Nacerno.cz

              

Vydáno 26.09.05 Týdenní komentáře

Jejich nervózní podzim
Zapřísahaje se lidem, premiér Paroubek hřímá na Kalouska a Topolánka, že jim jde o koryta. Ztrácíte nervy, kontrují oni. Jakoby je sami neztráceli. A nejen oni. Do voleb blízko a kdo věří preferencím, panikaří. Já ne. Jestliže podle jedné agentury vede ODS nad ČSSD ani ne o šest procent, a podle druhé o dvanáct, neberu průzkumníky veřejného mínění vážně. Ostatně pamatuji, jak předvídali parlamentní budoucnost důchodcovskému chroustožroutovi.

      Proto už sám odraz Michala Pavlaty ke zdejšímu pátečnímu sloupku (Vepřo knedlo zelo ministr) shledávám slabým: Jandákovo druhé místo v popularitě za Paroubkem. Slabost bobtná v nevkus: „Je to Paroubkův klon. Oba vypadají jako dvě pochodující porce vepřo knedlo zelo.“ Tělnatí ovšem byli i Churchill a Tito, jak nám zdůrazňovali karikaturisté Dikobrazu. Neviděl jsem naopak impozantnějšího ministra kultury, od hřívy až po bas, nad Milana Klusáka, zetě prezidenta Svobody. Pro portrétistu jak dělaný. Jako úředník studený a bezbarvý. Když Dana Němcová chtěla, abych s ní a Janem Patočkou šel ke Klusákovi podpořit kriminalizované undergroundové hudebníky, nešel jsem. Balvanu nic nevysvětlíš, ani naleštěnému. Jandákovi už třeba vysvětlili problém točny v Českém Krumlově a nepřiklonil se k výdělečnosti, ale ke kráse. Dal bych mu čas.


     „Pro lidové až sprosté slovo nejde nikdy daleko,“ oznamuje dále Pavlata. Pokud by to Jandák dělal proto, že „ví, co chce národ slyšet“, bylo by to škaredé. Jak to ale Pavlata ví? Co když Jandák sprosťačí z nátury? Co když to vidí jako František Jílek-Oberpfalcer, který po studentech chtěl, aby vyhledávali v četbě vulgarismy a zálibně opakoval Čapkovo „Automobil prděl olej.“ Jistě: k ministrovi se vulgarismy nehodí. Ale mohou být neosobní, jako Jandákův o řiti na hrnci, nebo adresné, jako Mackův vzkaz (LN, 23.9.) vicepremiérovi Jahnovi, „že si Vás Paroubek pěstuje jen coby billboardový ksicht pro Prahu“. Vztek nezastřeš, ani když napíšeš dvacetkrát Váš s velkým V.


     Pavlata shrnuje: „Pravice to bude mít v Čechách vždycky těžké.“ S propagátory jako on a Macek zbytečně těžké.


     Na Paroubkovu kanonádu, včetně hrozby, že ČSSD už nikdy nezvolí Václava Klausem prezidentem, zareagoval i Petr Hájek. Slovníkem tiskového tajemníka, ale s výpadkem paměti. Podle Hájka jde v polistopadové éře o „bezprecedentní urážku hlavy státu“. A co parlamentní blouznění sládkovců o Havlově léčení z alkoholismu? O grebeníčkovcích nemluvě.


     Jak v tom mumraji hledat rozmyslného politika?


     „Právě mezi padesátým a pětašedesátým rokem života nastává čas, kdy by měl převzít zodpovědnost za věci veřejné člověk, který prokázal schopnost řídit a myslet.“ Hlásí vždy pohotový a nejen v poledne roztomilý Vladimír Železný. (Magazín MF DNES, č.36). Je mu totiž šedesát. „…jsou lidé,…kteří si vzpomněli na mé telefonní číslo až v okamžiku, kdy jsem se stal předsedou politické strany…Kdybychom náhodou byli třeba ve vládě nebo jsem se stal ministerským předsedou, tak by bylo dobré mít dobré vztahy.“


     Náhoda je někdy mrcha, ale že by byla tolik škodolibá? 


 


Zdroj:    
Autor: Jiří Černý   

Vytisknout článek  Vytisknout

Diskuse na téma: Jejich nervózní podzim
(počet příspěvků: 14, poslední: 2005-10-03 11:45:46)

 
 
 
 bullet  Nejčtenější články
O velikém štěstí být chv
Betlemanie česky i slove
Prohrává vkus
Všímám si lidí, z nichž
Albové zrcadlo Radůzina
Za černými brýlemi rocko
Král Václav jedna ruka j
Zpěvačky soudím taky
Blábol léta v Harmonii
Přechytračíme i USA?
 bullet  Doporučujeme
Když se řekne Jiří Černý
Vojcek byl plný leteckýc
Maximální úspěch Glassov
Nejpohlednější operní in
Turandot nevítězí jen fo
Soňa Červená ovoněla pra
Sezona přenosů skončila
Háček Jana Spáleného je
Karel Kryl byl první vel
Sedmé nebe Jiřího Černéh
 bullet  Nejdiskutovanější
Moje pořady v roce 2022 (323)
Naše vypálené iluze (109)
Moje knížky - dostupnost (100)
WWW adresy klubů, kamarádů... (73)
Co Gottwald vylhal, o tom lže Grebeníček znova (66)
Kamarád i dezertér (65)
Přechytračíme i USA? (60)
Čunek neví, kde začíná politikova osobnost (48)
České dějiny viděné jinak než Václavem Klausem (45)
Prohrává vkus (41)
 bullet  Přečtěte si
Kritik bez konzervatore
 bullet  Doporučuji WWW
Nakladatelství
Kluby
Hudební servery
Blogy
Osobnosti
Ostatní


Inzerce:  Bazar · Byty · Seznamka · Zaměstnání    
Magazín:  Nacerno.cz     Volný čas:  Rande · Seznamit · Novina · Horoskopy
Další informace:  Reklama · Napište nám     Správce:  © 2003 - 2020 TANGER infosystems s.r.o.


TOPlist