Nacerno.cz

              

Vydáno 15.08.03 Odjinud

Hrstka z korza
V souvislosti s rozpadem Československa vzpomíná Václav Klaus (LN 2. 2. 2003) na "orientaci české Pithartovy vlády na hrstku čechoslovakistických umělců či intelektuálů, kteří už dávno měli větší české než slovenské publikum". Coby jeden z českého publika se na některé slovenské umělce skutečně orientuji dávno. Ještě prezidentoval Antonín Novotný, Československo nebylo ještě ani federací - a já už zbožňoval dvojici Lasica & Satinský. (Že se jednou stanou maturitní otázkou ze slovenštiny, by tehdy nenapadlo ani šílence.)

Herectví Júlia Satinského mě okouzlovalo především svou obrovskou zvukovou paletou. Když třeba přecházel do různých nářečí slovenštiny, byla to svého druhu čistá sranda pro srandu ve stylu předválečných V & W a smál jsem se dřív, než vyprávění vyústilo v nějaký vtip. Samozřejmě mě nadchla spolupráce Lasici a Satinského se skladatelem Jarem Filipem a od jejich prvního společného alba, Bolo nás jedenásť, jsem se pídil po všech jejich dalších deskách.
Udivilo mě, že v soukromí Satinský dokáže dlouhé minuty neříci ani slovo. Hana Hegerová mě poučila, že šťastně ženatý a jevištně úspěšný herec prý nemá potřebu se předvádět. Ostatně Satinský na sebe téměř všechno prozradil ve svých sloupcích: že je líný, pyšný, gurmán, monarchista, kosmopolita, antifeminista. ("Myslím, že by nebyl Hitler ani Stalin, ani Pinochet, kdyby ženy neměly volební právo.") Světa si užíval zvláštním způsobem. V Praze dokázal týden prožít ve vinohradském hotelu Beránek pět minut od Václavského náměstí, aniž by vyšel jen na Tylovo, které měl pod okny. Jako syn kavárníka někdy nechával fanfarónské spropitné, ale když mu nechtěli coby hostu ranní televize nic zaplatit, protože to prý je pro něj reklama, obořil se na ně: "Pro mě? Snad pro vás, ne?"
Při vší úctě k jeho filmovým rolím na mě Satinský pokaždé udělal největší dojem na divadle. Během plzeňských podzimních festivalů rozehrával své bezbřehé, jakoby ničím neomezené komediantství nejen ve skvělých textech, jaké mu nabízelo čechovovské představení O škodlivosti tabáku, ale třeba i v nepoměrně jednostrannější hře Stalin od Gastona Salvatora. Satinský tam v roli diktátora ukázal i vlastnost, která z velkých divadelníků dělá ty největší: nikdy nehrát "na sebe", neustále vnímat svého spoluhráče. (Martina Hubu coby židovského herce.) Učil se tomu více než dvaačtyřicet roků vedle Milana Lasici. A od nich pak ti mladší. Je dobré vědět, že i když Satinského ani Filipa už nepotkáte na bratislavském korzu, jejich následovníky ve slovenských inscenacích určitě ano.

Zdroj:    
Autor: Jiří Černý   

Vytisknout článek  Vytisknout

Diskuse na téma: Hrstka z korza
(počet příspěvků: 0, poslední: )

 
 
 
 bullet  Nejčtenější články
O velikém štěstí být chv
Betlemanie česky i slove
WWW adresy klubů, kamará
Prohrává vkus
Všímám si lidí, z nichž
Albové zrcadlo Radůzina
Za černými brýlemi rocko
Král Václav jedna ruka j
Zpěvačky soudím taky
Blábol léta v Harmonii
 bullet  Doporučujeme
Soňa Červená ovoněla pra
Sezona přenosů skončila
Háček Jana Spáleného je
Karel Kryl byl první vel
Sedmé nebe s Olmerovou a
Wagner skladatel opět př
Donizetti plný gagů a te
Český rozhlas o mně třik
Roberto Alagna umocní ka
Nový něžný vzkaz písničk
 bullet  Nejdiskutovanější
40 let bez výmluv - Nad poetickým rockem C&K Vocalu (967)
Český pop žije (417)
Kdy a kam za Jiřím Černým v roce 2019 (310)
Naše vypálené iluze (109)
AKTUÁLNĚ! - VE ŠVANDOVĚ DIVADLE 3X VÁCLAV NECKÁŘ (99)
WWW adresy klubů, kamarádů... (73)
Kamarád i dezertér (65)
Přechytračíme i USA? (63)
Co Gottwald vylhal, o tom lže Grebeníček znova (63)
Čunek neví, kde začíná politikova osobnost (48)
 bullet  Přečtěte si
Kritik bez konzervatore
 bullet  Doporučuji WWW
Nakladatelství
Kluby
Hudební servery
Blogy
Osobnosti
Ostatní


Inzerce: Inzeráty a inzerce zdarma · Bazar · Antikvariát · Mimibazar · Byty · Stroje · Seznamka · Zaměstnání   
Magazín: Nacerno.cz    Volný čas: Rande · Rychloseznamka ··Fotoalbum · Horoskopy
Další informace: Reklama · Napište nám    Správce: © 2003 - 2017 TANGER infosystems s.r.o.

TOPlist