Nacerno.cz

              

Vydáno 20.02.06 Týdenní komentáře

Paroubkův prezident?
Řekni mi, český politiku, koho budeš volit prezidentem a já ti řeknu, jestli mohu volit tvou stranu. Premiér Jiří Paroubek jasně a včas sdělil, že chce Miloše Zemana. Tím mi to u červnových uren zjednodušil: sociální demokracii volit nemohu. Jistěže osoba prezidenta není v programu politické strany to nejdůležitější. Je ale konkrétní, jediná a tedy kontrolovatelná. Pokud strana tento bod svého předvolebního programu nesplní, nemůže to okecat a rozmělnit jako třeba postoje k daním, nájemnému, Evropské unii nebo ochraně přírody. Navíc pro mne, který má rád Česko a naše dějiny včetně symbolů, je prezident symbolem čehosi vyššího než je pouhá moc. Nemusím ho ctít, natož pak milovat. Ale rád bych ho bral vážně, ať už s ním v jednotlivostech souhlasím nebo ne.

Proč nemohu brát vážně Zemana? Protože není žádný český Machiavelli ani Richelieu, ale český hajzlík.
Když potřeboval Klause porazit, prásknul na něj, že v Prognostickém ústavu nepodepsal (na rozdíl od Zemana) petici za osvobození vězněného Václava Havla. Když ho kritizuje Bohumil Doležal, Zeman připomene, že tento politolog byl místopředsedou neúspěšné politické strany. A bohorovně i nežalovatelně dodá, že kdo dovede stranu k porážce, je idiot. Kdo si vzpomene, že ani T.G.Masaryk, pod jehož fotografií se nechával Zeman fotografovat, nebyl jako vůdce realistické strany příliš úspěšný? Kdo si v tu chvíli uvědomí, že v dobách, kdy se Zeman pýšil svým podpisem na petici za Havla, byl Bohumil Doležal už dávno signatářem Charty 77 a projevil tak osobní statečnost, o níž se Zemanovi ani nezdá?
Hajzlík prostě zůstane hajzlíkem, i kdyby měl IQ nad hranicí geniality a rozchechtal svými sprosťárnami celý stranický sjezd.
Neopakoval bych to, co už jinak a třeba lépe napsali o drbně z Vysočiny novinářští kolegové, nebýt Paroubkovy vidiny o budoucím prezidentovi. „Je to tak trochu beletrie,“ komentoval Paroubek vzpomínkovou knihu, ve které Zeman zveřejnil i „fámy, že k nevyrovnanosti Špidlovy povahy přispěl jeho údajný sebevražedný pokus v minulosti (podřezání žil) a že navazující psychiatrická dokumentace byla prý dokonce prostředkem Špidlova vydírání“. Takhle se „vhodný kandidát na prezidenta“ vypořádává se svým názorovým oponentem, kdysi odvážným mladíkem, kterého komunistická soldateska zmlátila 21.srpna 1969 a vlastně zahnala na psychiatrii, který se nicméně ani nepokusil o sebevraždu, ani nebyl vydírán.
A tomuhle demagogickému svinstvu říká premiér demokratického státu „tak trochu beletrie“.
Proti tomu je pak Zemanova výzva „Doporučuji jít volit komunisty jen těm, kteří by jinak vůbec nešli k volbám“ pouhou roztomilůstkou prognostika, který v roce 1990 prorokoval komunistům ve volbách pět procent a těšil se, že budou sloužit coby skanzen.
Zeman řekne kvůli moci, slávě a fóru cokoli. Většině novinářů, kterým to kdysi přišlo docela zábavné a s úsměvem snášeli i urážky sebe samých, se z toho konečně zvedl žaludek. Paroubkův zřejmě musí být nějaký odolnější. Anebo stejný jako Zemanův.

Zdroj:    
Autor: Jiří Černý   

Vytisknout článek  Vytisknout

Diskuse na téma: Paroubkův prezident?
(počet příspěvků: 31, poslední: 2008-04-30 14:41:28)

 
 
 
 bullet  Nejčtenější články
O velikém štěstí být chv
Betlemanie česky i slove
Prohrává vkus
Všímám si lidí, z nichž
Albové zrcadlo Radůzina
Za černými brýlemi rocko
Král Václav jedna ruka j
Zpěvačky soudím taky
Blábol léta v Harmonii
Přechytračíme i USA?
 bullet  Doporučujeme
Když se řekne Jiří Černý
Vojcek byl plný leteckýc
Maximální úspěch Glassov
Nejpohlednější operní in
Turandot nevítězí jen fo
Soňa Červená ovoněla pra
Sezona přenosů skončila
Háček Jana Spáleného je
Karel Kryl byl první vel
Sedmé nebe Jiřího Černéh
 bullet  Nejdiskutovanější
Moje pořady v roce 2022 (323)
Naše vypálené iluze (109)
Moje knížky - dostupnost (100)
WWW adresy klubů, kamarádů... (73)
Co Gottwald vylhal, o tom lže Grebeníček znova (66)
Kamarád i dezertér (65)
Přechytračíme i USA? (60)
Čunek neví, kde začíná politikova osobnost (48)
České dějiny viděné jinak než Václavem Klausem (45)
Prohrává vkus (41)
 bullet  Přečtěte si
Kritik bez konzervatore
 bullet  Doporučuji WWW
Nakladatelství
Kluby
Hudební servery
Blogy
Osobnosti
Ostatní


Inzerce:  Bazar · Byty · Seznamka · Zaměstnání    
Magazín:  Nacerno.cz     Volný čas:  Rande · Seznamit · Novina · Horoskopy
Další informace:  Reklama · Napište nám     Správce:  © 2003 - 2020 TANGER infosystems s.r.o.


TOPlist