Nacerno.cz

              

Vydáno 08.08.03 Týdenní komentáře

Pytlíková bába
"Představ si," říkává hráč na všechny dechové nástroje světa Jiří Stivín a dokuluje to očima, "že se před televizními zprávami pokaždé objeví bába, nafoukne papírový pytlík a bouchne ho. Ručím ti, že za dva měsíce s tímhle číslem vyprodá Lucernu." Já už si teď dovedu představit, že Stivínova bába s pytlíkem vyhraje i kategorii skokanů v Českém slavíku. Budeme se tomu s novinářskými kolegy vysmívat, netušíce, že se posmíváme sami sobě. Protože to my čím dál víc píšeme o bábách jako o zpěvačkách a o zpěvačkách jako o bábách. Nejnápadnější je to u Lucie Bílé.

Myslím, že je v několika ohledech naší nejlepší zpěvačkou od dob Evy Pilarové: má největší rozsah, obsáhne a skutečně na vysoké úrovni zazpívá nejvíc žánrů až po současnou vážnou hudbu. Mě především ohromuje její zpěvní volnost a nespoutanost: cokoli hlava Bílé vymyslí, to její hlasivky dokáží uskutečnit.
Píše se o ní všechno, ale téměř nic o tom, jak se svými múzickými talenty zachází a co zpívá. Přitom Jefim Fištejn na to měl celou knihu. Dobře, Fištejn je zkušený politický publicista, nikoli hudební. Ale ani Markéta Turková, jedna z nejlépe orientovaných autorek v oblasti pop-music, nedopadla ve svém rozsáhlém článku o Lucii Bílé v Lidových novinách o moc líp.Zřejmě je takové "zadání" vydavatelů a šéfů deníků či rubrik. A tak dostáváme oddechové, jen do šimrava dráždivé čtení, tu napsané inteligentněji, tu polenem, ale pokud jde o muziku, zcela nanicovaté.
Lucka se málem "ulidičkuje", lidičky rozebírají, jen jak vypadá a co kde řekla - a novináři to shrnují a komentují. Neporovnávají zpěvačky,ale jejich přirozená a silikonová prsa. Jestliže se z Gotta, kdysi jazzmana a rockera, stal symbol sladkobolnosti navzdory kritikům, Lucie Bílá se symbolem diblíka stává s jejich shovívavým a bezradným úsměvem, který je nebezpečnější - protože ne tak očividně naivní - než otevřený souhlas.
Přitom sám dobře vím, že zahrádka a kuchyň nejsou jediné, o čem by s ní byla kloudná řeč. Mluvil jsem s ní předloni v létě, pozvala si mne, abych jí poradil, co s repertoárem. Zjistil jsem, že radu nepotřebuje: přesně věděla, co který skladatel umí a neumí. A svůj pořad na Nově nemohla zahájit vhodnější písničkou než Apatykou ze svého prvního alba.
Tak proč s ní pořád dělat přefouknutá interview o všem, co nemá s talentem Lucie Bílé nic společného? Už slyším odpověď: "Když lidi to chtěj´."
Ano. Jako budou chtít tu bábu s pytlíkama.


14. 2. 2002  www.reflex.cz


Zdroj:    
Autor: Jiří Černý   

Vytisknout článek  Vytisknout

Diskuse na téma: Pytlíková bába
(počet příspěvků: 0, poslední: )

 
 
 
 bullet  Nejčtenější články
O velikém štěstí být chv
Betlemanie česky i slove
Prohrává vkus
Všímám si lidí, z nichž
Albové zrcadlo Radůzina
Za černými brýlemi rocko
Král Václav jedna ruka j
Zpěvačky soudím taky
Blábol léta v Harmonii
Přechytračíme i USA?
 bullet  Doporučujeme
Když se řekne Jiří Černý
Vojcek byl plný leteckýc
Maximální úspěch Glassov
Nejpohlednější operní in
Turandot nevítězí jen fo
Soňa Červená ovoněla pra
Sezona přenosů skončila
Háček Jana Spáleného je
Karel Kryl byl první vel
Sedmé nebe Jiřího Černéh
 bullet  Nejdiskutovanější
Moje pořady v roce 2022 (323)
Naše vypálené iluze (109)
Moje knížky - dostupnost (100)
WWW adresy klubů, kamarádů... (73)
Co Gottwald vylhal, o tom lže Grebeníček znova (66)
Kamarád i dezertér (65)
Přechytračíme i USA? (60)
Čunek neví, kde začíná politikova osobnost (48)
České dějiny viděné jinak než Václavem Klausem (45)
Prohrává vkus (41)
 bullet  Přečtěte si
Kritik bez konzervatore
 bullet  Doporučuji WWW
Nakladatelství
Kluby
Hudební servery
Blogy
Osobnosti
Ostatní


Inzerce:  Bazar · Byty · Seznamka · Zaměstnání    
Magazín:  Nacerno.cz     Volný čas:  Rande · Seznamit · Novina · Horoskopy
Další informace:  Reklama · Napište nám     Správce:  © 2003 - 2020 TANGER infosystems s.r.o.


TOPlist