Nacerno.cz

              

Vydáno 26.07.04 Týdenní komentáře->Lidovky

Nejlepší, na něž zapomínají ankety i Proust
Ve svých třiatřiceti otázkách se spisovatel Marcel Proust ptal na naše nejoblíbenější: historické hrdiny, románové postavy, květinu, strom, zvíře, barvu a ostatní, co pokládal za důležité.

Dnešní novinové ankety rozhojňují slavná Proustova témata především o televizi, auta, filmové a zpěvácké hvězdy.
Četli jste ale někdy otázku: Kdo je váš oblíbený soused? Nežijete-li však ve vile s vysokým plotem, vídáte své sousedy téměř denně. Zdravíte je a mluvíte s nimi. (Nebo ne). Chtě nechtě vaše životy ovlivňují možná víc než Petr Novotný, Miloš Zeman nebo Jan Amos Komenský.
Pan Teisinger mě vodil na Spartu a naučil mít rád kopanou. Manželé Mladějovských mě brávali do Národního divadla a objevili mi operu i činohru. Paní Radová byla oporou mé dlouhověké mamince a vůbec člověkem, který na vás nepromluví jinak než laskavě, případně starostlivě.
Oblíbený soused mé současnosti měl mít v erbu pádlo, lilii a knihu. Byl nejen vodním skautem a slalomářským mistrem světa ve smíšených dvojicích, ale měl také knihovnu, která nadlouho změnila mé zvyky a natrvalo, doufám, mé myšlení.
Od okamžiku, kdy se k nám v osmdesátých letech přistěhoval, bylo mým kamarádům stále divnější, proč už si od nich nepůjčuji exilové knížky ani časopisy. Cožpak jsem mohl oznámit, že pan Svoboda má toho plný byt, z Kanady, z Německa, Francie i ze Švýcarska? Že mu vůbec nic nechybí a všechno hned najde? Nenápadně jsem se na něj přeptal u vodáků, netuše, že stejně si mě prověřil i on. Pak už kdykoli stačilo zazvonit o dvě patra níž a nabrat si cokoli, od Tigrida po Liehma, od Škvoreckého po Kunderu. Někdy přišel pan Svoboda sám. To když už nemohl zvědavostí vydržet, co „tomu“ řeknu.
Po listopadu 1989 si udělal z bytu firmu Leprez a vydával hlavně to, co měl jako kluk nejradši: dobrodružné romány. Když se pokusil o knížku „z historie českého skautingu“, Hledání zaváté stezky (1994), požádal mě o předmluvu. Nevím, jak to hledání hodnotí historici, ale jako čtenář jsem chvílemi řičel blahem. Nejvíc při scéně z únorového puče 1948, v níž skautský náčelník Plajner vrací komunistickému ministrovi Čepičkovi facku.
Nikdy jsem spolu nebyli v hospodě. Co všechno jsme ale stihli probrat na schodech nebo před domem! Když jsem šel pro chléb a nepřinesl ho ani za půl hodiny doma, žena věděla, že jsem potkal pana Svobodu. Ležely mu na srdci volby, Foglarovo dědictví, komunistické Letenské pláně, Sudety, slalomářské tratě. Jen o sobě mluvil stručně, to podstatné jsem vyčetl až z jeho nepublikovaných pamětí. Své chlapecké sny uskutečňoval, poprvé z domova utekl v jedenácti letech a téměř měsíc žil v lesích. Vyučil se chemikem a zařadil se ke generaci, která nosila emany, roury, pepitová saka, malované kravaty, pruhované ponožky a maďary s obšívkou. Říkalo se jim chuligáni. Z některých vyrostli mistři světa i knihomolové. A dokonce dobří tátové. Při pohledu na oba Svobodovy syny mám jistotu, že dovedou nejen zdravit, ale také unesou vaši almaru. Což v domě plném důchodců a žen je potřebnější než oblíbená moderátorka.
Že můj nejoblíbenější soused Milan Svoboda ve čtvrtek zemřel měsíc před svými pětašedesátinami, mi je hrozně líto. Že bydlel zrovna s námi, je štěstí, jaké bych přál i vašemu domu.


Zdroj:    
Autor: Jiří Černý   

Vytisknout článek  Vytisknout

Diskuse na téma: Nejlepší, na něž zapomínají ankety i Proust
(počet příspěvků: 3, poslední: 2004-08-28 23:11:48)

 
 
 
 bullet  Nejčtenější články
O velikém štěstí být chv
Betlemanie česky i slove
Prohrává vkus
Všímám si lidí, z nichž
Albové zrcadlo Radůzina
Za černými brýlemi rocko
Král Václav jedna ruka j
Zpěvačky soudím taky
Blábol léta v Harmonii
Přechytračíme i USA?
 bullet  Doporučujeme
Když se řekne Jiří Černý
Vojcek byl plný leteckýc
Maximální úspěch Glassov
Nejpohlednější operní in
Turandot nevítězí jen fo
Soňa Červená ovoněla pra
Sezona přenosů skončila
Háček Jana Spáleného je
Karel Kryl byl první vel
Sedmé nebe Jiřího Černéh
 bullet  Nejdiskutovanější
Moje pořady v roce 2022 (323)
Naše vypálené iluze (109)
Moje knížky - dostupnost (100)
WWW adresy klubů, kamarádů... (73)
Co Gottwald vylhal, o tom lže Grebeníček znova (66)
Kamarád i dezertér (65)
Přechytračíme i USA? (60)
Čunek neví, kde začíná politikova osobnost (48)
České dějiny viděné jinak než Václavem Klausem (45)
Prohrává vkus (41)
 bullet  Přečtěte si
Kritik bez konzervatore
 bullet  Doporučuji WWW
Nakladatelství
Kluby
Hudební servery
Blogy
Osobnosti
Ostatní


Inzerce:  Bazar · Byty · Seznamka · Zaměstnání    
Magazín:  Nacerno.cz     Volný čas:  Rande · Seznamit · Novina · Horoskopy
Další informace:  Reklama · Napište nám     Správce:  © 2003 - 2020 TANGER infosystems s.r.o.


TOPlist