Nacerno.cz

              

Vydáno 08.08.03 Kam za Jiřím Černým->Články v novinách

Nevyhnutelná volba
Tak nám na Letenském náměstí otevřeli velikou samoobsluhu. Je to štěstí, nebo neštěstí? Co tomu řeknou slavní spoluobčané, Ludvík Vaculík, Vláďa Mišík, Olga Sommerová, Ivan Medek, Zdeněk Urbánek, Magor Jirous, a hlavně baskytarista Guma Kulhánek? Potkám je tam, nebo ne? Zkrachují menší obchody tak jako zdejší Večerky, když nad tunelem spustil celonoční prodej? Zničí to ty nesympatické, jako byla trafika plná novobolševického skuhrání a zásadně postrádající Lidové noviny, známky a jízdenky? Nebo naopak ten nejmilejší, i když nejdražší obchod, kde prodává celá rodina a pamatují si, jaký olej, máslo i jogurt kupujete nejraději?

Zatím do lidojemu (novotvar trumpetisty Laca Décziho) chodím pro chleba, neboť šišku mají o pět korun lacinější. Tuhle jsem ale nešel, protože den předtím se tam prodavačka utrhla na nedoslýchavou paní, která chtěla rozměnit drobné na vozík a já jsem opotřebování svých nervů odhadl na víc než ušetřenou pětikorunu.
Po očku sleduji, jestli drobná konkurence zlevní. Nebo aspoň začne objednávat, co z nějakých důvodů pořád odsouvala. Třeba velké hořčice a slané křupavé rohlíky. Nezlevňuje ani neobjednává. Zatím.
Zajdu někdy do lidojemu zkontrolovat tu nervózní prodavačku. Dneska odtamtud vycházeli starší manželé. Vypadali spokojeně a o překot si vyprávěli, co před minutou zažili. Jako kdyby se vrátili ze San Franciska. Hmm.
Ale já své zásady dodržuji. Alespoň tři dny.Vyslal jsem tam manželku. Ať se poohlédne po takovém velkém rohlíku. Je dražší než nejdražší chleba v prodejně naproti, ale ohromně křupe. Nenašla ho, v lidojemu je i pečiva tolik, až je nepřehledné.
Ještě slanější a křupavější mají u Špejcharu, ale jen ráno a po obědě, pak zgumovatí jako českomoravská většina. Jenže tam a zpátky je to půl hodiny.Což by bylo asi zdravější.
Ale co potřebuji nejvíc? Chodit pro zdraví? Křupat pro radost chuťových pohárků? Odposlouchávat laskavé hovory? Kdo se v sobě vyzná? A co s námi dělá doba? Jaké štěstí pro mě bývalo dát si v Táboře na nádraží gulášovku na stojáka! Ale když jsem tam už jako majitel auta zavezl na tu dobrotu svou ženu, považovala to za tak výborný vtip,že ho dodnes vykládá známým.
My,Letenští, to nemáme lehké, život nás denně nutí volit. Ledaže bychom si nakoupili krmení na pár dní dopředu. Nebo kdy bych potkal Ivana Dejmala, to býval chytrý ministr životního prostředí. Ten by do mého protestantského pofrfňávání nad lidojemem jistě vnesl kus selského katolického rozumu.
Ostatně: jak to mají s prázdnými lahvemi?


9. 5. 2002   www.reflex.cz


Zdroj:    
Autor: Jiří Černý   

Vytisknout článek  Vytisknout

Diskuse na téma: Nevyhnutelná volba
(počet příspěvků: 0, poslední: )

 
 
 
 bullet  Nejčtenější články
O velikém štěstí být chv
Betlemanie česky i slove
Prohrává vkus
Všímám si lidí, z nichž
Albové zrcadlo Radůzina
Za černými brýlemi rocko
Král Václav jedna ruka j
Zpěvačky soudím taky
Blábol léta v Harmonii
Přechytračíme i USA?
 bullet  Doporučujeme
Když se řekne Jiří Černý
Vojcek byl plný leteckýc
Maximální úspěch Glassov
Nejpohlednější operní in
Turandot nevítězí jen fo
Soňa Červená ovoněla pra
Sezona přenosů skončila
Háček Jana Spáleného je
Karel Kryl byl první vel
Sedmé nebe Jiřího Černéh
 bullet  Nejdiskutovanější
Moje pořady v roce 2022 (323)
Naše vypálené iluze (109)
Moje knížky - dostupnost (100)
WWW adresy klubů, kamarádů... (73)
Co Gottwald vylhal, o tom lže Grebeníček znova (66)
Kamarád i dezertér (65)
Přechytračíme i USA? (60)
Čunek neví, kde začíná politikova osobnost (48)
České dějiny viděné jinak než Václavem Klausem (45)
Prohrává vkus (41)
 bullet  Přečtěte si
Kritik bez konzervatore
 bullet  Doporučuji WWW
Nakladatelství
Kluby
Hudební servery
Blogy
Osobnosti
Ostatní


Inzerce:  Bazar · Byty · Seznamka · Zaměstnání    
Magazín:  Nacerno.cz     Volný čas:  Rande · Seznamit · Novina · Horoskopy
Další informace:  Reklama · Napište nám     Správce:  © 2003 - 2020 TANGER infosystems s.r.o.


TOPlist