Nacerno.cz

              

Vydáno 14.02.06 Týdenní komentáře

Pravdomluvné šero
Fotograf historických událostí zvěčňuje tváře. Někdy i jejich smutek nebo radost. Ale jen výjimečně i složitější stavy duše, ty mezi světlem a stínem. A právě takové bylo zákulisí sametové revoluce. Ponořené do bezokenních suterénů, energické i unavené, stejně blízké statisícovému jásotu demonstrantů jako výhrůžkám tankistických a milicionářských velitelů. I kdyby mě zklamala paměť a přibarvila si to, stačí pohlédnout do tváří Václava Havla, Jana Urbana, Martina Mejstříka, Stanislava Miloty nebo Radima Palouše na černobílých snímcích Jaroslava Krejčího.

S mohutnou bílou hřívou, vousy a vizionářskýma očima jak z Rembrandtových mužských portrétů, celý v černém, zpomalený, působil i v lidském mumraji Občanského fóra jako zbloudilý poustevník. Sedal na podzemních schůzích, hlasoval pro i proti, napjatě poslouchal. Po pár dnech mi nadšeně sdělil, že je to celé jako koncert silných individualit s výborným dirigentem. Čímž myslel Václava Havla. Mnohokrát to ještě zopakoval a já mu to nevymlouval, přestože sám jsem skrze cigaretová oblaka viděl něco jiného: boj s časem, nervozitou, politickou nezkušeností a váhavostí. Přesně to, co je na Krejčího tehdejších fotografiích.
Chtěl, abych mu říkal Slávku a to nám už zůstalo.
Nebudu zapírat: jistěže mi dělalo dobře dostávat a schraňovat snímky od člověka, který spolupracoval s Otomarem Krejčou, Alfredem Radokem nebo Janem Špátou, sbíral ceny na přehlídkách divadelní fotografie a zachytil drama, v něž vinou komunistických fízlů přerostl pohřeb Jaroslava Seiferta. Ještě víc mě ale hřálo vídat Slávka tváří v tvář, většinou na divadelních festivalech v Plzni. Obklopen svými žáky a žáky svých žáků z FAMU, zdál se být na vrcholu štěstí. Pobízel mě k prohlížení jejich sotva oschlých fotografií, zavěšených v jídelně na provázcích jako prádlo v italské uličce, upozorňoval i na studenty z mimopražských škol, nadšením sálal do všech stran. Jako kdysi v Občanském fóru. Fotografii sice rozumím ještě méně než politickým převratům, ovšem nechat se unášet Slávkovým vyznavačstvím řemesla a přátelstvím bylo dějinám neškodné a duši milé. Ostatně tu oddanost mu jeho žáci oplatili přinejmenším v době, kdy Vltava ničila jeho byt na Kampě.
Že bych mu věřil každé slovo, to není u tak všestranně rozsochaté osobnosti možné. Když před pár týdny řekl v jihlavské Galerii Jána Šmoka při vernisáži své výstavy „Nejsem fotograf a nejsem významný umělec,“ jistě si přál, abychom věděli, že je to naopak. Přestože to o sobě stokrát slyšel i četl. Jenomže stáří umí být vrtošivé. I když jsem mohl být – přinejmenším četbou některých polemik – připraven, předloni jsme spolu jeden oběd prokřičeli. Kvůli prkotině: jeden kritik pochválil Krejčího životní dílo, ale jinak, než by si umělec představoval.
Takové žabomyšárny jsou luxusem i v mládí, natož později. Až budou ve čtvrtek o jedné ve Strašnicích pochovávat Slávka Krejčího, poděkuji mu taky. I za to, jak studenty při polívce učil fotografii, morálce a laskavosti. Na některých se to už pozná.


Zdroj:    
Autor: Jiří Černý   

Vytisknout článek  Vytisknout

Diskuse na téma: Pravdomluvné šero
(počet příspěvků: 3, poslední: 2006-02-14 11:57:34)

 
 
 
 bullet  Nejčtenější články
O velikém štěstí být chv
Betlemanie česky i slove
Prohrává vkus
Všímám si lidí, z nichž
Albové zrcadlo Radůzina
Za černými brýlemi rocko
Král Václav jedna ruka j
Zpěvačky soudím taky
Blábol léta v Harmonii
Přechytračíme i USA?
 bullet  Doporučujeme
Když se řekne Jiří Černý
Vojcek byl plný leteckýc
Maximální úspěch Glassov
Nejpohlednější operní in
Turandot nevítězí jen fo
Soňa Červená ovoněla pra
Sezona přenosů skončila
Háček Jana Spáleného je
Karel Kryl byl první vel
Sedmé nebe Jiřího Černéh
 bullet  Nejdiskutovanější
Moje pořady v roce 2022 (323)
Naše vypálené iluze (109)
Moje knížky - dostupnost (100)
WWW adresy klubů, kamarádů... (73)
Co Gottwald vylhal, o tom lže Grebeníček znova (66)
Kamarád i dezertér (65)
Přechytračíme i USA? (60)
Čunek neví, kde začíná politikova osobnost (48)
České dějiny viděné jinak než Václavem Klausem (45)
Prohrává vkus (41)
 bullet  Přečtěte si
Kritik bez konzervatore
 bullet  Doporučuji WWW
Nakladatelství
Kluby
Hudební servery
Blogy
Osobnosti
Ostatní


Inzerce:  Bazar · Byty · Seznamka · Zaměstnání    
Magazín:  Nacerno.cz     Volný čas:  Rande · Seznamit · Novina · Horoskopy
Další informace:  Reklama · Napište nám     Správce:  © 2003 - 2020 TANGER infosystems s.r.o.


TOPlist