Nacerno.cz

              

Vydáno 20.10.04 Týdenní komentáře->Lidovky

Umělkyně o Klausovi, Pithartovi a Churchillovi
„Je velké štěstí pro tuto zemi, že je pan Klaus prezidentem. V současné socialistické atmosféře by bylo přímo katastrofou, kdyby byl v čele nějaký Pithart nebo Bureš,“ svěřila se zpěvačka Lucie Bílá páteční MF Dnes.

Herečka Jiřina Jirásková nasadila vyšší měřítko: „Máme totiž mnoho politiků a málo státníků. A pan Klaus, podobně jako v minulosti Churchill, takovým státníkem je.“
Připočtěme čerstvou ochotu hudebníka Michaela Kocába kandidovat v přímé volbě na prezidenta i loňský pokus jiných muzikantů prosadit na tuto funkci rovněž ochotného Karla Gotta, a je to jasné: někteří umělci nejsou ve svých politických závěrech ani cílech žádní troškaři.
Vezmu je vážně, bez legrácek.
Pokud jde o Churchilla, nelze ho žádným srovnáním umenšit. Ostatně Klaus za sebou jeden nesporný státnický čin má: rozdělení Československa přesáhlo hranice státu i času. Shledá historie tento čin dobrým, jakým se zvláště za Mečiarovy vlády zdál i mně, nebo špatným, za jaký jej považují zejména někteří politologové a filozofové? Na odpověď je dvanáct let ještě málo. Existuje ovšem rozdíl mezi Churchillem a Klausem, viditelný už dnes. Je dán nároky, jaké oba premiéři měli vůči občanům. Churchill sliboval vyhrát válku za cenu krve, potu a slzí. Klaus sliboval hospodářskou reformu, ale ohradil se i proti pouhému utahování opasků; nic takového prý neřekl a taky nebude. Opravdu téměř nebylo. Nejbolestivější pravicové reformy zbyly na Klausovy levicové nástupce. Komunisté dnes mají propagandistické střelivo proti sociálním demokratům a my všichni „současnou socialistickou atmosféru“, která podle Lucie Bílé nepřerůstá v katastrofu díky tomu, že prezidentem není „nějaký Pithart nebo Bureš“.
Petr Pithart nesporně prohrál boj o udržení Československa. Neuspěl s návrhem dvojdomku ani s přiznáním, že se málo snažíme Slovákům porozumět. Komentátor Jefim Fištejn (na jedné besedě v Jonáš klubu) ocenil Pithartovu upřímnost, ale zároveň ji označil za nešikovnost a vodu na mlýn slovenského osamostatnění. S Pithartem by se slovensko-české dohadování pravděpodobně dál protahovalo. Těžko si představit, že by demokrat jeho typu souhlasil s dělením státu bez všelidového referenda.
Jako důkaz Pithartovy měkkosti a neprozíravosti mnozí připomínali, že v souvislosti s Hodonínskem varoval proti paušálnímu honu na komunisty. (Byl v KSČ do srpna 1968, stejně jako Ludvík Vaculík, Ota Pavel nebo Arnošt Lustig.) Pár novinářů si také všimlo, že nezdar v loňské prezidentské volbě neuměl přijmout s ocelovým klidem westernového hrdiny.
Stejně nesporné také je, že jako premiér první české vlády, vyšlé ze svobodných voleb, pomohl navzdory protiněmeckým náladám prosadit přímý prodej Škodovky německému Volkswagenu. Při pokusu o své podplacení udělal přesně to, co nedávno neudělal Kořistka: ihned informoval policii a díky tomu byl viník vyšetřován. Pitharta nikdo nemohl nařknout z obohacování se, rozdávání nebo rodinkaření. Když jeho strana volby prohrála, nešel dělat poradce velkým společnostem, ale čtyři a půl roku učil na právnické fakultě. Po svém politickém návratu byl v senátu, kde jsou komunisté zastoupeni mnohem slaběji než ve sněmovně, třikrát zvolen předsedou. Co a jak často dělá ve svém volebním chrudimském obvodu, si lze přečíst na internetových stránkách.
Znaky Pithartovy politiky jsou vzdělanost, slušnost, důkladnost (ano, i váhavost), vstřícnost, pevnost, osobní ručení, sebekritika a umění prohrát. Trpělivě se dorozumívá i s nejútočnějšími bavorskými politiky, ale dokáže zdůvodnit, proč tam odmítl převzít Evropskou medaili. Ve stejné době, kdy ve Francii dostává Řád čestné legie, kritizuje jejich ministra financí za návrh daňové harmonizace v Evropské unii. Útočným happeningovým rétorem Pithart samozřejmě není.
Aby Bílá vytušila, co řekla, musel by někdo její práci shrnout stejně přezíravě. Ne že bych jí to přál.

Zdroj:    
Autor: Jiří Černý   

Vytisknout článek  Vytisknout

Diskuse na téma: Umělkyně o Klausovi, Pithartovi a Churchillovi
(počet příspěvků: 33, poslední: 2008-02-01 11:18:37)

 
 
 
 bullet  Nejčtenější články
O velikém štěstí být chv
Betlemanie česky i slove
Prohrává vkus
Všímám si lidí, z nichž
Albové zrcadlo Radůzina
Za černými brýlemi rocko
Král Václav jedna ruka j
Zpěvačky soudím taky
Blábol léta v Harmonii
Přechytračíme i USA?
 bullet  Doporučujeme
Když se řekne Jiří Černý
Vojcek byl plný leteckýc
Maximální úspěch Glassov
Nejpohlednější operní in
Turandot nevítězí jen fo
Soňa Červená ovoněla pra
Sezona přenosů skončila
Háček Jana Spáleného je
Karel Kryl byl první vel
Sedmé nebe Jiřího Černéh
 bullet  Nejdiskutovanější
Moje pořady v roce 2022 (323)
Naše vypálené iluze (109)
Moje knížky - dostupnost (100)
WWW adresy klubů, kamarádů... (73)
Co Gottwald vylhal, o tom lže Grebeníček znova (66)
Kamarád i dezertér (65)
Přechytračíme i USA? (60)
Čunek neví, kde začíná politikova osobnost (48)
České dějiny viděné jinak než Václavem Klausem (45)
Prohrává vkus (41)
 bullet  Přečtěte si
Kritik bez konzervatore
 bullet  Doporučuji WWW
Nakladatelství
Kluby
Hudební servery
Blogy
Osobnosti
Ostatní


Inzerce:  Bazar · Byty · Seznamka · Zaměstnání    
Magazín:  Nacerno.cz     Volný čas:  Rande · Seznamit · Novina · Horoskopy
Další informace:  Reklama · Napište nám     Správce:  © 2003 - 2020 TANGER infosystems s.r.o.


TOPlist