Nacerno.cz

              

Vydáno 11.10.04 Týdenní komentáře->Lidovky

Mají nás za úplné blbce a myslí to upřímně
Na dálničních poutačích s atropinově upřímným pohledem politiků mi nevadí jejich množství, ale frázovitost, nad niž už jen těžko hledat bezobsažnější, tedy ubožejší. Co myslíte, zvětšení vykukové, upřímně?

Zrušit regulované nájemné? Do kdy? Změnit daně? Komu a jak? Umožnit více lidem studium a chtít po nich školné? Jak si představujete vztahy k exulantům, ke šlechtě, k církvím, k Němcům (zvláště pak vysídleným) a jejich požadavkům včetně majetkových? Jak vztah ke Spojeným státům, NATO a Evropské unii? Jak naši podporu politickým vězňům na Kubě, v severní Koreji, ale i v Číně? Jste pro přijímání politických uprchlíků? Co špatného nebo dobrého shledáváte v jednačtyřiceti letech komunistické totality? Co si myslíte o protikomunistickém odboji, jmenovitě bratří Mašínů a jejich skupiny? Zachováte dosavadní právní kontinuitu komunistické a postkomunistické justice? Měl prezident Beneš podepsat znárodňovací dekrety? Chcete v budoucnu něco znárodňovat? Kdy hodláte srovnat schodek státního rozpočtu? Budete prosazovat víc peněz krajům nebo méně? Nabídnete prodej železnic a pošt soukromníkům? Zachováte nebo zrušíte druhý program České televize?


     Chcete volit prezidenta ve sněmovně nebo referendem? Chcete prezidenta stranického nebo nestranického? Do kdy někoho navrhnete a s kým se kvůli tomu případně spojíte? S kým ne? Až po jakou funkci ručíte za morální způsobilost vašich členů? Dokážete o lidech na vašich kandidátních listinách stručně napsat, co, kdy a kde udělali dobrého, v čem případně pochybili a jak to mohou napravit? Jste ochotni jít občanům příkladem a uskromnit se v platových požadavcích svých zastupitelů, i když budete jinými stranami přehlasováni? Na jak dlouho a v jaké výši? Máte připravena taková pravidla o střetu zájmu, která by zabránila přeměně – například – českých diplomatických misí v rodinné podniky?


     Které podpoříte nebo nepodpoříte dálnice, elektrárny, spalovny odpadového materiálu, nové lanovky, zábavní parky, přírodní ochranná pásma, vestavby do historických městských jader? Shledáváte v pořádku Šumavský národní park, jeho statut a vedení? Změníte něco na podmínkách živnostenského podnikání? Co?


     Jak budete hlasovat, až půjde o přerušení těhotenství, eutanázii, sňatky homosexuálů a lesbiček, držení drog, věkovou hranici trestnosti, dávky na děti? Souhlasíte se snížením podpor v nezaměstnanosti?


     A prosím o přímé odpovědi. Mám už po krk vtipálků, kteří sice nezadrhují v řeči, zato v charakteru. Nezajímá mě, kdo koho ubonmotuje a přenadává: ať si pořídí na svůj účet kabaret, Strakova akademie je na to moc velká a naše poplatnické peníze příliš vzácné. Neohromují mě čísla z průzkumů veřejného mínění; jednak už mnohokrát zklamala, jednak nevím, proč by většina musela mít stejné zájmy jako já. Ví ostatně většina většiny, komu dává svůj hlas? Konkrétnímu programu nebo zase nějakým upřímným očím či svěžímu vánku? Mám už po krk i kárání, že se špatně ptáme a měli bychom se ptát úplně jinak a na důležitější věci.


     Nejsem bláhový, nežádám, abych se s nějakou stranou shodnul ve všem. Ale potřebuji vědět, v čem ano a v čem ne. Abych si pak mohl po celé čtyřleté mezivolební období kontrolovat, co důležité splnila, s čím nemohla předem počítat a hlavně jestli předem nepočítala s tím, že jako její volič téměř na všechno zapomenu, usnu a probudím se zase až na mě vytřeští své billboardy na dálnicích nebo na Letenské pláni. Nikdy žádné volby nevynechávám a českou polistopadovou demokracii beru i se všemi jejími nedostatky vážně. Nezatrpknu, jestliže skončím na straně poražených. Není mi ale jedno, když přijde spásonosný osel a „lidé věří oslovi, jen když je ten osel hlučně osloví.“ Což, jak z citátu patrno, trápilo i klauny V&W. Proto taky Jiří Voskovec po válce znovu odešel do New Yorku. On si ovšem nemohl dělat srandu ani z Fierlingera, natož z Gottwalda.

     A koho že vlastně budu volit? Dušína nebo Štětináče? Grosse nebo Topolánka? Toho, kdo se mnou nebude mluvit jako se zamindrákovaným a nenávistným blbcem, líným nebo neschopným přemýšlet déle než pár vteřin na dálnici.  
Zdroj:    
Autor: Jiří Černý   

Vytisknout článek  Vytisknout

Diskuse na téma: Mají nás za úplné blbce a myslí to upřímně
(počet příspěvků: 6, poslední: 2004-10-29 07:55:29)

 
 
 
 bullet  Nejčtenější články
O velikém štěstí být chv
Betlemanie česky i slove
Prohrává vkus
Všímám si lidí, z nichž
Albové zrcadlo Radůzina
Za černými brýlemi rocko
Král Václav jedna ruka j
Zpěvačky soudím taky
Blábol léta v Harmonii
Přechytračíme i USA?
 bullet  Doporučujeme
Když se řekne Jiří Černý
Vojcek byl plný leteckýc
Maximální úspěch Glassov
Nejpohlednější operní in
Turandot nevítězí jen fo
Soňa Červená ovoněla pra
Sezona přenosů skončila
Háček Jana Spáleného je
Karel Kryl byl první vel
Sedmé nebe Jiřího Černéh
 bullet  Nejdiskutovanější
Moje pořady v roce 2022 (323)
Naše vypálené iluze (109)
Moje knížky - dostupnost (100)
WWW adresy klubů, kamarádů... (73)
Co Gottwald vylhal, o tom lže Grebeníček znova (66)
Kamarád i dezertér (65)
Přechytračíme i USA? (60)
Čunek neví, kde začíná politikova osobnost (48)
České dějiny viděné jinak než Václavem Klausem (45)
Prohrává vkus (41)
 bullet  Přečtěte si
Kritik bez konzervatore
 bullet  Doporučuji WWW
Nakladatelství
Kluby
Hudební servery
Blogy
Osobnosti
Ostatní


Inzerce:  Bazar · Byty · Seznamka · Zaměstnání    
Magazín:  Nacerno.cz     Volný čas:  Rande · Seznamit · Novina · Horoskopy
Další informace:  Reklama · Napište nám     Správce:  © 2003 - 2020 TANGER infosystems s.r.o.


TOPlist