Nacerno.cz

              

Vydáno 08.08.03 Odjinud

Zasmraďovači
Památkáři potopili Kampu, Fejk zoologickou zahradu, Havel svou dobrou pověst, Knížák zbraslavskou galerii a Buzková důvěryhodnost školství. Takové doopravdy jsou někdy dokonce i názvy řady současných článků, jindy alespoň jejich tónina. Jakou podobné úderné titulky a reportérské soudy nabízejí obsahovou řidinu, to se neukáže pokaždé tak rychle jako v případě památkářů, kdy Lidové noviny ráno na první straně v podstatě oznámily,že ministr kultury Pavel Dostál odvolá ředitele Státního ústavu památkové péče Josefa Štulce, načež večer v České televizi spolu zasedli Dostál se Štulcem a všechno bylo jinak.

To proti řediteli pražské zoo byli přivoláni i mrtví, jimž už nic vysvětlit nelze: slon a lachtan. Bránil se příkladně, i osobnostem typu Marty Kubišové: věcně, stručně, neurážlivě. Spolupracovníci českého prezidenta včetně jeho manželky většinou sváděli ve sporu o pozdní návrat Havlových z dovolené vnucené - a pro obě strany,myslím, nedůstojné - bitvy o letové řády. Diskuse pokračuje v dopisech čtenářů, z nichž někteří mají víc selského rozumu než šéfredaktoři deníků.
Ani největší přírodní katastrofa českých dějin nezocelila novináře proti vlastní ješitnosti a zaujatosti. Ocenit premiéru například podle toho, jak nemožné sedadlo mi divadlo přidělilo, je pouze trapné. Ocenit ale třeba rozsah škod ve zbraslavské sbírce Národní galerie podle toho, že tam zpravodaje nechtěli uprostřed toho zmatku pustit (MF Dnes), případně s tím ještě svézt dosavadní nelibost vůči řediteli Milanu Knížákovi a chytat ho při výčtu škod za slovo - to je hysterie.
Přiznávám ovšem, že mé ruční zkušenosti se zátopami jsou jen okrajové. Do vytopeného domu mé tchyně jsem z Černé Hory přijel po všem: maminku včas evakuovali a sousedé z Řevnic, kteří pomohli mé dceři odbahnit i zničený sochařský ateliér po tchánovi, mi ukazovali už jen fotografie. Takřka jsem se styděl za svůj byt v Praze a v podkroví. Že nám záhy poté vinou lajdáckých pokrývačů protekly, je skoro prkotina. Pokud jde ale o Petru Buzkovou a stotisícové školné její francouzsky studované dcery, které její mamince kdekdo vyčítá coby asociální a protičeské, cítím se dotčen osobně. Naše Káča chodila na angličtinu už v mateřské škole, a kdybych mohl, dal bych za její další studia i víc než Buzková a byl bych na to hrdý. Na co jsou hrdí kolegové žurnalisté, kteří krátce nahlédnou, silně zasmradí a dodatečně - pokud vůbec - prosvěžují vzduch, by mě docela zajímalo.


12. 9. 2002   www.reflex.cz


Zdroj:    
Autor: Jiří Černý   

Vytisknout článek  Vytisknout

Diskuse na téma: Zasmraďovači
(počet příspěvků: 0, poslední: )

 
 
 
 bullet  Nejčtenější články
O velikém štěstí být chv
Betlemanie česky i slove
WWW adresy klubů, kamará
Prohrává vkus
Všímám si lidí, z nichž
Albové zrcadlo Radůzina
Za černými brýlemi rocko
Král Václav jedna ruka j
Zpěvačky soudím taky
Blábol léta v Harmonii
 bullet  Doporučujeme
Soňa Červená ovoněla pra
Sezona přenosů skončila
Háček Jana Spáleného je
Karel Kryl byl první vel
Sedmé nebe s Olmerovou a
Wagner skladatel opět př
Donizetti plný gagů a te
Český rozhlas o mně třik
Roberto Alagna umocní ka
Nový něžný vzkaz písničk
 bullet  Nejdiskutovanější
40 let bez výmluv - Nad poetickým rockem C&K Vocalu (967)
Český pop žije (417)
Kdy a kam za Jiřím Černým v roce 2019 (310)
Naše vypálené iluze (109)
AKTUÁLNĚ! - VE ŠVANDOVĚ DIVADLE 3X VÁCLAV NECKÁŘ (99)
WWW adresy klubů, kamarádů... (73)
Kamarád i dezertér (65)
Přechytračíme i USA? (63)
Co Gottwald vylhal, o tom lže Grebeníček znova (63)
Čunek neví, kde začíná politikova osobnost (48)
 bullet  Přečtěte si
Kritik bez konzervatore
 bullet  Doporučuji WWW
Nakladatelství
Kluby
Hudební servery
Blogy
Osobnosti
Ostatní


Inzerce: Inzeráty a inzerce zdarma · Bazar · Antikvariát · Mimibazar · Byty · Stroje · Seznamka · Zaměstnání   
Magazín: Nacerno.cz    Volný čas: Rande · Rychloseznamka ··Fotoalbum · Horoskopy
Další informace: Reklama · Napište nám    Správce: © 2003 - 2017 TANGER infosystems s.r.o.

TOPlist