Nacerno.cz

              

Vydáno 08.08.03 Lidé, věci, dobrodružství->Politický kolotoč

Komu pomohla Marvanová?
Abych všechny novináře a politiky, kteří kdy označili Hanu Marvanovou za naivní, považoval za mistry chladné logiky,tak naivní přece jen nejsem. Spíš si většina z nich nevěděla s jasně pravicovou, nezkorumpovanou, neokázalou a klidnou političkou rady. Její " moralizující přístup k politice" jim připomínal výraziv o Občanského hnutí, a tak jí nasadili masku "Hanky", docela milého děvčete, které ale na stranickém kolbišti dupe jak slon v porcelánu, ať už kdysi v ODS, nebo jako předsedkyně Unie svobody.

V této funkci ovšem Marvanová nezabránila rozštěpení koalice, prohře ve volbách ani schodkovému rozpočtu vlády, na níž se Unie svobody podílí. Vyvodila z toho důsledky běžné ve vyspělých demokraciích, ale v Česku nevídané: odmítla jakoukoli ministerskou židli a vzdala se předsednictví své strany. Měla pocit, že kdyby vstoupila do " takové až socialistické vlády" ,která namísto šetření plánuje schodek až dvě stě miliard korun, popřela by tím vše, co od roku 1991 říkala.
" Komu jste pomohla svou demisí kromě svého dobrého pocitu?" ptali se Hany Marvanové dva novináři. Předsedovi lidovců Cyrilu Svobodovi se zdálo její " gesto naprosto nevhodné", jejich místopředseda to spočítal jako koňský handlíř ( " nemyslím, že by Unie svobody vydělala na tom, že ji zvolila" ), místopředseda ODS Petr Nečas usoudil, že " je ale jemná hranice mezi zásadovostí a umíněností" ,a kdosi z Unie o chování Marvanové prohlásil, že " občas to hraničí s naivitou " . Karikaturista Vladimír Jiránek vykreslil Marvanovou - neúhybně podle teorie o "Hance" jako Mariannu s frygickou čapkou a vlajkou s nápisem Liberté - Egalité - Naiveté.
Zachovala se tedy Marvanová nevhodně, umíněně a naivně? Souhlasím s těmi, kteří postup Marvanové naopak vidí jako charakterní, logický, či dokonce jediný možný. Prohrála politickou moc, ale obhájila svou občanskou čest i dosavadní program Unie svobody. Jiránkovi je pro srandu, ale mně Hana Marvanová pomohla. Především k víře, že držet slov o dané voličům se stane jednoho dne i v Česku normální. Že morálka buď je, nebo není, projevuje se v činech, a kdo po ní hází výrazy jako moralizování, nešikovnost, nevhodnost, umíněnost a naivita, ten sám se zamotává do lián stranických džunglí, kde neplatí nic jiného než okamžitý úspěch. Upřímně si přeji, aby Špidla po čtyřech letech Marvanové ukázal, že pravdu měl on a Česko vzkvétá. Ani potom by mi ale dnešní postoj Hany Marvanové nepřipadal naivní.


18. 7. 2002   www.reflex.cz


Zdroj:    
Autor: Jiří Černý   

Vytisknout článek  Vytisknout

Diskuse na téma: Komu pomohla Marvanová?
(počet příspěvků: 0, poslední: )

 
 
 
 bullet  Nejčtenější články
O velikém štěstí být chv
Betlemanie česky i slove
Prohrává vkus
Všímám si lidí, z nichž
Albové zrcadlo Radůzina
Za černými brýlemi rocko
Král Václav jedna ruka j
Zpěvačky soudím taky
Blábol léta v Harmonii
Přechytračíme i USA?
 bullet  Doporučujeme
Když se řekne Jiří Černý
Vojcek byl plný leteckýc
Maximální úspěch Glassov
Nejpohlednější operní in
Turandot nevítězí jen fo
Soňa Červená ovoněla pra
Sezona přenosů skončila
Háček Jana Spáleného je
Karel Kryl byl první vel
Sedmé nebe Jiřího Černéh
 bullet  Nejdiskutovanější
Moje pořady v roce 2022 (323)
Naše vypálené iluze (109)
Moje knížky - dostupnost (100)
WWW adresy klubů, kamarádů... (73)
Co Gottwald vylhal, o tom lže Grebeníček znova (66)
Kamarád i dezertér (65)
Přechytračíme i USA? (60)
Čunek neví, kde začíná politikova osobnost (48)
České dějiny viděné jinak než Václavem Klausem (45)
Prohrává vkus (41)
 bullet  Přečtěte si
Kritik bez konzervatore
 bullet  Doporučuji WWW
Nakladatelství
Kluby
Hudební servery
Blogy
Osobnosti
Ostatní


Inzerce:  Bazar · Byty · Seznamka · Zaměstnání    
Magazín:  Nacerno.cz     Volný čas:  Rande · Seznamit · Novina · Horoskopy
Další informace:  Reklama · Napište nám     Správce:  © 2003 - 2020 TANGER infosystems s.r.o.


TOPlist