Nacerno.cz

              

Vydáno 10.08.03 Odjinud

Karambl Krampol
Jako přijímač filmových rolí je Jiří Krampol na můj vkus smrtkovitě nevybíravý, a možná právě proto herecky téměř jednostrunný. Přece jen více rozměrů má jako televizní bavič; nedáv no ho pochválil i Miroslav Horníček. Jakmile ovšem Krampol narazí na dějiny moderního českého divadla, způsobuje karambol. Silně to křachlo hned po sametovém převratu při předávání divadla Semafor do rukou Jiřího Suchého. Krampolovi tehdy ne a ne dojít, že Suchý nejen Semafor založil, ale i vytvaroval do podoby, vedle níž Krampolův a Šimkův humor působil jako pěst na oko. Proč by měli ze Semaforu odcházet oni a proč ne Jiří Suchý, divil se veřejně Krampol. A jeho údiv nestárne.

"Nebo mě taky štve, jak se pořád vychvaluje Voskovec a Werich, jaký to bylo geniální. Ale vždyť to není pravda! Moje teta, která byla fanatik do divadla, říkala: ,To bylo prostě levicově zaměřený divadlo, kam chodili levicově zaměřený studenti. A když byli v háji, tak vzali Ference Futuristu, aby na ně vůbec někdo chodil.` Pak komunisti v podstatě Wericha odsoudili k životní penzi tamhle někde na Kampě a ten druhej utek´. Takže přestože Voskovec s Werichem komunistům vlastně pomohli, oni se jim takhle odměnili." (Pátek Lidových novin č. 44)
Teta divadelní fanatik řekla asi desetinu pravdy. A naštvaný synovec neví, že do Osvobozeného divadla chodil i Karel Čapek, že V&Wmívali - i když ne vždy - vyprodáno a že na poetiku jejich knižně vydaných her, pěti filmů a téměř dvou set písniček navazuje styl Suchého & Šlitra, Skoumala & Vodňanského a mnoha ostatních. Pokud tato nit nevede ke Krampolovi, není to chyba nitě. Ostatně Voskovce a Wericha "vychvalovali" kromě levicově avantgardních režisérů i hollywoodští herci, jak se lze dočíst ve Voskovcových vzpomínkách Klobouk ve křoví.
Kdo z českých divadelníků, kdy, jak a proč komunistům "pomohl", je složité téma. Vladislav Vančura? Karel Teige? Saša Machov? Jiří Frejka? Snad. Prvního popravili nacisté, další tři dohnali k sebevraždám gottwaldovští komunisté. Werichovi "jen" vzali poslední tucet hereckého života, politicky prozíravější Voskovec jim unikl až na Broadway, kde hrál vedle Richarda Burtona i v Hamletovi. Oproti nim Krampolova generace už věděla, jací jsou komunisté u moci. Jak kdo z nás tohoto poznání použil během normalizace, vzpomene si Jiří Krampol jistě i bez tety.


14. 11. 2002   www.reflex.cz


Zdroj:    
Autor: Jiří Černý   

Vytisknout článek  Vytisknout

Diskuse na téma: Karambl Krampol
(počet příspěvků: 0, poslední: )

 
 
 
 bullet  Nejčtenější články
O velikém štěstí být chv
Betlemanie česky i slove
Prohrává vkus
Všímám si lidí, z nichž
Albové zrcadlo Radůzina
Za černými brýlemi rocko
Král Václav jedna ruka j
Zpěvačky soudím taky
Blábol léta v Harmonii
Přechytračíme i USA?
 bullet  Doporučujeme
Když se řekne Jiří Černý
Vojcek byl plný leteckýc
Maximální úspěch Glassov
Nejpohlednější operní in
Turandot nevítězí jen fo
Soňa Červená ovoněla pra
Sezona přenosů skončila
Háček Jana Spáleného je
Karel Kryl byl první vel
Sedmé nebe Jiřího Černéh
 bullet  Nejdiskutovanější
Moje pořady v roce 2022 (323)
Naše vypálené iluze (109)
Moje knížky - dostupnost (100)
WWW adresy klubů, kamarádů... (73)
Co Gottwald vylhal, o tom lže Grebeníček znova (66)
Kamarád i dezertér (65)
Přechytračíme i USA? (60)
Čunek neví, kde začíná politikova osobnost (48)
České dějiny viděné jinak než Václavem Klausem (45)
Prohrává vkus (41)
 bullet  Přečtěte si
Kritik bez konzervatore
 bullet  Doporučuji WWW
Nakladatelství
Kluby
Hudební servery
Blogy
Osobnosti
Ostatní


Inzerce:  Bazar · Byty · Seznamka · Zaměstnání    
Magazín:  Nacerno.cz     Volný čas:  Rande · Seznamit · Novina · Horoskopy
Další informace:  Reklama · Napište nám     Správce:  © 2003 - 2020 TANGER infosystems s.r.o.


TOPlist