Nacerno.cz

              

Vydáno 29.12.04 Lidé, věci, dobrodružství

Skauti přinesli babičku, světlo a málem i Ježíšku
Vánoce jsme měli výjimečnější než obvykle. Našemu husitsko secesnímu domu U lípové ratolesti bylo letos sto, mojí tchyni devadesát a našemu rozšířenému podkrovnímu bytu dvacet.

Tenkrát v osmdesátém čtvrtém, když nám zedníci ještě močili na rumiště v rozbouraném pokoji a Kačenka prvňáček se zájmem přihlížela, sliboval stavitel Petr Kopečný: „Bude to jak v hollywoodském barevném filmu.“


     Jak sem ale vynést babičku? Káčin spolužák z komparatistiky Eugen přivedl na pomoc skautíky. Přinesli i lucerničku s betlémským světlem a babičku na židli povznášeli jako při procesí. „Já si stejně myslím, že Ježíš přijde znova na svět jako žena,“ uvažoval jeden povznašeč. Eugen se ho zeptal, téměř zbytečně: „Chodil jsi někdy na náboženství?“ Mně ovšem středoškolákova představa vyvolala hned několik libých vzpomínek: od nápadu písničkáře Leonarda Cohena, aby světu už konečně začaly vládnout ženy, až po jedno kázání v kostele svatého Ignáce, kde se Miloš Rejchrt vyznal ze svého obdivu k Panně Marii.


     Také jsem se pokoutně těšil, jak budu těžit z toho, že nový, ekumenický překlad Bible, nějak není k nalezení. Před štědrovečerní hostinou tedy katoličkám tří generací konečně budu číst z překladu kralického, aniž by se ohrazovaly, že jim luteránský tradicionalista něco vnucuje. Moderní překlad má ve všech církvích přednost, je srozumitelnější: „Náhle při nich stál anděl Páně a sláva Páně se rozzářila kolem nich. Zmocnila se jich veliká bázeň.“ Ale kralický mi zní velebněji. A navíc je pěkně rozkročený mezi realitou a tajemnem. „A aj, anděl Páně postavil se podlé nich, a sláva Páně osvítila je. I báli se bázní velikou.“


     Do mého mlčenlivého dumání, kterak že to byli pastýři vlastně osvíceni, promluvila babička: „Polévečku.“ Na to vnučka intelektuálka: Babi, před chvílí jsi snídala.“ (Chvíle je relativní pojem. Co pro hodinky šedesát minut, to pro babičku věčnost.) „Teď nic nedostaneš.“ Opět babička, vzápětí po obědě: „Prosila bych piškotek.“ Nevím, jestli Horníčkova moudrost, že nejlepší popovídání je se starší dámou, platí vždy. S první dámou naší rodiny je každopádně jakékoli jídlo propagačním filmem proti nechutenství.


     Zatímco moje žena Jitka dál pracovala jako bobr, dcera přisedla ke mně, tedy k televizi. Na ČT 2 se naparovala, tesknila, zuřila a milovala kreslená Liška Bystrouška anglických výtvarníků a převážně moravských zpěváků. Bylo to jako s biblickými překlady: téměř dokonalé srozumitelné a trochu méně tajemné než v nahrávce Bakalově nebo Neumannově. Ale tak plný a úžasný čas před Štědrým večerem jsem zažil jenom jako děcko. Tudy by mohla vést cesta k Leoši Janáčkovi. I pro ty, ke kterým se múzičtí andělé ještě nedosvítili.


     Lukášovo evangelium jsem večer předčítal z ekumenické Bible, papeženky ji nakonec odněkud vytáhly. Koledy pod stromečkem jsem zpíval z plna hrdla podle nahrávky s dětským sborem, protože to nebylo tak vysoko jako v českobratrském zpěvníku, kde se škrtívám. Půlnoční jsme kvůli všelijakým neduhům neradi vynechali a sledovali jeden z dárků, Scorseseho dokument o posledním koncertu Bandu a jeho hostů, The Last Waltz. „I shall be released,“ dobroukal jsem si s kanadskými vousáči, Bobem Dylanem a ostatními rockový hymnus volnosti a sbratření.


     Při hodobožové snídani zavzpomínala na předchozí svatou noc i babička. Prý máme hodnou dceru. Jejich noční sblížení znělo v babiččině interpretaci jak od Boženy Němcové: „Babičko, potřebuješ něco?“ Nicméně já nad ránem jasně slyšel: „Babi, kam se štracháš?“ Neboť každý máme svou reportážní paměť, své nedokonalé uši i hlas, a také svého Ježíška. Nebo Ježíšku.


     A nám všem už zase padesát dva týdnů zbývá do Vánoc, jak zpívá Malá lesní Jablkoň v nadčasovém vánočním hitu Michala Němce.


Zdroj:    
Autor: Jiří Černý   

Vytisknout článek  Vytisknout

Diskuse na téma: Skauti přinesli babičku, světlo a málem i Ježíšku
(počet příspěvků: 2, poslední: 2005-01-02 11:25:24)

 
 
 
 bullet  Nejčtenější články
O velikém štěstí být chv
Betlemanie česky i slove
Prohrává vkus
Všímám si lidí, z nichž
Albové zrcadlo Radůzina
Za černými brýlemi rocko
Král Václav jedna ruka j
Zpěvačky soudím taky
Blábol léta v Harmonii
Přechytračíme i USA?
 bullet  Doporučujeme
17.8.2023 v 87 letech ze
Vojcek byl plný leteckýc
Maximální úspěch Glassov
Nejpohlednější operní in
Turandot nevítězí jen fo
Soňa Červená ovoněla pra
Sezona přenosů skončila
Háček Jana Spáleného je
Karel Kryl byl první vel
Sedmé nebe Jiřího Černéh
 bullet  Nejdiskutovanější
Moje pořady v roce 2022 (323)
Naše vypálené iluze (109)
Moje knížky - dostupnost (102)
WWW adresy klubů, kamarádů... (73)
Co Gottwald vylhal, o tom lže Grebeníček znova (66)
Kamarád i dezertér (65)
Přechytračíme i USA? (60)
Čunek neví, kde začíná politikova osobnost (48)
České dějiny viděné jinak než Václavem Klausem (45)
Prohrává vkus (41)
 bullet  Přečtěte si
Kritik bez konzervatore
 bullet  Doporučuji WWW
Nakladatelství
Kluby
Hudební servery
Blogy
Osobnosti
Ostatní


Inzerce:  Bazar · Byty · Seznamka · Zaměstnání    
Magazín:  Nacerno.cz     Volný čas:  Rande · Seznamit · Novina · Horoskopy
Další informace:  Reklama · Napište nám     Správce:  © 2003 - 2020 TANGER infosystems s.r.o.


TOPlist