Nacerno.cz

              

Vydáno 11.02.06 Týdenní komentáře

Pomluva o Zábrodském
Zradit kamarády a dostat je do kriminálu – to už je něco. Příběh o domnělém zrádci Vladimíru Zábrodském a jeho uvězněných spoluhráčích čas od času připomíná jeden z nich, Augustin Bubník. Naposled jako host Michala Prokopa v pořadu ČT Krásný ztráty. Bubník tam mluvil o stínu na Zábrodském. Loni 5.května v Jonáš klubu besedoval zřejmě konkrétněji. V tamním zpravodaji to pak Grigarovi shrnuli: „Vladimír Zábrodský, fenomenální hokejista, ale dablér spolupracující s STB. Leč škoda slov o tomto pánovi, který s jistým kapitálem odešel do Švédska a tam klidně žije.“

Když jde o nařčení tak vytrvalé a zdánlivě opodstatněné, není nikdy škoda slov.
Co se tehdy v hokejovém dávnověku stalo?
V den, kdy měli odletět do Londýna obhajovat titul mistrů světa, 13.března 1950, zatkla StB ve Zlaté hospůdce u Národního divadla deset ze sedmnácti reprezentantů. Jedenáct dní nato si dojela i pro brankáře Bohumila Modrého. V dvoudenním procesu s „protistátní skupinou Modrý a spol.“ byli obviněni hlavně z toho, že chtěli zůstat v Londýně a 8.října všichni odsouzeni. Bubník dostal hned po Modrém nejtěžší trest, čtrnáct roků. Zažil bití v hradčanském „domečku“ i koncentrák na Jáchymovsku. Na svobodu se dostal až s posledními propuštěnými v roce 1955.
Státní bezpečnost věděla, že začátkem roku 1949 přišel v Curychu za hokejisty klubu LTC exulant Josef Maleček s nabídkou, aby tam zůstali a dokonce s možností, že by celé mužstvo hrálo anglokanadskou ligu. Vladimír Zábrodský to jako kapitán LTC všem oznámil. Po dlouhé a vzrušené hotelové debatě se rozhodli nabídku nepřijmout a vrátit se domů. Na vlastní pěst tehdy emigrovali jen Sláma a Zábrodského mladší bratr Oldřich. Obával se komunistický režim další, početnější emigrace sportovních hvězd? To dodnes žádné archívy neprokázaly. Právě tak jako úlohu Vladimíra Zábrodského. Proč směl hrát hokej v době, kdy Bubník trpěl ve vězení, nevíme ani po 55 letech. „Nebylo právě to okázalé vynechání jedné z klíčových postav dramatu rafinovaným záměrem zločinců, kteří proces připravovali? Nepustili oni sami – jako ostatně i v jiných případech – do oběhu to šuškané podezření?“ To neví ani Miloslav Jenšík, který se tak ptal ve své knížce První mistři světa.
Bubník se v Krásných ztrátách divil, proč to Zábrodský nevysvětlí. Jenže co by měl vysvětlovat? Proč ho tehdy nezavřeli také? Ostatně při autogramiádě zmíněné knížky v roce 1997 – ne-li jindy – se Bubník mohl Zábrodského zeptat. Stejně jako mohl v dobách svého poslancování pátrat ve všech dokumentech.
Augustin Bubník prožil a, zaplať Bůh, přežil těžké Příběhy bezpráví, jak ve stejnojmenném seriálu Lidových novin vyprávěl 8.11.2005 Lence Nejezchlebové. Chápu jeho pocity i slabší paměť. Snadno opravíme, že z propuštěných vězňů nehrál znovu ligu pouze on, ale i devět dalších. Ani jeho nedoložené televizní tvrzení („Byl jsem doyenem, což se zase nelíbilo panu Jičínskému“) jinobarevného poslance nezdrtí. Ale Zábrodský je Bubníkův opakovaný faul. A ve slušné společnosti považujeme neprokázaná nařčení považována za pomluvu.

Zdroj:    
Autor: Jiří Černý   

Vytisknout článek  Vytisknout

Diskuse na téma: Pomluva o Zábrodském
(počet příspěvků: 2, poslední: 2006-02-16 09:08:42)

 
 
 
 bullet  Nejčtenější články
O velikém štěstí být chv
Betlemanie česky i slove
Prohrává vkus
Všímám si lidí, z nichž
Albové zrcadlo Radůzina
Za černými brýlemi rocko
Král Václav jedna ruka j
Zpěvačky soudím taky
Blábol léta v Harmonii
Přechytračíme i USA?
 bullet  Doporučujeme
Když se řekne Jiří Černý
Vojcek byl plný leteckýc
Maximální úspěch Glassov
Nejpohlednější operní in
Turandot nevítězí jen fo
Soňa Červená ovoněla pra
Sezona přenosů skončila
Háček Jana Spáleného je
Karel Kryl byl první vel
Sedmé nebe Jiřího Černéh
 bullet  Nejdiskutovanější
Moje pořady v roce 2022 (323)
Naše vypálené iluze (109)
Moje knížky - dostupnost (100)
WWW adresy klubů, kamarádů... (73)
Co Gottwald vylhal, o tom lže Grebeníček znova (66)
Kamarád i dezertér (65)
Přechytračíme i USA? (60)
Čunek neví, kde začíná politikova osobnost (48)
České dějiny viděné jinak než Václavem Klausem (45)
Prohrává vkus (41)
 bullet  Přečtěte si
Kritik bez konzervatore
 bullet  Doporučuji WWW
Nakladatelství
Kluby
Hudební servery
Blogy
Osobnosti
Ostatní


Inzerce:  Bazar · Byty · Seznamka · Zaměstnání    
Magazín:  Nacerno.cz     Volný čas:  Rande · Seznamit · Novina · Horoskopy
Další informace:  Reklama · Napište nám     Správce:  © 2003 - 2020 TANGER infosystems s.r.o.


TOPlist