Nacerno.cz

              

Vydáno 08.08.03 Lidé, věci, dobrodružství->Politický kolotoč

Kavanův esejista
"... byť nejsem novinář, chtěl jsem napsat nějaký článek typu esej, fejeton o ní," vysvětloval Lidovým novinám (25. 7.) Karel Srba, podezřelý z osnování vraždy Sabiny Slonkové. Novinářku, která popsala některé jeho ekonomické aktivity a na jejíž fotografii si poznamenal LIKVIDACE, prý chtěl zlikvidovat "profesně" .Byl také přesvědčen, že Slonková "pracuje pro nějakou zvláštní službu, například vojenskou rozvědku". I když o Srbově vině či nevině rozhodnou jiné skutečnosti, jeho autorská ctižádost je nepochybná. Neboť zlikvidovat vojenskou rozvědčici esejem - to by nedokázal ani F. X. Šalda. Ledaže si Srba onen výsostný umělecký žánr plete s něčím zcela jiným.

Na té žvanivosti je nejhloupější bývalá funkce jejího autora: generální sekretář ministra zahraničních věcí Jana Kavana.
Před čtyřmi roky jsem ve svém rozhlasovém komentáři Načerno (ČRo 28. 7. 1998) o Kavanovi napsal, že dva jeho počiny mi připadaly neslučitelné s nejvyšší diplomatickou funkcí: když se nahlas ptal na naši možnost vystoupit z NATO (jehož členy jsme dosud nebyli) a když naboural tři auta najednou. (Pod vlivem francovky, která se během dechové zkoušky tvářila jako alkohol.) Jiní publicisté Kavanovi předhazovali neprokázané konfidentství, což někteří, bohužel, opakují i dnes a odvádějí tak pozornost od věcí důležitých, prokázaných, ale ne tak efektních. Myslím především na tehdejší krátké vyjádření historika Viléma Prečana, který znal Kavanovu činnost z exilu a důrazně varoval před jeho ukvapeností. Své pochyby měl i prezident republiky,nakonec ale Kavanovo jmenování podepsal.
Jan Kavan je pracovitý, jazykově vybavený,neuráží, nekrade. Mnohému se v politice přiučil. Ale vůbec ne odpovědnosti za své spolupracovníky. Jako by z historie zapomněl, že kancléř Willy Brandt ani prezident Richard Nixon nerezignovali kvůli ničemu jinému než kvůli chybám svých podřízených. Kdyby si alespoň odpustil pochválit (!?!) Srbu při jeho odchodu z ministerstva po skandálu kolem Českého domu v Moskvě. Kavana nevaroval už v roce 1999 výskyt Srbov a jména kolem pokusu očernit exministra zahraničí Zielence z uplácení novinářů. Ani ve své nové funkci předsedy Valného shromáždění OSN nezareagoval na nejnovější Srbův případ odpovědně: takřka se urazil, jak ho někdo může do něčeho takového tahat ... Obávám se, že Vilém Prečan měl pravdu.


1. 8. 2002   www.reflex.cz


Zdroj:    
Autor: Jiří Černý   

Vytisknout článek  Vytisknout

Diskuse na téma: Kavanův esejista
(počet příspěvků: 0, poslední: )

 
 
 
 bullet  Nejčtenější články
O velikém štěstí být chv
Betlemanie česky i slove
Prohrává vkus
Všímám si lidí, z nichž
Albové zrcadlo Radůzina
Za černými brýlemi rocko
Král Václav jedna ruka j
Zpěvačky soudím taky
Blábol léta v Harmonii
Přechytračíme i USA?
 bullet  Doporučujeme
Když se řekne Jiří Černý
Vojcek byl plný leteckýc
Maximální úspěch Glassov
Nejpohlednější operní in
Turandot nevítězí jen fo
Soňa Červená ovoněla pra
Sezona přenosů skončila
Háček Jana Spáleného je
Karel Kryl byl první vel
Sedmé nebe Jiřího Černéh
 bullet  Nejdiskutovanější
Moje pořady v roce 2022 (323)
Naše vypálené iluze (109)
Moje knížky - dostupnost (100)
WWW adresy klubů, kamarádů... (73)
Co Gottwald vylhal, o tom lže Grebeníček znova (66)
Kamarád i dezertér (65)
Přechytračíme i USA? (60)
Čunek neví, kde začíná politikova osobnost (48)
České dějiny viděné jinak než Václavem Klausem (45)
Prohrává vkus (41)
 bullet  Přečtěte si
Kritik bez konzervatore
 bullet  Doporučuji WWW
Nakladatelství
Kluby
Hudební servery
Blogy
Osobnosti
Ostatní


Inzerce:  Bazar · Byty · Seznamka · Zaměstnání    
Magazín:  Nacerno.cz     Volný čas:  Rande · Seznamit · Novina · Horoskopy
Další informace:  Reklama · Napište nám     Správce:  © 2003 - 2020 TANGER infosystems s.r.o.


TOPlist