Nacerno.cz

              

Vydáno 08.08.03 Lidé, věci, dobrodružství->Hudební osobnosti

Rock v důchodu
Rock byl od svého vzniku v padesátých letech považován za vzpouru: proti swingovým big bandům, proti rodičům, policajtům, škole, mistrovi v dílně, královně... Rockeři byli "rebelové bez příčiny". Že je to už dávno jinak, nám znovu připomněly dvě zprávy o rockerech, kteří v historii této hudby platí přímo za symboly vzpoury: Mick Jagger byl povýšen do šlechtického stavu a Little Richard odchází do důchodu.

Když černý Američan Little Richard létal po pódiu i desce klavíru a projódloval třeba celou písničku na několika slabikách, které nic neznamenaly, vážení kritikové ironicky otiskovali jeho "nesmyslné" texty v časopisech a posmívali se jeho dervišství, ale Richardův mladičký kytarista Jimi Hendrix odvážně napodoboval mistra až po papouškovsky barevné oblečení. Načesaný šílenec pak tolikrát oznámil a zase odvolal, že od hříšného rokenrolu odchází k povolání kněze, až se ztratil z doslechu téměř všem, i když čas od času nevydával špatné soulové desky. A protože v devětašedesáti muzikanti do důchodu nechodí a Little Richardovi vůbec není co věřit, tato zpráva mnoho povyku nenadělá.
Říkat ale "sire" nejslavnějšímu z londýnských Rolling Stones je něco jiného. Zpěváku Micku Jaggerovi sice napřesrok bude už neuvěřitelných šedesát, pořád však na koncertech tančí, běhá a pyšně se nakrucuje v pohybech, jaké kdysi z portálu odkoukal od Tiny Turnerové. Rolling Stones odmítali vystupovat před britským královským dvorem a v protikladu k Beatles byli možná rádi těmi zlými a režimem pronásledovanými až do soudních síní. Každopádně však jednoduššími, syrovějšími, bluesovějšími, rockovějšími. Víc parta, míň virtuózní novátoři. Sexuálnímu idolu Jaggerovi mezi sebou říkají Brenda a nejlíp si prý vždy na zkoušce zahrají, když odejde - jak v Praze prozradil jejich kytarista Keith Richards. Tomu také Jaggerovo šlechtictví nejvíc hnulo žlučí.
Na tom, že i rockové hvězdy padesátých a šedesátých let stárnou, nelze nic měnit. Naštěstí už ale ani na tom, že Little Richard vytvořil osobitý styl a Mick Jagger jiný, podobně dynamický, ještě výmluvnější, sdělnější a při vší vnějškové exhibičnosti dokonale spjatý s písničkou. A paradoxně tím připravoval dnešní stav rocku - třeba v podobě dublinských U 2 nebo Frames - jako hudby, jejíž pravdou je lidskost a vzpourou může být třeba "jen" odmítnutí diktátu velkých firem.


15. 8. 2002   www.reflex.cz


Zdroj:    
Autor: Jiří Černý   

Vytisknout článek  Vytisknout

Diskuse na téma: Rock v důchodu
(počet příspěvků: 0, poslední: )

 
 
 
 bullet  Nejčtenější články
O velikém štěstí být chv
Betlemanie česky i slove
Všímám si lidí, z nichž
Prohrává vkus
Albové zrcadlo Radůzina
Za černými brýlemi rocko
Král Václav jedna ruka j
Zpěvačky soudím taky
Blábol léta v Harmonii
Přechytračíme i USA?
 bullet  Doporučujeme
17.8.2023 v 87 letech ze
Vojcek byl plný leteckýc
Maximální úspěch Glassov
Nejpohlednější operní in
Turandot nevítězí jen fo
Soňa Červená ovoněla pra
Sezona přenosů skončila
Háček Jana Spáleného je
Karel Kryl byl první vel
Sedmé nebe Jiřího Černéh
 bullet  Nejdiskutovanější
Moje pořady v roce 2022 (323)
Naše vypálené iluze (109)
Moje knížky - dostupnost (102)
WWW adresy klubů, kamarádů... (73)
Co Gottwald vylhal, o tom lže Grebeníček znova (66)
Kamarád i dezertér (65)
Přechytračíme i USA? (60)
Čunek neví, kde začíná politikova osobnost (48)
České dějiny viděné jinak než Václavem Klausem (45)
Prohrává vkus (41)
 bullet  Přečtěte si
Kritik bez konzervatore
 bullet  Doporučuji WWW
Nakladatelství
Kluby
Hudební servery
Blogy
Osobnosti
Ostatní


Inzerce:  Bazar · Byty · Seznamka · Zaměstnání    
Magazín:  Nacerno.cz     Volný čas:  Rande · Seznamit · Novina · Horoskopy
Další informace:  Reklama · Napište nám     Správce:  © 2003 - 2020 TANGER infosystems s.r.o.


TOPlist