Nacerno.cz

              

Vydáno 28.11.05 Týdenní komentáře

Jakým proudem plout
Padá listopad a také lidé, kteří i k mému životu něco přidávali. Taneční kritička a publicistka Danuše Paseková (83), jejíž zájmy a radosti kdysi osvěžily i semaforské zákulisí. Dramaturg, novinář, organizátor (i koncertů Rolling Stones, Baezové, Paula Simona aj.) a pedagog Martin Hrabák (52), jeden z mála, co se raději nechali vyhodit z práce, než by mlčeli k uvěznění Václava Havla. Experimentální básník a špičkový jazykovědec Miroslav Červenka (73), vysokoškolský kantor onoho mizejícího, neprestižního typu, který nenařizuje studentům zkušební termíny. “Až to budete umět, přihlaste se sám.” Na moje antidiskotéky vodíval v 70.letech hlavně své syny, dojímalo mě však, že tomu věnoval i své sobotní večery.

A také mi odešel Milan Dufek (61), zpěvák i textař skupiny Rangers, kamarád do kdejaké hry. Určitě do míčového sedmiboje dvojic, kde jsme se utkali mnohokrát.
Sám věděl, že není pěveckým koncertním mistrem. “Člověk se tam úplně zblázní, vystříkáš hlasivky do mikrofonu a končíš. Den dva a zase je to dobrý.” Šel do toho jako do basketbalového utkání. Jenomže zatímco v lize zahříval lavičku náhradníků, u Rangers byl sólistou. Však je také spolu s Antonínem Hájkem založil. Předtím už spolu ministrovali u sv.Václava a zahájili studia na strojní fakultě. A než stačili s ostatními Rangery zazpívat, že jsou promovaní inženýři, už byli slavní - a taky znormalizovaní do Plavců. Ale nejen tohle charakterizoval Hájek, když v roce 1971 řekl: “Jsme sice folk kapela, ale v určité komerční úpravě.” Svůj repertoár i styl postavili na anglosaských popfolkových vzorech, především na skupinách New Christy Minstrels a Seekers. Hitové melodie šly s českými texty dobře do pusy inženýrům a do uší posluchačů. Na koncerty Rangers zkraje chodili i Horníček se Svitáčkem. První dvě alba, zelené a červené, mi byla milejší než cokoli udělali potom. Snažili se o chytrou zábavu, celý jeden televizní scénář jim napsal Jan Vodňanský. Ale komunistického mocipána neošálíš: i když v titulcích uvedli jiného autora, neprošlo to. Nejníže klesli na stupnici zábavy - o jiných měřítcích ani nemluvě – albem původních skladeb Sláva, vydaném “k 30.výročí osvobození Československa sovětskou armádou”.
Ze všech otázek, které se kdy kolem Rangers-Plavců vyskytly, není dodnes zodpovězena ta nejdůležitější: Co je to střední proud? Nechci po dnešních rozhlasových a televizních dramaturzích, aby teoretizovali, ale aby využili hudbu, která se svou přístupností a jakostí podobá té, jakou svého času nabídli Rangers, Ulrychovi, Rottrová i Petr a Pavel Novákovi.
Uznávám, že taková Bittová nebo Voňková jsou spíš pro náročné. Ale nechápu, proč Navarovou, Malou lesní Jablkoň, Radůzu, Plíhala, Nohavicu, Spirituál kvintet, Nezmary, Traband, Redla, Hammela nebo Žbirku, zkrátka inteligentní střední proud, nehrají častěji zvláště v Českém rozhlase.
Onehdy jsem ke svému zděšení zjistil, že tam na disku nemají ani první Prúdy, jedno z nejlepších alb naší populární hudby.

Zdroj:    
Autor: Jiří Černý   

Vytisknout článek  Vytisknout

Diskuse na téma: Jakým proudem plout
(počet příspěvků: 9, poslední: 2005-12-03 07:28:55)

 
 
 
 bullet  Nejčtenější články
O velikém štěstí být chv
Betlemanie česky i slove
Prohrává vkus
Všímám si lidí, z nichž
Albové zrcadlo Radůzina
Za černými brýlemi rocko
Král Václav jedna ruka j
Zpěvačky soudím taky
Blábol léta v Harmonii
Přechytračíme i USA?
 bullet  Doporučujeme
Když se řekne Jiří Černý
Vojcek byl plný leteckýc
Maximální úspěch Glassov
Nejpohlednější operní in
Turandot nevítězí jen fo
Soňa Červená ovoněla pra
Sezona přenosů skončila
Háček Jana Spáleného je
Karel Kryl byl první vel
Sedmé nebe Jiřího Černéh
 bullet  Nejdiskutovanější
Moje pořady v roce 2022 (323)
Naše vypálené iluze (109)
Moje knížky - dostupnost (100)
WWW adresy klubů, kamarádů... (73)
Co Gottwald vylhal, o tom lže Grebeníček znova (66)
Kamarád i dezertér (65)
Přechytračíme i USA? (60)
Čunek neví, kde začíná politikova osobnost (48)
České dějiny viděné jinak než Václavem Klausem (45)
Prohrává vkus (41)
 bullet  Přečtěte si
Kritik bez konzervatore
 bullet  Doporučuji WWW
Nakladatelství
Kluby
Hudební servery
Blogy
Osobnosti
Ostatní


Inzerce:  Bazar · Byty · Seznamka · Zaměstnání    
Magazín:  Nacerno.cz     Volný čas:  Rande · Seznamit · Novina · Horoskopy
Další informace:  Reklama · Napište nám     Správce:  © 2003 - 2020 TANGER infosystems s.r.o.


TOPlist