Nacerno.cz

              

Vydáno 03.10.05 Týdenní komentáře

První načuhoval Železný
Už dlouho se mnou žádný článek nezatřásl tak, jako Žaluji kulturní marťany (LN, 1.9.). I když nevylučuji, že autorovi Janu Lukešovi někdo poradí, ať si nestěžuje na nedostatek peněz v ČT a sežene si pro hosty své literární revue 333 mecenáše, případně ať si při Vyvolených a Big Brother místo studu „jakým ubohostem ty peníze slouží“ přepne na jiný program, ostatně že to nejsou peníze „daňových poplatníků“. Nebo že se polemika zvrhne v oblíbené derby Skutečná pravice versus Klub pravdy a lásky.

Jenomže ti kulturní marťané mezi vzdělanými technokraty, kteří „tuto zemi vedou k zapomnění vlastní minulosti a kultury, ke ztrátě úcty v elementární lidství“ a které Lukeš žaluje ze „stejného selhání, stejné či možná ještě horší zrady“ než o jakých se mluvívá nad osudem „někdejší intelektuální levice pod egidou stalinismu“, se nesnesli do soukromých televizí a tím i do českých domácností převčírem, až v reality show. Proto mě vyburcoval právě hlubší Lukeš a nikoli autoři, kteří se v LN rozhořčují, proč se s nimi nad reality shows také nerozhořčují „ušlechtilci“. (Protože po čtvrt minutě přepínám.)


„Zkuste se vervat někomu do soukromí jeho osobnosti a bavit tím potom celý stát,“ napsal jsem 6.12.1996 pro Český rozhlas v Hradci Králové. „Nic se vám nestane a vy to ještě můžete vydávat za zajímavost, reportérství, nebo dokonce za hledání pravdy.“ Bylo toho na můj žaludek tehdy příliš. Mladá novinářka knižně prodala svůj vztah se zemřelým písničkářem a stala se redaktorkou Lidových novin. Vyhaslá tvář umírající šansoniérky v Blesku. Střešní záběry kameramanů Novy na nemocného prezidenta. Vladimír Železný se pak ještě pochválil, že jiný záběr, který by prý byl intimní, už nezveřejnili.


Dnešní Prima i Nova mají výmluvu, že jejich „hrdinové“ zveřejňují své soukromí dobrovolně a rádi. Železnému sice mohu věřit, že on by tohle nepovolil, ale vůbec nevím, jestli by kvůli svému milovanému koláči sledovanosti nepustil něco ještě vlezlejšího.


Co s tím ale naděláme my, intelektuálové, elitáři a jiní Lukešové?


To nejprostší dělám snadno: nelezu do Novy, Blesku, nikam, kde mám i já spoluobčany ubavit do zblbnutí, nebo to aspoň ovonět „jako odborník“. Takové peníze mi smrdí. Za mnohem menší píšu, co mám na srdci a hraju, co mě těší. Nepřidávám se ke stranickým pokřikům o zuboženém Česku. Předně ekonomice moc nerozumím, zadruhé z neustávajících čtenářských i posluchačských ohlasů na mou někdejší statistickou informaci, že velká většina z nás patří k osmi procentům nejbohatších lidí světa, usuzuji, že Lukeš není se svým tvrzením o „přežranosti zdejší civilizace, která už neví, čím by se bavila, i když půlka světa chcípá hlady“, žádným osamělým prorokem.


Znám také inteligentní mecenáše a při jejich představování si nesedím na rukách. Neošklíbám se, když mají nějaké slovo při udělování cen, které sponzorují. Nevyčítám jim, že podporují třeba filharmonii. Doufám, že zítra třeba pomohou i loutkářům.


Hlavně mě ale život naučil, že kultury a slušnosti se můžeme zbavit jen my sami. Na to jsou všechny totality a priority krátké.


Zdroj:    
Autor: Jiří Černý   

Vytisknout článek  Vytisknout

Diskuse na téma: První načuhoval Železný
(počet příspěvků: 7, poslední: 2005-10-15 20:41:17)

 
 
 
 bullet  Nejčtenější články
O velikém štěstí být chv
Betlemanie česky i slove
Prohrává vkus
Všímám si lidí, z nichž
Albové zrcadlo Radůzina
Za černými brýlemi rocko
Král Václav jedna ruka j
Zpěvačky soudím taky
Blábol léta v Harmonii
Přechytračíme i USA?
 bullet  Doporučujeme
Když se řekne Jiří Černý
Vojcek byl plný leteckýc
Maximální úspěch Glassov
Nejpohlednější operní in
Turandot nevítězí jen fo
Soňa Červená ovoněla pra
Sezona přenosů skončila
Háček Jana Spáleného je
Karel Kryl byl první vel
Sedmé nebe Jiřího Černéh
 bullet  Nejdiskutovanější
Moje pořady v roce 2022 (323)
Naše vypálené iluze (109)
Moje knížky - dostupnost (100)
WWW adresy klubů, kamarádů... (73)
Co Gottwald vylhal, o tom lže Grebeníček znova (66)
Kamarád i dezertér (65)
Přechytračíme i USA? (60)
Čunek neví, kde začíná politikova osobnost (48)
České dějiny viděné jinak než Václavem Klausem (45)
Prohrává vkus (41)
 bullet  Přečtěte si
Kritik bez konzervatore
 bullet  Doporučuji WWW
Nakladatelství
Kluby
Hudební servery
Blogy
Osobnosti
Ostatní


Inzerce:  Bazar · Byty · Seznamka · Zaměstnání    
Magazín:  Nacerno.cz     Volný čas:  Rande · Seznamit · Novina · Horoskopy
Další informace:  Reklama · Napište nám     Správce:  © 2003 - 2020 TANGER infosystems s.r.o.


TOPlist