Nacerno.cz

              

Vydáno 10.08.03 Lidé, věci, dobrodružství->Politický kolotoč

Domněnkový řád
Harmonikář Franta Vyhnal býval pražský exot. Hrával lidovkové šlágry před válkou, za války i po válce, po hospodách v rodných Vršovicích, fanouškům fotbalistů Bohemians v jejich ligovém "dolíčku", v kinech i v Lucerně. Tak se taky skamarádil s kulturním tajemníkem ÚV KSČ Miroslavem Müllerem a s náměstkem ministra kultury Josefem Švagerou. Mirek i Pepa si padli s akordeonistou Frantou do noty - což je jediné schůdné vysvětlení, proč ho jmenovali zasloužilým umělcem a dali mu přednost i před hráčem na foukací harmoniku Lubomírem Plevou, jehož virtuozita byla v zahraničí oceněna pěti tituly mistra světa.

O takových zhůvěřilostech se za Husáka nemohlo psát. Dnes už smíme podezírat nejen nějaké náměstky, ale rovnou prezidenta republiky. A kdy jindy než 28. října? Václav Havel může "čelit i podezření, že někoho vyznamenal z osobních důvodů", míní Martin Zvěřina (LN), ale jakéže to "osoby se staly předmětem diskusí", to už nechá na nás, kteří bychom neměli "připustit devalvaci státního vyznamenání". Vychytralejší Martina Riebauerová (MFD) dává hlas muži z lidu, taxikáři: "Havla mám rád, ale tomuhle nerozumím, třináct let po revoluci udělovat medaile svým kamarádům. Landovského jsem dvakrát svezl, je to prima chlapík, ale jaké zásluhy má zrovna teď, najednou?"
Reportérčin anonymní taxikář nemusí vědět, že zatímco někdo se o republiku zasloužil skutečně "zrovna teď", třeba při povodních, většina vyznamenaných si řád vysloužila celým svým živo tem. Kdyby Landovského estébáci jednou shodili z mostu do Vltavy, měl by dnes pověst jistější. V hrobě. Nikomu by už nevadilo, že prezident dekoruje svého přítele in memoriam.
Jenže prezident vyznamenává ze svých přátel i živé. "A co má být?" ptají se nezávisle na sobě, na písmenko stejně Jan Jandourek (MFD) i Jaromír Slomek (LN). Připojuji se k nim a dodávám: naši přátelé jsou ukázkou i nás samých. Není Havlovou chybou, ale ctí, že se přátelil s mnohými znamenitými osobnostmi už v dobách, kdy ho to občas přivedlo až do komunistického kriminálu. Nevidím jediný rozumný důvod, proč by je dnes neměl vyznamenat. Naopak: bylo by pokrytectvím je opomenout jen kvůli tomu, aby nemusel "čelit podezření".
Jak rychleji a lépe bychom se mohli přít, kdyby Havlovi kritici místo abstraktních domněnek uvedli konkrétní jména a důvody. Neboť Vyhnal není Landovský ani Tříska. Lze ovšem zavést nový řád: Domněnkový.


7. 11. 2002   www.reflex.cz


Zdroj:    
Autor: Jiří Černý   

Vytisknout článek  Vytisknout

Diskuse na téma: Domněnkový řád
(počet příspěvků: 0, poslední: )

 
 
 
 bullet  Nejčtenější články
O velikém štěstí být chv
Betlemanie česky i slove
Prohrává vkus
Všímám si lidí, z nichž
Albové zrcadlo Radůzina
Za černými brýlemi rocko
Král Václav jedna ruka j
Zpěvačky soudím taky
Blábol léta v Harmonii
Přechytračíme i USA?
 bullet  Doporučujeme
Když se řekne Jiří Černý
Vojcek byl plný leteckýc
Maximální úspěch Glassov
Nejpohlednější operní in
Turandot nevítězí jen fo
Soňa Červená ovoněla pra
Sezona přenosů skončila
Háček Jana Spáleného je
Karel Kryl byl první vel
Sedmé nebe Jiřího Černéh
 bullet  Nejdiskutovanější
Moje pořady v roce 2022 (323)
Naše vypálené iluze (109)
Moje knížky - dostupnost (100)
WWW adresy klubů, kamarádů... (73)
Co Gottwald vylhal, o tom lže Grebeníček znova (66)
Kamarád i dezertér (65)
Přechytračíme i USA? (60)
Čunek neví, kde začíná politikova osobnost (48)
České dějiny viděné jinak než Václavem Klausem (45)
Prohrává vkus (41)
 bullet  Přečtěte si
Kritik bez konzervatore
 bullet  Doporučuji WWW
Nakladatelství
Kluby
Hudební servery
Blogy
Osobnosti
Ostatní


Inzerce:  Bazar · Byty · Seznamka · Zaměstnání    
Magazín:  Nacerno.cz     Volný čas:  Rande · Seznamit · Novina · Horoskopy
Další informace:  Reklama · Napište nám     Správce:  © 2003 - 2020 TANGER infosystems s.r.o.


TOPlist