během šesti let. A opět změnil téměř všechno: repertoár, muzikanty, nástroje i oblečení. Přezpíval téměř celé květnové album Look Into The Eyeball, v Byrnově diskografii už jedenácté. Jinými písničkami se vrátil až k éře svého slavného kvarteta Talking Heads. A dokonce i znalce překvapil svými filmovými a divadelními skladbami, které jsme od něj v Praze slyšeli poprvé.
S bubeníkem za zády, s perkusistou a levorukým baskytaristou po bocích a s vlastní kytarou odstartoval půldruhahodinovou řízenou bouři s bezpočtem rytmických proměn, kdy jediným melodickým nástrojem byl většinu času jen Byrnův hlas. Na tom se mnoho nezměnilo ani příchodem smyčcového sexteta, ve kterém jeden z houslistů občas střídal i trubku. S touto překvapivou nástrojovou sestavou, obvykle pokládanou za komorní, si zvukový technik a možná ani David Byrne ještě ne vždy docela věděli rady a její americko-asijský půvab jsme někdy spíš odezírali než doopravdy slyšeli. Jeden z mnoha přídavků ale naznačil, jak by smyčce mohly originálně nasvítit Byrnův náměsíčný, trochu bláznivý zpěv, vzdálený všednímu životu neméně než kdysi býval ve svých pěveckých filmových číslech Oldřich Nový.
A podobně jako Oldřich Nový vzdor vší své smokingové šepotavosti vlastně byl mimořádným zpěvákem, i David Byrne je jedním z nejoriginálnějších a nejstylizovanějších zpěváků současného rocku, i když v zelenkavé pracovní uniformě může působit dojmem věčně štíhlého intelektuálního raráška, který roztančí koho se mu zachce a jen tak ledabyle ještě přitom s nadhledem chrlí chytré texty. Protože dobře zná své hlasové a vůbec muzikální možnosti, skládá si Byrne melodie hodně do výšky, s intonačně náročnými skoky a nepřetržitě vypjatým výrazem. Nepotřebuje žádnou melodickou podporu a přesto z výlučně rytmického přediva vyloupne silný, zapamatovatelný nápěv. Pokud se ale k Byrnovi párkrát přidal druhý, hlubší hlas baskytaristův, slušelo jim to oběma.
Nač David Byrne sáhl, to si ochočil. Nakonec i světový hit Whitney Houstonové I Want To Dance With Somebody. Helena Vondráčková ho svého času zpívala s textem Mám nový vůz barvy trávy.
David Byrne má nových zvukových vozů nejrůznějších barev na rozdávání.


Vstupenka, hudební recenze Jiřího Černého pro stanici Praha, 26.června 2001.

Publikováno: 29.6.2001

Zdroj:    
Autor: Jiří Černý   

Vytisknout článek  Vytisknout

Diskuse na téma: Rytmické divočení newyorského architekta
(počet příspěvků: 0, poslední: )

 
 
 
 bullet  Nejčtenější články
O velikém štěstí být chv
Betlemanie česky i slove
Prohrává vkus
Všímám si lidí, z nichž
Albové zrcadlo Radůzina
Za černými brýlemi rocko
Král Václav jedna ruka j
Zpěvačky soudím taky
Blábol léta v Harmonii
Přechytračíme i USA?
 bullet  Doporučujeme
Když se řekne Jiří Černý
Vojcek byl plný leteckýc
Maximální úspěch Glassov
Nejpohlednější operní in
Turandot nevítězí jen fo
Soňa Červená ovoněla pra
Sezona přenosů skončila
Háček Jana Spáleného je
Karel Kryl byl první vel
Sedmé nebe Jiřího Černéh
 bullet  Nejdiskutovanější
Moje pořady v roce 2022 (323)
Naše vypálené iluze (109)
Moje knížky - dostupnost (100)
WWW adresy klubů, kamarádů... (73)
Co Gottwald vylhal, o tom lže Grebeníček znova (66)
Kamarád i dezertér (65)
Přechytračíme i USA? (60)
Čunek neví, kde začíná politikova osobnost (48)
České dějiny viděné jinak než Václavem Klausem (45)
Prohrává vkus (41)
 bullet  Přečtěte si
Kritik bez konzervatore
 bullet  Doporučuji WWW
Nakladatelství
Kluby
Hudební servery
Blogy
Osobnosti
Ostatní


Inzerce:  Bazar · Byty · Seznamka · Zaměstnání    
Magazín:  Nacerno.cz     Volný čas:  Rande · Seznamit · Novina · Horoskopy
Další informace:  Reklama · Napište nám     Správce:  © 2003 - 2020 TANGER infosystems s.r.o.


TOPlist