Nacerno.cz

              

Vydáno 31.10.04 Kam za Jiřím Černým

Neotřásá se česká demokracie, jenom pár politiků
Česká policie letos odposlouchávala jak prezidenta, tak i předsedu nejsilnější opoziční strany.

„Kde jste, občanské elity státu?“ – podivuje se v Mirek Topolánek (LN 23.10.), proč proti tomu neprotestují „intelektuální, mediální a občanské elity tohoto státu.“


     Jak nejlépe víme z příkladu amerického prezidenta Richarda Nixona a jeho vynucené demise v roce 1974, v demokratickém státě může být se svolením soudu odposloucháván kdokoli kdykoli. Topolánkova otázka, proč ho policie odposlouchává několik týdnů před volbami, nemá proto nic společného s právem, pouze se stranickou strategií. A naprosto nelogický je i podiv Klausova mluvčího Petra Hájka, že se to stalo „bez vědomí prezidenta“.


     Nemám žádné zdroje, jež si nepřejí být jmenovány, ale dosud zveřejněná fakta o srbském podnikateli Rankovi Pecičovi se mi nezdají být tak „chabým důvodem“ pro odposlech všech jeho telefonů (tedy i s Václavem Klausem) jako třeba Martinu Zemanovi v sobotním sloupku pro LN. Policie vyšetřovala více než miliardové vytunelování H-Systemu. Hlavní obviněný Petr Smetka se v roce 1993 neúspěšně pokusil založit i 1.národní, aby jejím prostřednictvím získal licenci na soukromou banku. A protože ke spoluzakladatelům 1.národní patřil i Ranko Pecič, policie ho odposlouchávala. Nepovažuji za slovíčkaření, když zdůrazním rozdíl mezi případným akcionářem (jak bývá Pecič v této souvislosti tiskem označován) a spoluzakladatelem. Akcionářem soukromé banky jsem mohl být i já, spoluzakladatelem ani omylem.


     Jestli vyšetřovatelé, státní zástupci nebo i soudci v obou případech – H-Systemu i údajného úplatku Kořistkovi – doopravdy pochybili, nebo dokonce vědomě pracovali na stranickou objednávku, to by se muselo teprve bezpečně prokázat. Což není a nikdy nebylo snadné.


     Před osmi lety, za časů premiéra Klause, nařkl předseda parlamentu a vůdce opozice Miloš Zeman ředitele Bezpečnostní informační služby Stanislava Devátého ze sledování některých politiků. Ve hře tehdy byli mimo jiných i Josef Lux a Jan Kalvoda. Aby se Devátý mohl účinně hájit, pravděpodobně by si býval musel zahrávat se služebním tajemstvím. Raději dobrovolně odešel, hlavní kritik si v útočném tažení do Strakovy akademie připsal další bod, celá věc vyšuměla a demokracie zůstala jak byla. Což se může stát i nyní, v případě policejního prezidenta Jiřího Koláře.


     Podstatný rozdíl tkví v Kolářově vyjadřovací neohrabanosti, možná i v menší psychické odolnosti; zkušenosti Devátého z komunistických vyšetřoven a kriminálů zkrátka nelze nahradit. Nad Kolářův výrok na téma odposlechů, že člověku, který si je „jistý, že nic nespáchal, může to být jedno“, už nemůže být ospalejšího, bohorovnějšího a marťanštějšího. Že tento výrok „řada občanů považuje za ohrožení jejich základních občanských práv,“ v tom s prezidentem Klausem souhlasím. Také si těžko umím představit, jak by Kolář po tomto extempore našel klid k další práci a k novému, ještě naléhavěji vyžadovanému vysvětlování policejních počinů. Včetně kauzy Kořistka.


     To všechno ale nevidím jako „naprosto děsivé. Možná horší než neuvěřitelné“, jak to sdělil nejmenovaný zdroj LN. Spíš mám obavu z planých poplachů. Když někdo každý týden volá, že hoří a přitom plameny nikde, jednoho dne může hořet doopravdy a hasit už nepůjde nikdo. Místopředseda sněmovny, sám stínový ministr vnitra Ivan Langer žádá demisi nestínového i při poruše v dodávce pistolí. Myslí to teď vážněji?  


    


      


 


 


Zdroj:    
Autor: Jiří Černý   

Vytisknout článek  Vytisknout

Diskuse na téma: Neotřásá se česká demokracie, jenom pár politiků
(počet příspěvků: 5, poslední: 2009-07-04 11:57:15)

 
 
 
 bullet  Nejčtenější články
O velikém štěstí být chv
Betlemanie česky i slove
Prohrává vkus
Všímám si lidí, z nichž
Albové zrcadlo Radůzina
Za černými brýlemi rocko
Král Václav jedna ruka j
Zpěvačky soudím taky
Blábol léta v Harmonii
Přechytračíme i USA?
 bullet  Doporučujeme
17.8.2023 v 87 letech ze
Vojcek byl plný leteckýc
Maximální úspěch Glassov
Nejpohlednější operní in
Turandot nevítězí jen fo
Soňa Červená ovoněla pra
Sezona přenosů skončila
Háček Jana Spáleného je
Karel Kryl byl první vel
Sedmé nebe Jiřího Černéh
 bullet  Nejdiskutovanější
Moje pořady v roce 2022 (323)
Naše vypálené iluze (109)
Moje knížky - dostupnost (102)
WWW adresy klubů, kamarádů... (73)
Co Gottwald vylhal, o tom lže Grebeníček znova (66)
Kamarád i dezertér (65)
Přechytračíme i USA? (60)
Čunek neví, kde začíná politikova osobnost (48)
České dějiny viděné jinak než Václavem Klausem (45)
Prohrává vkus (41)
 bullet  Přečtěte si
Kritik bez konzervatore
 bullet  Doporučuji WWW
Nakladatelství
Kluby
Hudební servery
Blogy
Osobnosti
Ostatní


Inzerce:  Bazar · Byty · Seznamka · Zaměstnání    
Magazín:  Nacerno.cz     Volný čas:  Rande · Seznamit · Novina · Horoskopy
Další informace:  Reklama · Napište nám     Správce:  © 2003 - 2020 TANGER infosystems s.r.o.


TOPlist