Nacerno.cz

              

Vydáno 08.08.03 Lidé, věci, dobrodružství->Hudební osobnosti

Carmen a John
Tak dlouho jsme se v dávných dobách měsíčníku Melodie posmívali s rockovými publicisty šéfredaktorovi Standovi Titzlovi, že chrlí samé nekrology na své oblíbené swingaře, až si čas vyhledal pro tuto práci i nás. A pokaždé je to stejné: nikdy nevím, kdo toho muzikanta, jehož odchod mě bolí, vůbec ještě zná. Jestli spíš neteskním za svým mládím a v redakci nekroutí hlavou nad mými "starostmi". Kdo si třeba všiml, že zemřel nějaký John Entwhistle, baskytarista z londýnských destruktivistů The Who? Snad někdo z muzikantů, kteří se po něm pokoušeli chmuřit a temnit Pavouka Borise, jednu z mála písniček, jež si Entwhistle mohl zazpívat i vedle charismatického sólisty Rogera Daltreyho.

Jenomže pro mne byli The Who tou první nekompromisně tvrdou světovou skupinou, kterou jsem kdy viděl. Prvně v životě jsem byl v Anglii v květnu 1974 a hned jsem se prodral fotbalovým hřištěm Charltonu až pod pódium, kde dvouhodinovým vystoupením The Who před půlnocí vrcholil rockový festival. V tu chvíli byli zapomenuti Lou Reed, Humble Pie, Bad Company, Maggie Bellová a všichni, jimž jsem předchozích deset hodin tleskal; měl jsem oči jen pro Daltreyho lasování s mikrofonem na šňůře, Townshendovu pravou ruku, kroužící kolem kytary jak lopatka od mlýna, Moonovo běsnění nad sestavou nespočetných bubnů a nejméně nápadného Johna Entwhistla. Všechno s nadhledem kontroloval, jako by si byl ustavičně vědom, že basa tvrdí muziku, a nebýt jeho, celá korida tří toreadorů by se rozsypala. Bylo mu tenkrát třicet.
Že zemřela také operní pěvkyně Ivana Mixová, mi připadá ještě nepochopitelnější. Nedávno jsem ji o přestávce zastihl v předsálí Národního divadla: jejího hlasu bylo plné přízemí a své kolegyně téměř nepustila k řeči. Tím míň mne. A já jí měl tolik co říct! Jak mě uchvátila, když prvně hostovala v Praze jako Carmen. Jak jsem kvůli ní prvně v životě napsal recenzi. (" Byla po všech stránkách vynikající. Takový výkon jsme už v této roli dlouho neviděli." Večerní Praha 28. 3. 1956) A jak mi potom vedoucí rubriky Arnošt Schulz vynadal, že už mu dotčeně telefonovalo několik slavnějších Carmen. Mixové bylo pětadvacet. Rychle ji vzali do Národního a pravidelně hostovala ve Státní opeře v Berlíně a v Hannoveru. Mimochodem: učila teď Jindřišku Petrákovou, folkovou zpěvačku od Žalmana-Lohonky. To už ve zlaté kapličce jako Carmen řádila jiná divoženka, Dagmar Pecková.
A kritik - podle F. X. Šaldy "ten, kdo se narodil k obdivu a uctívání a byl v nich zklamán a zrazen" - pořád má divný úděl talenty vítat i pohřbívat.


19. 9. 2002    www.reflex.cz


Zdroj:    
Autor: Jiří Černý   

Vytisknout článek  Vytisknout

Diskuse na téma: Carmen a John
(počet příspěvků: 0, poslední: )

 
 
 
 bullet  Nejčtenější články
O velikém štěstí být chv
Betlemanie česky i slove
Prohrává vkus
Všímám si lidí, z nichž
Albové zrcadlo Radůzina
Za černými brýlemi rocko
Král Václav jedna ruka j
Zpěvačky soudím taky
Blábol léta v Harmonii
Přechytračíme i USA?
 bullet  Doporučujeme
Když se řekne Jiří Černý
Vojcek byl plný leteckýc
Maximální úspěch Glassov
Nejpohlednější operní in
Turandot nevítězí jen fo
Soňa Červená ovoněla pra
Sezona přenosů skončila
Háček Jana Spáleného je
Karel Kryl byl první vel
Sedmé nebe Jiřího Černéh
 bullet  Nejdiskutovanější
Moje pořady v roce 2022 (323)
Naše vypálené iluze (109)
Moje knížky - dostupnost (100)
WWW adresy klubů, kamarádů... (73)
Co Gottwald vylhal, o tom lže Grebeníček znova (66)
Kamarád i dezertér (65)
Přechytračíme i USA? (60)
Čunek neví, kde začíná politikova osobnost (48)
České dějiny viděné jinak než Václavem Klausem (45)
Prohrává vkus (41)
 bullet  Přečtěte si
Kritik bez konzervatore
 bullet  Doporučuji WWW
Nakladatelství
Kluby
Hudební servery
Blogy
Osobnosti
Ostatní


Inzerce:  Bazar · Byty · Seznamka · Zaměstnání    
Magazín:  Nacerno.cz     Volný čas:  Rande · Seznamit · Novina · Horoskopy
Další informace:  Reklama · Napište nám     Správce:  © 2003 - 2020 TANGER infosystems s.r.o.


TOPlist