Nacerno.cz

              

Vydáno 08.08.03 Lidé, věci, dobrodružství->Hudební osobnosti

Věrný Sviťo
Jako režisér a scenárista byl Vladimír Svitáček téměř vždy tou méně známou polovinou vedle Jána Roháče, někdy "jen" pětinou: v jediném svém celovečerním filmu Kdyby tisíc klarinetů a v Horníčkových televizních Hovorech H, v bruselské Laterně magice (i s Alfredem Radokem, Svobodou a Formanem), v montrealském Kinoautomatu (s Činčerou, Horníčkem a Juráčkem). Pro všechny byl Svíťa, jen pro Roháče Svíťo. Svému spolupracovníkovi byl Svíťa věrný doslova až za hrob a milovaný Janík zůstal hlavním hrdinou jeho proslulých historek, dokonce i před živým "Horňasem".

Ne každému připadal vypravěčsky rozeklaný a hlučný Svíťa tak okouzlující jako svým kamarádům. Ne každý ovšem věděl, že komunističtí kádrováci vyhodili Svitáčka celkem čtyřikrát z Barrandova, až z něj udělali nezaměstnaného padesátníka, který oficiálně nesměl ani jako bavič do maloměstské estrády. Nezakázaný ani nepovolený, mohl být jen členem redakční rady časopisu Hádanky a křížovky. Nezasvěcenci netušili, že je chudý jak kostelní myš. I sako po Milanu Lasicovi nosil elegantně a k přejetým zajícům, které jsme mu při našich cestách sbírali na silnicích a on si z nich nadělal i paštičky a polévky,připíjel laciné červené víno. Když jsem si ho vzal do svého klubového programu na Kladně jako hosta, aby vyprávěl historku o setkání se Sophií Lorenovou, vezl si kvůli tomu v kufru smoking. Lidé řvali smíchy a Svíťa byl šťastný. "Chvíle schopná zaplatit za všechny ústrky, křivdy a nespravedlnosti, které člověk musel překonat, aby se jí dožil. Chvíle, ke kterým se v duchu upínám, kdykoliv mám dojem, že by bylo rozumnější netrápit se do zásoby a raději to vzdát." Tohle napsal při jiné příležitosti, ale myslím, že jen jeho cyranovská ostýchavost mu bránila takto naplno pojmenovat i své vypravěčství. A jen tak mimochodem četl a přátelsky posuzoval všechny scénáře Zdeňka Svěráka, chodil se smát do divadélek a pro Jonáš klub zadarmo napsal nádherně úspornou vzpomínku na Roháče, Šlitra a Horníčka.
Dokud ho soudruzi nechali, nehrál si se slovy,ale s obrázky. Ve filmové písničce Zdvořilý Woody naučil krávy couvat a tančit do rytmu, v Malém kotěti rozezpíval koťátka o oktávu výš. (Takových předčasných videoklipů, na nichž se podílel, bylo přes třicet.) Svíťův pologeniální nápad byl, aby živému klavíristovi Šlitrovi v pětiexpozici "přihrávali" z promítací plochy další Šlitrové na jiné nástroje. Před týdnem Svíťovi v motolském krematoriu zpívala Edith Piaf Ne, nelituji ničeho.Měl tu písničku nejradši.


5. 9. 2002    www.reflex.cz


Zdroj:    
Autor: Jiří Černý   

Vytisknout článek  Vytisknout

Diskuse na téma: Věrný Sviťo
(počet příspěvků: 2, poslední: 2006-04-19 14:09:04)

 
 
 
 bullet  Nejčtenější články
O velikém štěstí být chv
Betlemanie česky i slove
Prohrává vkus
Všímám si lidí, z nichž
Albové zrcadlo Radůzina
Za černými brýlemi rocko
Král Václav jedna ruka j
Zpěvačky soudím taky
Blábol léta v Harmonii
Přechytračíme i USA?
 bullet  Doporučujeme
Když se řekne Jiří Černý
Vojcek byl plný leteckýc
Maximální úspěch Glassov
Nejpohlednější operní in
Turandot nevítězí jen fo
Soňa Červená ovoněla pra
Sezona přenosů skončila
Háček Jana Spáleného je
Karel Kryl byl první vel
Sedmé nebe Jiřího Černéh
 bullet  Nejdiskutovanější
Moje pořady v roce 2022 (323)
Naše vypálené iluze (109)
Moje knížky - dostupnost (100)
WWW adresy klubů, kamarádů... (73)
Co Gottwald vylhal, o tom lže Grebeníček znova (66)
Kamarád i dezertér (65)
Přechytračíme i USA? (60)
Čunek neví, kde začíná politikova osobnost (48)
České dějiny viděné jinak než Václavem Klausem (45)
Prohrává vkus (41)
 bullet  Přečtěte si
Kritik bez konzervatore
 bullet  Doporučuji WWW
Nakladatelství
Kluby
Hudební servery
Blogy
Osobnosti
Ostatní


Inzerce:  Bazar · Byty · Seznamka · Zaměstnání    
Magazín:  Nacerno.cz     Volný čas:  Rande · Seznamit · Novina · Horoskopy
Další informace:  Reklama · Napište nám     Správce:  © 2003 - 2020 TANGER infosystems s.r.o.


TOPlist